Dziesięć lat po premierze bestsellerowego ZaklinaczaDonato Carrisi powraca z nową przerażającą zagadką… Podobno zło jest banalne. Ale o przeciwniku, z którym przyjdzie się zmierzyć Mili Vasquez można powiedzieć wszystko, lecz na pewno nie to, że jest banalny. O zmierzchu na posterunku policji odzywa się dzwonek telefonu. Przerażona kobieta z farmy na odludziu błaga o pomoc. Kiedy z dużym opóźnieniem na miejsce przyjeżdża policja, ilość krwi nie pozostawia wątpliwości, że doszło do rzezi, choć zwłoki czteroosobowej rodziny zniknęły. Wydarzyło się tu coś niepokojącego, coś strasznego, czego śledczy nie rozumieją. Tylko jedna osoba może odkryć, jaka wiadomość kryje się za aktem zła, którego dopuścił się nieznany sprawca. Ale Mila Vasquez porzuciła pracę agentki i nie jest gotowa wracać do strefy mroku… Nie wie jednak, że Enigma, jak podejrzanego nazwały media, zaplanował wciągnięcie jej w diaboliczną grę, w której stawką jest nie tylko życie obcych ludzi, ale kogoś znacznie jej bliższego…
Premiera (Świat)
24 lutego 2021Premiera (Polska)
24 lutego 2021ISBN
9788382153606Polskie tłumaczenie
Natalia Mętrak-Ruda, Anna Osmólska-MętrakLiczba stron
384Autor:
Donato CarrisiGatunek:
ThrillerWydawca:
Polska: Albatros
Najnowsza recenzja redakcji
Donato Carrisi jest popularnym włoskim pisarzem (i filmowcem), który specjalizuje się w thrillerach. Zadebiutował powieścią Zaklinacz, w której wprowadził postać Mili Vasquez: agentkę specjalizującą się w poszukiwaniu osób zaginionych. Później była ona bohaterką powieści Hipoteza zła, a teraz ukazała się trzecia powieść z Milą w roli głównej: Gra zaklinacza.
Po wydarzeniach z dwóch wcześniejszych powieści bohaterka postanowiła zrezygnować z pracy w organach ścigania, zaszyć się w głuszy i poświęcić się wychowywaniu córki. Świat nie chce jednak o niej zapomnieć i zostaje wciągnięta w śledztwo dotyczące brutalnego morderstwa. Co prawda sprawca został zatrzymany, ale stanowi prawdziwą enigmę. Wiadomo o nim jedynie, że ma na ciele wytatuowane liczby, a także jedno słowo: Mila. Bohaterka niechętnie decyduje się pomóc. Szybko okazuje się, że za morderstwami kryje się znacznie więcej. Mila rozpoczyna prywatne śledztwo.
Carrisi ponownie serwuje czytelnikom grę pomiędzy bohaterką a zaklinaczem: zbrodniarzem, który niekoniecznie sam brudzi sobie ręce, ale nakłania innych do złego. Ma on wieloetapowy plan, perfekcyjnie go realizuje i cieszy się zwodzeniem policji i bohaterki. W Grze zaklinacza dodatkowo dochodzi obsesja, wynaturzone spojrzenie na rzeczywistość i gra pozorów. To zabójcza mieszanka, która przyprawia o ciarki na plecach, gdy bohaterka coraz bardziej zagłębia się w mrok.
Włoski pisarz nie oszczędza postaci, stawiając je w trudnych sytuacjach i zmusza do niełatwych wyborów. Czytelnicy poprzednich tomów zapewne pamiętają, że Mila cierpi na rzadką przypadłość: jest pozbawiona emocji. Jednak wydarzenia z powieści sprawiają, że i ona zaczyna odczuwać strach, by nie powiedzieć przerażenie. A co dopiero powiedzieć o czytelniku, który nie ma wbudowanej takiej „bariery”?
Interesującym motywem w Grze zaklinacza jest przeniesienie części intrygi do wirtualnej rzeczywistości. Mila, stymulowana narkotykiem, „wchodzi” w świat gry, by szukać kolejnych wskazówek pozostawianych przez zaklinacza. Świat cyfrowy i rzeczywisty korelują ze sobą, dzięki czemu tworzy się spirala wydarzeń napędzająca fabułę. Wydarzenia błyskawicznie postępują po sobie, raz po raz zmieniając kierunek fabuły i odkrywając kolejne zagadki i dramatyczne wydarzenia.
Wielbiciele twórczości Donato Carissiego na pewno się nie rozczarują lekturą Gry zaklinacza. W tej powieści znajdą wszystko to, co było mocnymi punktami poprzednich jego książek: dynamiczna fabuła, mrok, skomplikowane śledztwo i gra na emocjach. Nic tylko brać i czytać.