Cykl powieści graficznych dedykowany młodym czytelnikom, poruszający ważne tematy społeczne. Składają się na niego pojedyncze albumy poświęcone nastoletnim bohaterom znanym z komiksów DC. Świat oglądany oczami młodych ludzi nie zawsze jest pięknym i przyjaznym miejscem, a problemy, z którymi przyjdzie zmierzyć się bohaterom, przerosłyby niejednego dorosłego. Na szczęście w ich życiu nie zabraknie również miejsca na przyjaźń, radość czy szalone przygody. Autorami poszczególnych tomów są doskonale znani nastoletnim czytelnikom pisarze o międzynarodowej sławie tworzący literaturę dla młodzieży, jak Kami Garcia („Piękne istoty”), Lauren Myracle („3maj się”) czy Leigh Bardugo („Grisza”). Za warstwę graficzną odpowiadają utalentowani ilustratorzy i rysownicy, jak Gabriel Picolo, Kit Seaton czy Manuel Preitano. Garfield Logan przez całe życie niczym się nie wyróżniał. Siedemnastolatek z zielonymi pasmami we włosach nie potrafi zwrócić na siebie uwagi nawet w tak małym mieście jak Edentown w stanie Georgia – a czas ucieka. Trzecia klasa liceum dobiega końca. Jeśli Gar nie znajdzie jakiegoś sposobu na to, żeby zaimponować popularnym dzieciakom w liceum Bull Creek, już nigdy się nie dowie, jak to jest być znanym i lubianym. Przyjaciele Gara, Stella i Tank, nie mogą zrozumieć, dlaczego tak bardzo mu zależy na opinii innych, i tęsknią za swoim zabawnym kumplem od wcinania pizzy i grania w gry komputerowe. Gdy Gar przez przypadek podejmuje szalone wyzwanie, udaje mu się zaimponować szkolnej elicie, co kompletnie zmienia jego status. Ale to niejedyna rzecz, która się nagle zmienia w jego życiu. W ciągu jednej nocy Gar rośnie o dziesięć centymetrów, przechodzi mutację i robi się silniejszy i szybszy. Wreszcie zdobywa to, czego tak bardzo pragnął, ale popularność ma swoją cenę. Gar musi dwoić się i troić, żeby nie stracić szacunku w oczach nowych znajomych. Wyczyny, których się podejmuje, są coraz bardziej ryzykowne, a stawka wciąż rośnie. Uświadamiając sobie powagę zmian, które zachodzą w jego ciele, Gar postanawia stawić czoło przeszłości, by dowiedzieć się prawdy o samym sobie – i swoich bliskich – zanim jego życie wymknie się spod kontroli.
Premiera (Świat)
11 sierpnia 2021Premiera (Polska)
11 sierpnia 2021ISBN
9788328160606Polskie tłumaczenie
Alicja LaskowskaLiczba stron
184Autor:
Kami Garcia, Gabriel PicoloGatunek:
KomiksWydawca:
Polska: Egmont
Najnowsza recenzja redakcji
Tym razem historia skupia się na Beast Boyu, członku Teen Titans. Oczywiście w tym komiksie jeszcze nie należy do grupy, zmaga się natomiast ze swoimi nastoletnimi problemami. Najważniejszym z nich jest brak samoakceptacji. Chłopiec, Garfield Logan, mieszka z rodzicami i bardzo przeżywa swoje rozmiary, niski wzrost i małą wagę. Rodzice karmią go suplementami (tylko jeszcze nie wie, że tu nie chodzi o pomoc dojrzewającemu młodzieńcowi, ale to wyjaśni się później). W międzyczasie spotyka się z przyjaciółmi i stara się zaimponować grupie szkolnych cwaniaczków oraz pewnej dziewczynie, która z nimi trzyma, a na protagonistę nie zwraca żadnej uwagi. Środowisko ze szkoły przypomina nieco slackersów z lat 90. XX wieku, zjawiska społecznego, pewnego rodzaju subkultury, która nie miała specjalnie ambicji, za to spory ładunek cynizmu i apatii. Koledzy Logana fascynują się nowoczesnymi gadżetami i kibicują youtuberom, którzy nawet najbardziej idiotyczny pomysł przekuwają w setki lajków i dolarów. Ogólnie lubią dość niewyszukane rozrywki, a dziewczęta oglądają się za muskularnymi przedstawicielami płci męskiej, co bardzo deprymuje naszego wiotkiego bohatera.
Sytuacja nabiera tempa, gdy ujawniają się moce Logana. Pojawia się zarost i przyrost masy. Zaczyna radzić sobie w sporcie, a jednocześnie konkuruje z jednym z najpopularniejszych youtuberów, kręcąc własne filmiki. Przyjmuje pseudonim Beast Boy, udaje mu się w końcu poderwać wymarzoną dziewczynę, co prowadzi do konfliktu z przywódcą grupki rówieśników, i spiera się ustawicznie z przyjaciółmi, którzy widzą go w mniej ograniczonych rozrywkach.
Tak jak nie trafiła do mnie młodociana Wonder Woman z tego cyklu DC, tak nie zostałem przekonany do nastoletniego Beast Boya. Oczywiście, nie jestem targetem, ale też zastanawiam się wciąż, kto nim jest. Dzieci nie, dorośli nie (chyba żeby przetrawić kłopoty nękające dzisiejsze pokolenia), a docelowe nastolatki… niespecjalnie interesują się komiksem o superbohaterach bez superbohaterów, za to ze sporą dozą moralizowania. Cel jest jak najbardziej szczytny, ale moim zdaniem treść przerasta tu formę, a w komiksie to powinno polegać przynajmniej na próbie wyrównania proporcji. Dla kilkunastolatków liczy się dziś atrakcyjna oprawa, żywe, dynamiczne wydarzenia, a gdzieś tam, podskórnie, mimochodem warto wtrącać sprawy ważne. Wydaje mi się, że tutaj problem rozbił się o odmienną wrażliwość wiekową, inne widzenie świata przez różne generacje.