Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Nienawidzę Baśniowa #02: Fujowy żywot (2019)

Śr. ocena 7

Znasz tę książkę? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Najnowsza recenzja redakcji

W drugim tomie serii Nienawidzę baśniowa autorstwa Scottiego Younga stopień brutalności, nieuzasadnionej przemocy i scen rodem z filmów gore został doprowadzony na najwyższy z możliwych poziomów. Zielonowłosa Gertrude o psychopatycznej osobowości ponownie wkracza na scenę. Śmierć wkrótce zbierze swe krwawe żniwa.

Niech was nie zmyli pocieszny i dobrotliwy wygląd głównej bohaterki recenzowanego komiksu. Pierwsze wrażenie nie oddaje ducha postaci. W rzeczywistości bowiem mamy do czynienia z upiornym skrzyżowaniem Ani z Zielonego Wzgórza z Freddy Krugerem. Gert to dorosła kobieta od ponad trzydziestu lat uwięziona w ciele małej dziewczynki. Z tego też powodu w jej małym ciele narasta wielka złość, nienawiść do cukierkowej krainy, w której przed laty się znalazła oraz baśniowych mieszkańców tegoż kolorowego uniwersum. Z socjopatycznym zacięciem dokonuje masowych mordów na wszelakiej maści wróżkach, skrzatach, krasnoludkach i reszty owej wesołej menażerii. Jej oddanym kompanem i towarzyszem złowieszczych czynów jest uzależniona od alkoholu i nikotyny mucha – recydywista, Larry. W debiutanckim woluminie Gertrude konfrontowała się z demoniczną królową Baśniowa, Chmurią.

Po pokonaniu Chmurii Gert zostaje władczynią całego królestwa. Kwestia ta wcale ją nie cieszy – dziewczyna nieustannie marzy o powrocie do swego świata i ostatecznym uwolnieniu się z tego szaleństwa. Krwawa antagonistka opowieści wypełnia kolejne zwariowane, częstokroć niedorzeczne zadania, które mają spowodować jej wymarzony powrót do domu. Spotyka na swej drodze nowych sprzymierzeńców, choćby odzianego w strój dinozaura, zbzikowanego chłopaka (niejakiego Duncana) oraz bandę zapomnianych złoczyńców, dowodzonych przez wyszczekaną dziewczynkę, zwaną Pyskatą Lokatą. Bardzo dobrze prezentuje się również niepozorny fantasmagoryczny kociak (Katastrofonik) o ogromnym głodzie, a także stetryczała Rada Nieśmiertelnych Magów. Prym w drugim tomie Nienawidzę Baśniowa dzierży natomiast punkowa wersja Gert wprost z postapokaliptycznej rzeczywistości.

Skottie Young ponownie mruga okiem do fanów szeroko pojętej popkultury. Podczas lektury niniejszego dzieła znajdziemy nawiązania do wielu popularnych książek (kłania się Czarnoksiężnik z Krainy Oz czy Pinokio), filmów (Obcy – Decydujące starcie, Mad Max), a nawet kultowych gier komputerowych (Mortal Kombat) i anime (Dragonball). Całość podana jest w wyjątkowo krwistych sosie, z całą masą wisielczego, smolistego humoru. Rzeczony komiks czyta się praktycznie jednym tchem, choć niektóre sceny mogą mocno bulwersować co bardziej wrażliwych czytelników.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Po względem graficznym nie ma powodów do większych narzekań. Amerykański plastyk świetnie oddał wygląd bajkowych stworzeń i odwiedzanych przez Gert miejsc. Szczególne brawa za wygląd głównej bohaterki serii, brutalne sceny, a także całostronicowe plansze oraz trafne okładki kolejnych zeszytów. Rozdział ósmy prawie w całości narysowany przez Jeffreya Cruza, który kapitalnie wywiązał się z powierzonego zadania – owe stronice to hołd złożony japońskim animacjom, mandze i grom komputerowym formatu Tekken.

Fujowy żywot to doskonała kontynuacja wątków rozpoczętych w pierwszym tomie cyklu Nienawidzę Baśniowa. Trafna satyra na bajkową stylistykę wyłącznie dla dorosłych czytelników. Słowem – krew, flaki, księżniczka i słodycze.

Pokaż całą recenzję

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.