Przyzwyczajona do blichtru Los Angeles czarnoskóra Charley Bordelon otrzymuje niecodzienny spadek – plantację trzciny cukrowej. Nie może jej odstąpić ani sprzedać, co jasno zostało sprecyzowane w testamencie zmarłego ojca. Stawia więc wszystko na jedną kartę i przeprowadza się z 11-letnią córką na Południe, do dawnego domu swojej babci Miss Honey. Czy dziewczyna z wielkiego miasta zdoła poprowadzić z sukcesem wielkie gospodarstwo? Czy w zaściankowej społeczności Luizjany Charley znajdzie sojuszników i przyjaciół?
Premiera (Świat)
2 września 2018Premiera (Polska)
19 września 2018Polskie tłumaczenie
Robert SudółLiczba stron
512Autor:
Natalie BaszileKraj produkcji:
PolskaGatunek:
ObyczajowyWydawca:
Polska: Wydawnictwo Literackie
Najnowsza recenzja redakcji
Natalie Baszile jest absolwentką filologii angielskiej i Afro-American Studies na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, a także Warren Wilson College MFA Program for Writers. Ponadto autorka należy do stowarzyszenia pisarzy San Francisco Writers’ Grotto. Queen Sugar to jej pisarski debiut.
Powieść opowiada historię Charley Bordelon, która w spadku po ojcu otrzymuje plantację trzciny cukrowej. Kobieta na co dzień mieszkająca w Kalifornii postanawia porzucić dotychczasowe życie i razem z córką wyprowadzić się do Luizjany. Chociaż na początku jest pełna nadziei, szybko uświadamia sobie, że nie ma pojęcia o prowadzeniu farmy i zaczyna popadać w coraz większe kłopoty finansowe.
Baszile udało się stworzyć grupę sympatycznych, ciekawych postaci. Autorka skupia się głównie na trzech bohaterkach – Charley, Micah oraz Miss Honey. Kobiety to trzy indywidualności. Charly to samotna matka, która mimo przeciwności losu stara się wyprowadzić rodzinę z finansowego dołka. W tym celu próbuje zorientować się jak zarządzać farmą, szuka porad u starszych obywateli społeczności, w której się znalazła. Chociaż akcja rozgrywa się współcześnie czarnoskóra bohaterka często jest ofiarą rasizmu. Babcia Charley – Miss Honey – reprezentuje w powieści przywiązanie do tradycji. Stąd czytelnik jest świadkiem częstych utarczek między nią a wnuczką. Na drugim planie autorka znalazła miejsce jeszcze na historię przyrodniego brata Charley oraz jego syna.
Królowa cukru jest momentami schematyczna. Powieść Baszile oferuje wszystko to, z czym niejednokrotnie spotykamy się w książkach o amerykańskich prowincjach. Pojawiają się tutaj znane czytelnikowi motywy, takie jak odnajdywanie się w nowej rzeczywistości, konflikty rasowe czy też skomplikowana sytuacja rodzinna. Debiut Baszile to idealna propozycja dla tych, którzy są miłośnikami dusznego klimatu południowych Stanów.