Tajemna historia świata (2019)

Secret History: Conspiracies from Ancient Aliens to the New World Order

Tajemna historia świata

Od zarania cywilizacji do XXI wieku, od teorii na temat obcych ingerujących w rozwój starożytnych kultur po „nowy ład światowy”, autor Tajemnej historii świata przedstawia to, co uchodzi za skrupulatnie skrywaną część dziejów. Przygląda się zagadkom z początków rodzaju ludzkiego, spiskom tajnych bractw i stowarzyszeń, lotom UFO, inwigilacji społeczeństw przez współczesne rządy i badaniom nad kontrolą umysłów. Docieka, ile jest prawdy w pogłoskach o tajemniczych „czarnych śmigłowcach”, bierze pod lupę ustawę Patriot Act, doniesienia o światowej akcji mikroczipowania i rewelacje Snowdena. Nick Redfern rzetelnie – choć niekiedy z przymrużeniem oka – dokumentuje najciekawsze alternatywne wersje tajemniczych wydarzeń, które nurtują zarówno sceptyków, jak i marzycieli. Decyzję, czy mamy tu do czynienia z utajonymi pokładami rzeczywistości, czy wytworami fantazji, pozostawia do uznania czytelnika. Tak czy owak jedno jest pewne – ta książka nikogo nie znudzi!

Najnowsza recenzja redakcji

Teorie spiskowe to jeden z wdzięczniejszych tematów w popkulturze. Ileż to już razy czytaliśmy czy oglądaliśmy opowieści o potężnych zakulisowych działaniach, interwencji pozaziemskich sił czy planach tajemniczych organizacji zmierzających do zrealizowania swych niecnych celów. Większość z nas przyjmuje je wszystkie jako po prostu nośne fabuły wywołujące dreszczyk emocji…

…ale przecież nie wszyscy tak do nich podchodzą. Od dawna ludzie tworzą i wierzą w najróżniejsze konspiracje, tajne spiski i zjawiska, które nie dają się racjonalnie wytłumaczyć. Zwykle reagujemy na takie stwierdzenia z pobłażliwym uśmieszkiem – ale z ręką na sercu, czy nigdy nie zdarzyło wam się pomyśleć, że może w zasłyszanej teorii spiskowej być ziarenko prawdy?

Wiele zależy od wiedzy, nastawienia i tematyki, z którą przyszło się nam zmierzyć, wyboru i interpretacji faktów, czy wreszcie skłonności do zawierzenia niepotwierdzonym doniesieniom w danej dziedzinie. I właśnie te elementy bierze pod uwagę Nick Redfern, opisując liczne teorie spiskowe, które pojawiły się w naszej cywilizacji.

Tajemna historia świata - okładka
Źródło: Rebis

Tajemna historia świata została napisana zgodnie z sentencją „dla każdego coś miłego”. Książka rozpoczyna się od teorii związanych ze starożytnością, w czym widać inspirację chociażby pomysłami Ericha von Dänikena; zresztą Obcy to bardzo nośny pomysł i pojawia się także później. Poza tym mamy przegląd przez wiele tajemnic ze współczesnej historii: nie zabrakło oczywiście słynnych zamachów i niewyjaśnionych zgonów (dwóch Kennedych, Monroe, Lennon, Lincoln, itp.), tajnych operacji rządowych, katastrof, Snowdena i bin Ladena, nowego ładu światowego, ataków terrorystycznych, chemtrailsów i czarnych śmigłowców. Wybór jest naprawdę duży, a zakres tematyczny wcale nie mniejszy.

Autor świetnie przygotował się do prezentowania poszczególnych teorii spiskowych. Każda jest solidnie przedstawiona, pokazana często w szerszym kontekście i nawet jeśli o danym zdarzeniu się nie słyszało, to nie będzie się miało poczucia zagubienia podczas lektury. Niejednokrotnie podpiera się źródłami i stara się zaprezentować możliwie najszerszy kontekst.

Jednocześnie Nick Redfern nie przekonuje nas do uwierzenia w prezentowane teorie; czasem nawet pozwala sobie na ironiczny komentarz. Nie mamy więc próby indoktrynacji, a raczej solidną dziennikarską robotę, która zwykle pozwala na własną interpretację – a ta, jak zwykle, w dużej mierze będzie zależała od nastawienia, z jakim podejdziemy do lektury tej książki.

Tajemna historia świata to niezła pozycja nie tylko dla fanów teorii spiskowych. Z zaciekawieniem można się zapoznać z różnymi pomysłami na światowe konspiracje, a także z powodami, za sprawą których ludzie potrafią dać im wiarę. Kto wie, może i Wy się do czegoś przekonacie po zapoznaniu się ze szczegółami?

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

 

 

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Channing Tatum

Channing Tatum

ur. 1980, kończy 39 lat

Ivana Milicevic

Ivana Milicevic

ur. 1974, kończy 45 lat

Amit Shah

Amit Shah

ur. 1981, kończy 38 lat

Pablo Schreiber

Pablo Schreiber

ur. 1978, kończy 41 lat

Stana Katic

Stana Katic

ur. 1978, kończy 41 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV