Świat za oknem przestaje istnieć. Cała Ziemia pogrąża się w nieprzemijającej mroźnej zimie. Białej, śmiertelnej, wrogiej wszystkim formom życia. Garstka ludzi chroni się w eksperymentalnym pociągu Snowpiercer, który nigdy się nie zatrzymuje. Proloff szybko musi nauczyć się przetrwania. Poczynając od ostatnich wagonów wędruje do lokomotywy odkrywając sekrety pociągu. Ludzie nie mają nic bardziej pilnego do zrobienia niż odtwarzanie mechanizmów rozwarstwienia społecznego, ucisku politycznego i kłamstw w imię ideologii. Opowieść łączy politykę z dramatem, miłością, z pierwiastkiem poezji nadającej całemu komiksowi wymiar alegorii. Pierwsze wydanie książkowe ukazało się w orwellowskim 1984 roku, symbolicznie pokazując inspiracje. Antyutopijny komiks Jean-Marca Rochette'a i Jacquesa Loba to perła gatunku. Komiks doczekał się adaptacji. W 2013 roku powstał film kinowy w reżyserii Koreańczyka Joon-ho Bonga, autora oscarowego Parasite. W 2020 roku w serwisie Netflix pojawił się pierwszy sezon serialu. W jednej z głównych ról wystąpiła Jennifer Connelly.
Premiera (Świat)
17 czerwca 2020Premiera (Polska)
17 czerwca 2020ISBN
978-83-956102-7-1Liczba stron
112Autor:
Jean-Marc Rochette, Jacques LobGatunek:
KomiksWydawca:
Polska: Kurc
Najnowsza recenzja redakcji
Wyobraźcie sobie niezwykle nowoczesny pociąg, który bez ustanku przemierza swoją trasę, bez postojów czy zmian rozkładu. Jest to także ostatnia kolebka ludzkości: Ziemię skuł lód, przeżyli tylko pasażerowie, często dość przypadkowi. Mieszkańcy najwyższych klas opływają w luksusy i cieszą się życiem; ci, którzy trafili do ogona pociągu, walczą o życie każdego dnia.
Komiks opowiada historię człowieka pochodzącego właśnie z końca pociągu: udaje mu się przedostać do lepszych przedziałów i odbyć długą podróż, nie raz konfrontując się z władzami i uprzywilejowanymi pasażerami. Dzięki temu poznajemy cały przekrój społeczności: prawdopodobnie ostatnich ludzi na naszej planecie.
Pierwszy tom Snowpiercera można określić jako antyutopię w klimatach postapokaliptycznych. W przypadku takiej konwencji musimy liczyć się z pewną umownością świata przedstawionego. Niemniej scenarzysta stara się nadać tej historii przynajmniej pozorów realizmu, od czasu do czasu prezentując retrospekcje czy tłumacząc, jak udaje się mieszkańcom pociągu nadal egzystować.
Album zilustrował Jean-Marc Rochette, który zaprezentował dość charakterystyczną formę dla komiksu europejskiego. Czarno-białe plansze są nakreślone wyrazistą kreską, koncentrują się przede wszystkim na postaciach i ich emocjach. Brak trochę elementów tła, ale z drugiej strony trudno spodziewać się pięknego tła na kadrach będących wnętrzami pociągu jadącego przez skuty lodem świat.
Historia napisana przez Jacquesa Loba przebiła się już do światowej popkultury. W 2013 roku mogliśmy oglądać film Snowpiercer: Arka przyszłości, a niedawno na mały ekran trafiła serialowa adaptacja. Co sprawia, że jest to tak nośna historia? Przede wszystkim umiejętnie łączy elementy akcyjne, oryginalnie wykreowany świat z dość pesymistyczną oceną ludzkiej natury. Los głównego bohatera jest tu papierkiem lakmusowym.
Pierwszy tom Snowpiercera pt. Przez wieczny śnieg nie zamyka historii pociągu przemierzającego zmrożoną Ziemię, ale jednocześnie stanowi zamkniętą całość. Idealne okoliczności, by sprawdzić, czy ta opowieść wam odpowiada.