„Bezcenny” Zygmunta Miłoszewskiego w mediach
Jakie oceny zbiera nowa powieść Zygmunta Miłoszewskiego pod tytułem "Bezcenny"?
Jakie oceny zbiera nowa powieść Zygmunta Miłoszewskiego pod tytułem "Bezcenny"?

Powieść Zygmunta Miłoszewskiego "Bezcenny" cieszy się dużym zainteresowaniem czołowych polskich mediów.
Miłoszewski to już marka, na jego książki się czeka, bo jest na co - i w tej błyska erudycją i wiedzą z historii sztuki.
Agata Gogołkiewicz, Przegląd
Najnowszą powieścią Zygmunt Miłoszewski pokazał, że jest nie tylko sprawnym autorem kryminałów, ale - podobnie jak Umberto Eco, Dan Brown czy Arturo Pérez-Reverte - umie się poruszać w schematach powieści sensacyjnych z wartościowym, humanistycznym przesłaniem. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w popularnej formule łatwiej przebić się do czytelnika, niż przez stricte naukowo-badawczy sposób ukazywania problemu odzyskiwania polskich dzieł sztuki. Może dzięki "Bezcennemu" ktoś uświadomi sobie rozmiar kulturowych spustoszeń, jakie dotknęły Polskę podczas drugiej wojny światowej i jej późniejszych, wciąż aż nadto widocznych następstw.
Janusz R. Kowalczyk , Culture.pl, więcej na http://www.culture.pl/baza-literatura-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/k3Ps/content/zygmunt-miloszewski-bezcenny
W kryminale "Bezcenny" Zygmunt Miłoszewski daje czytelnikom rozrywkę na najwyższym poziomie. Wyostrzone spojrzenie pisarza na polską rzeczywistość wychyla się tu z każdej strony. Miłoszewski jest niewygodny dla wszystkich, którzy chcieliby go umieścić na prostych ideologiczno-politycznych pozycjach. W "Bezcennym" po raz kolejny nie zamierza się komukolwiek przymilać, w ocenach jest bezpardonowy. Opisuje cynicznych polityków, dla których dziedzictwo narodowe i kultura oznaczają fotografie na tle odzyskanych obrazów podczas kampanii wyborczej.
W tle są głośne afery, infantylizacja mediów i zła polityka kulturalna. Choć to proza gatunkowa, to z silnym akcentem publicystycznym. Pełna błyskotliwego i sarkastycznego humoru.
Marcin Kube, Rzeczpospolita
"To nie jest kolejna część przygód prokuratora Szackiego!", głosi wydawca, ale nas to w ogóle nie zniechęca. Po znakomitym "Uwikłaniu" i jeszcze lepszym "Ziarnie prawdy" Zygmunt Miłoszewski wyrósł na twórcę numer jeden polskiej literatury kryminalnej i na kolejną powieść tego autora czekamy z niecierpliwością, niezależnie od faktu, czy będzie kontynuacją cyklu, czy też dziełem zupełnie osobnym. W "Bezcennym" Miłoszewski wchodzi na obszary tematów związanych z kradzieżą dzieł sztuki, a my oczekujemy tego, co najbardziej cenimy u tego autora: solidnej intrygi, pełnokrwistych bohaterów i przenikliwego spojrzenia na polską współczesność.
Esensja.pl, więcej na http://esensja.pl/ksiazka/publicystyka/tekst.html?id=16516
"Bezcenny" imponuje nie tylko sprawnie opowiedzianą i pełną zwrotów akcji intrygą, ale także drobiazgowym researchem przypominającym postaci dawnych polskich kolekcjonerów sztuki - Ignacego Korwina- Milewskiego czy Henryka Aszkenazego.
- Dopiero po czterech miesiącach grzebania w materiałach źródłowych ośmieliłem się napisać pierwsze zdanie. Akcja rozgrywa się w pięciu krajach, a retrospekcje sięgają XIX wieku. To jest nieporównanie większa praca niż przy zwykłej powieści kryminalnej.
Piotr Bratkowski, Newsweek
"Bezcenny" to powieść napisana z rozmachem. Miłoszewski powtarza w wywiadach, że chce pisać tak, by czytelnik był ciekaw, co będzie na następnej stronie. Bez wątpienia ma do tego talent. I jeszcze jedno. Zofia Lorentz, urzędniczka z MSZ, która kieruje poszukiwaniami "Młodzieńca", to ciekawsza bohaterka niż prokurator Szacki.
Aleksandra Boćkowska, onet.kultura.pl, więcej na http://kultura.onet.pl/ksiazki/rozmowy/zygmunt-miloszewski-zabilem-prawie-wszystkich-boha,1,5548492,artykul.html
Najnowsza powieść polskiego mistrza grozy opowiada o urzędniczce Ministerstwa Spraw Zagranicznych, która podejmuje się kradzieży obrazu Rafaela di Santi. Nie jest to kradzież sensu stricto – obraz został zagrabiony w czasie wojny. Nie zabraknie i Skandynawów, bo w podejrzanym przedsięwzięciu urzędniczce pomoże legendarna szwedzka złodziejka. Gratka dla historyków sztuki.
Beata Górska-Szkop, Xiegarnia.pl, więcej na http://xiegarnia.pl/redirect?slug=ksiazki-na-lato-co-zabrac-na-wakacje/
[image-browser playlist="589045" suggest=""]
Źródło: informacja prasowa



naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1986, kończy 39 lat
ur. 1983, kończy 42 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 1978, kończy 47 lat
ur. 1959, kończy 66 lat

