Wojskowy audytor ostrzega, że przez gogle AR oparte na Microsoft Hololens mogą ginąć żołnierze.
Oparte na Hololens gogle rozszerzonej rzeczywistości, które Microsoft dostarcza amerykańskiej armii w ramach kontraktu mogącego osiągnąć wartość aż 22 miliardy dolarów, spotkały się z większą krytyką po tym, jak jeden z testujących stwierdził, że mogą one zagrozić żołnierzom. „Urządzenia te mogłyby nas zabić” – powiedział audytor.
W 2018 roku Microsoft wygrał kontrakt o wartości 480 milionów dolarów na dostarczenie armii amerykańskiej zestawów Integrated Visual Augmentation System (IVAS), wyznaczając początek projektu, który przyniósł wiele kontrowersji.
Początkowa umowa została rozszerzona w marcu 2021 roku, zapewniając, że Microsoft dostarczy sfinalizowane wersje produkcyjne, części i wsparcie w umowie potencjalnie wartej nawet 21,9 miliarda dolarów w ciągu dekady. Armia zamówiła początkowo 5 tys. sztuk, wycenionych na 373 mln dolarów, a w sumie w trakcie trwania umowy ma zostać dostarczonych około 121 tys. sztuk gogli AR.
Pierwsza partia zestawów miała zostać dostarczona w roku fiskalnym 2021, ale została opóźniona o rok – pierwsze dostawy dotarły dopiero w zeszłym miesiącu. Wygląda jednak na to, że nie obyło się bez poważnych problemów.
Według fragmentów raportu wojskowego opublikowanego przez
Business Insider, audytor ostrzegł, że zestawy stanowią zagrożenie dla żołnierzy ze względu na światło, które generują podczas działania, co może ostrzegać siły wroga o lokalizacji użytkownika. Poświata z wyświetlacza ma być podobno widoczna z odległości setek metrów.
Według pracownika Microsoftu poinformowanego o wydarzeniu, zestaw AR zawiódł w czterech z sześciu zdarzeń oceny podczas niedawnego „demo operacyjnego”.
Inne skargi na zestawy słuchawkowe obejmują ograniczenie pola widzenia żołnierza, w tym widzenia peryferyjnego. Są też nieporęczne i na tyle ciężkie, że utrudniają ruchy użytkownika.
Microsoft kieruje wszystkie pytania dotyczące IVAS do armii. Strona wojskowa twierdzi, że pozostaje zaangażowana w program i że dotychczasowe testy operacyjne ogólnie uznano za sukces. Zauważyła jednak, że wyniki pokazały obszary, w których IVAS wypadł słabo i wymaga ulepszeń.
Raport oznacza kolejną przeszkodę na drodze długoterminowego projektu IVAS. Pierwotna umowa Microsoftu spowodowała otwarty list sprzeciwu ze strony pracowników, zmuszając CEO Satyę Nadellę do reakcji. W kwietniu agencja nadzorcza Departamentu Obrony ostrzegła, że ogromna kwota, jaką armia wydaje na gogle, może być stratą pieniędzy podatników, ponieważ wielu żołnierzy nie było fanami IVAS.
Mówi się, że Microsoft od początku spodziewał się sprzeciwu wobec gogli. Jeśli chodzi o armię, to wskazuje ona na proces wprowadzania gogli noktowizyjnych w latach 70-tych, które spotkały się z podobną krytyką, ale obecnie są powszechnie stosowane, a także dużo doskonalsze.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h