GREEN GOBLIN (Willem Dafoe)
Jeden z najważniejszych wrogów Spider-Mana, Norman Osborn i jego alter ego Green Goblin. Osborn jest założycielem firmy Oscorp, prowadzącej w filmie z 2002 roku badania nad nową formułą superżołnierza. Jeden z czołowych naukowców ostrzega swojego szefa, że formuła nie jest stabilna, zaś generał z Armii Stanów Zjednoczonych grozi Osbornowi, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, odebrane zostaną im wszystkie fundusze wojskowe. Norman w desperackim geście wystawia się na działanie serum, przeprowadzając pierwsze doświadczenie na człowieku. Dzięki temu zyskuje nadludzką siłę i zwinność, ale popada też w obłęd i zaraz po wyjściu z komory zabija swojego naukowca. Po obudzeniu nie pamięta wydarzeń z poprzedniej nocy. Sam Raimi podszedł do wątku Osborna w psychologiczny, momentami bardzo mroczny sposób. Norman słyszy w swojej głowie głos. Nie do końca wie, co się dzieje. Porażka firmy Oscorp determinuje kolejny sukces, ale następujące potem wydarzenia pogłębiają gniew Normana i nie ma wątpliwości, że na tym etapie ma rozdwojoną osobowość - zdezorientowanego mężczyzny i mordercy, który niebawem stanie się złoczyńcą znanym jako Green Goblin. Dochodzi do pierwszego starcia ze Spider-Manem podczas Dnia Jedności Oscorp, ale superbohater ratuje sytuację. Norman jest manipulowany przez swoją złą stronę. Wkrótce atakuje redakcję Daily Bugle. Dochodzi też do kolejnych starć ze Spider-Manem. Oglądamy powolny upadek Normana, niszczącego relacje ze swoimi bliskimi. Niedługo potem obserwujemy ostateczną konfrontację ze Spider-Manem. Próba zabicia Pajączka kończy się fiaskiem, a ostrze przymocowane do jego lotni przebija Green Goblina. Bohater przed śmiercią prosi, by jego syn Harry nigdy nie dowiedział się o występkach ojca. Peter oczywiście dotrzyma obietnicy, ale Harry będzie długi czas obwiniał Spider-Mana o tę śmierć.DOKTOR OCTOPUS (Alfred Molina)
Dla wielu widzów Spider-Man 2 jest jednym z najlepszych filmów superbohaterskich w historii. Na pewno plusem był brak genezy Pajączka, dzięki czemu można było skupić się na akcji i rozwoju bohaterów. Do tego wykorzystano Doktora Octopusa, w którego kapitalnie wcielił się Alfred Molina. Jego macki (podtrzymywane przez animatorów w zielonych kombinezonach) czy starcia na wieżowcach Nowego Jorku lub na dachu pociągu do dziś robią ogromne wrażenie. Otto poświęca życie badaniom (prowadzonym wspólnie z żoną) w firmie Oscorp pod przewodnictwem nowego szefa, Harry'ego Osborna. Aby móc przeprowadzić swój ryzykowny eksperyment, Octavius opracował specjalne ramiona kierowane sztuczną inteligencją, które dodatkowo są odporne na temperaturę i pole magnetyczne. W trakcie eksperymentu dochodzi do przeciążenia i maszyna staje się niestabilna, ale Otto nie przerywa badania. W wyniku tego umiera jego żona, natomiast jego mechaniczne ramiona, prowadzone przez sztuczną inteligencję, zostają zmodyfikowane - przejmuje nad nimi pełną kontrolę, zaś mechanizm zrasta się z jego kręgosłupem. Nieudany eksperyment Octaviusa doprowadził Oscorp do bankructwa, wywołując u Harry'ego dodatkowy gniew. Otto dąży do reaktywowania eksperymentu, zaś macki zaczynają powoli niszczyć umysł antagonisty, który tak naprawdę ma w sobie jeszcze dobro. Aby sfinansować eksperymenty, Doc Ock próbuje obrabować bank, w którym akurat przebywają Peter Parker i jego ciotka May. Wcześniej Parker podjął decyzję, że porzuca superbohaterstwo. Walka z Octopusem przypomina mu jednak, że za wielką mocą idzie wielka odpowiedzialność. Bohater wraca do pracy. Spider-Man znajduje Doktora Octopusa w opuszczonym magazynie na nabrzeżu, gdzie ten ponownie rozpoczął eksperyment syntezy jądrowej. Po walce z Doktorem Octopusem Spider-Manowi udaje się ogłuszyć bohatera poprzez porażenie prądem, co powoduje, że jego umysł wraca do normy. Peter zdejmuje maskę i błaga go, aby ten przerwał eksperyment. Będący znowu sobą Otto postanawia za pomocą swoich mechanicznych ramion zawalić podłogę budynku, co przerywa działanie urządzenia, ale kosztem jego życia.SANDMAN (Thomas Haden Church)
Spider-Man 3 miał kapitalne momenty, ale chęć zarobku na postaci Venoma tak naprawdę zniszczyła ten projekt. Najciekawiej wypadło to, czego studio nie zdążyło zepsuć, a zatem wątek Sandmana, który też był moralnie niejednoznaczny, podobnie jak wcześniejsi wrogowie Spidre-Mana. Flint Marko miał bowiem chorą córkę i chciał ją wyleczyć, nie bacząc na konsekwencje. Jego historia związana jest bezpośrednio z Peterem Parkerem. Marko wspólnie z Dennisem Carradine'em okradł to samo miejsce, w którym młody heros wygrał walkę wrestlingową. Uciekając, chciał wykorzystać samochód Bena Parkera, ale poczciwy Benjamin próbował go przekonać, że nie musi tego robić. Carradine pojawia się jednak i w pośpiechu strzela do Wujka Bena, który umiera. Flint zostaje schwytany przez policję, ale niedługo potem ucieka z więzienia. Podczas ucieczki wpadł do miejsca, w którym - jakżeby inaczej - przeprowadzano eksperymenty, w wyniku czego jego ciało zmieniło się w wielką burzę piaskową. Peter dowiaduje się o zamieszaniu Sandmana w śmierć Wujka Bena i planuje zemstę w swoim nowym, czarnym stroju. Na koniec starcia Marko wyjaśnia Parkerowi prawdę i tłumaczy mu, że nigdy nie chciał śmierci Bena. Bohater wybacza mu, a Sandman zmienia swoją formę i odchodzi.JASZCZUR (Rhys Ifans)
Jeśli pamiętacie serial animowany o Spider-Manie, który emitowany był w Polsce na Fox Kids, to na pewno postać Jaszczura nie jest Wam obojętna. Dr Curtis Connors jako antagonista otwiera nową serię o Pajączku, ale w pewnym sensie kontynuuje też motywy związane z poprzednimi wrogami w filmach Raimiego. Mamy dobrego gościa, który w wyniku własnych eksperymentów przemienia się w Jaszczura. Connors był chirurgiem, ale utraciwszy rękę, nie mógł funkcjonować tak, jakby chciał. Zainteresowany fizjologią gadów i zafascynowany ich umiejętnością regenerowania kończyn, rozpoczyna badania, które kończą się zmianami w jego umyśle. Peter Parker nie ma łatwego zadania, w końcu walczy ze swoim przyjacielem. Doktor Connors był dla niego zawsze życzliwą osobą. Spider-Man musi ostatecznie spróbować pokonać Lizarda i uratować przyjaciela.ELECTRO (Jamie Foxx)
Jamie Foxx na pewno jest aktorem, którego stać na więcej, jeśli chodzi o kino superbohaterskie. Tutaj niestety dostał do grania postać nerda zbudowanego ze stereotypów. Po przemianie w Electro pomalowano go całego na niebiesko - jego wygląd po prostu zostawiał wiele do życzenia, bo przypominał raczej antagonistów z Batman i Robin. Max przez całe życie pragnął być docenianym przez ludzi ze swojego otoczenia. Opracował plan nowej sieci energetycznej, który został mu wykradziony. Max tłumi gniew do swojego szefa. Po tym, jak zostaje uratowany przez Spider-Mana, zaczyna w siebie wierzyć. Po transformacji w Electro początkowo jest zdezorientowany, ale później cieszy się, że ludzie zaczęli go dostrzegać w nowej formie. Z potulnego gościa zmienia się w narwanego i groźnego przestępcę. Jednym z jego celów staje się Spider-Man.To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj