Repertuar kin Nowość Program TV

Piękny kraj (2017)

God's Own Country

Śr. ocena 7.7

Znasz ten film? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Piękny kraj - trailer

Najnowsza recenzja redakcji

Czy romans nazwany współczesną wersją Tajemnicy Brokeback Mountain może uniknąć powielania schematów? Okazuje się, że może.

Farmer Johnny Saxby (Josh O’Connor) to z pozoru typowy przykład prowincjonalnego twardziela skupionego wyłącznie na pracy, która jest jedynym źródłem utrzymania dla rodziny. Po pracy Johnny opiekuje się babcią (Gemma Jones) oraz schorowanym ojcem (Ian Hart). Każdy jego dzień wygląda praktycznie identycznie: praca, upijanie się, sen, praca… Prawie jak w Dniu Świstaka. Jednak sytuacja ulega zmianie z momentem pojawienia się w okolicy przystojnego emigranta, Gheorghego (Alec Secareanu), z Rumunii. Początkowo relacja między Johnnym a Gheorghem opiera się wyłącznie na zwierzęcej namiętności, ale z czasem ujawnia swą głębię.

Piękny kraj to debiut reżyserski Francisa Lee, który został entuzjastycznie przyjęty na festiwalu w Sundance, gdzie zresztą zdobył statuetkę dla najlepszego reżysera. I nie ma w tym nic dziwnego. Lee pod płaszczykiem kina romantycznego porusza wiele ciekawych, a niekiedy nawet kontrowersyjnych tematów. Skupia się na pokazaniu, w jaki sposób otaczające nas środowisko traktuje odmienność seksualną. Jednak by nie opierać się na stereotypach, reżyser pokazuje również, że sami homoseksualiści boją się swojej orientacji. Ukrywają ją nie tylko przed światem, ale i przed samymi sobą. Johnny nie obnosi się ze swoją seksualnością. Na początku nie wiemy, czy to ze wstydu, czy może z niechęci, by pokazywać intymność otaczającej go społeczności.

Lee postanowił także sportretować społeczność małego angielskiego miasteczka, w jakim sam się wychowywał. Nie jest to miły obrazek. Ludzie są tutaj bardzo zamknięci i nie tolerują nikogo z zewnątrz. Każdy przyjezdny jest traktowany jak intruz. Jak przedstawiciel gorszej kategorii. I nie chodzi tutaj tylko o obcokrajowców, ale wszystkich przyjezdnych. Reżyser stara się pokazać wszystkie plusy, które niosą ze sobą nowe jednostki. W tym wypadku pojawienie się emigranta scala rozpadającą się rodzinę, która przez brak zrozumienia i komunikacji zaczyna się rozpadać.

Wydaje mi się, że widniejące na plakacie porównanie Pięknego kraju do Tajemnicy Brokeback Mountain jest bardzo krzywdzące. Z góry narzuca pewną interpretację. Oba filmy łączy w sumie tylko to, że opowiadają o miłości dwóch mężczyzn. I tyle. Francis Lee wybrał bardzo trudny temat na swój debiut reżyserski, ale potrafi go obronić, a nawet opowiedzieć coś nowego. Wielu reżyserów marzyłoby o takim starcie.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Johnny Saxby
Martin Saxby
Deidre Saxby
Gheorghe Ionescu
 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.