Przeczytaj w weekend

Straszny film 5 (2013)

Scary Movie 5

Straszny film 5

W domu młodego małżeństwa mają miejsce niepokojące zdarzenia, po tym jak wracają ze szpitala ze swoim nowonarodzonym potomkiem. Korzystając z pomocy kamer i sztabu specjalistów odkrywają, że ich dom jest opętany przez demona. [opis dystrybutora]

Trailery i materiały wideo

Straszny film 5 - zwiastun PL

Straszny Film 5 - DRUGI zwiastun PL

Najnowsza recenzja redakcji

Niestety świetny pomysł, jakim był Scary Movie, przerodził się w serię, po drodze inspirując innych twórców, kręcących masę dodatkowych, słabych zresztą, obrazów. Tak mieliśmy parodie 300, "Sagi Zmierzch" i jeszcze paru innych produkcji. Sam Straszny film pozostał jednak niedoścignionym wzorem. 

Oczywiście tworzenie parodii nie jest niczym nowym - wystarczy wspomnieć Szklanką po łapkach z niezawodnym Leslie Nielsenem. Wspomniana jednak produkcja braci Wayans była świeża i pokazała, że gatunek ten może na nowo odżyć. Zarżnięto jednak kurę znoszącą złote jajka, zamieniając ją w serię powoli zjadającą własny ogon, aż w końcu stała się niezamierzoną własną autoparodią. 

Fabuła filmu nie istnieje. Niby mamy coś opartego na horrorze Mama, ale tak naprawdę jest to tylko pretekst do zrobienia wielu idiotycznych wstawek. O ile część pierwsza miała jeszcze mocne podwaliny fabularne, wokół których krążyły mniej lub bardziej udane żarty i nawiązania do innych produkcji, tak w "piątce" mamy po prostu zbiór skeczów, które ani nie bawią, ani nie grzeją. Częściej wręcz obrzydza, wystawiając inteligencję widza na trudną próbę. Nie pomagają aktorzy, nie pomagają marne próby zwrócenia uwagi widza i zaskoczenia go. Nie pomaga właściwie nic. 

Jedyna zabawa, jaką daje oglądanie tego wątpliwej jakości "dzieła", to nawiązania. Jest ich sporo i jeżeli ktoś jest na bieżąco z popkulturą, to odnajdzie wiele innych filmów, z których Scary movie 5 próbuje się śmiać. Żarty są jednak, jak już wspomniałem, na żałosnym poziomie, a parodia polega na tym, że dajemy znaną z innego obrazu postać i każemy jej robić dziwne rzeczy. Rekwizyty w postaci fekaliów, wymiocin i innych obrzydlistw są na porządku dziennym. Aktorzy robią z siebie idiotów, sami chyba nie wierząc, że to, w czym grają, ma jakąkolwiek szansę się obronić. 

Podobnie jest z wydaniem na DVD. Brak tutaj jakichkolwiek fajnych dodatków, a wszystko sprowadza się do standardowych zwiastunów i materialików z planu, które niewiele wnoszą. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet na DVD obraz ten nie powinien nigdy zagościć na jakichkolwiek półkach kinomaniaków.

"Piąta i ostatnia odsłona czteroczęściowej trylogii" - głosi napis na plakacie i okładce DVD. Pomijając absurdalny humor tego hasła reklamowego, powinniśmy się modlić, by była to prawda. Dla dobra naszego gustu i sentymentu, jaki pozostał po dwóch pierwszych, całkiem udanych, odsłonach.

Wydanie DVD
Dodatki: zwiastuny, wywiady, materiał z planu
Język: angielski - DD 5.1, polski (lektor) - DD 5.1
Napisy: polskie
Obraz: 16:9
Dystrybutor: Monolith

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Charlie Cox

Charlie Cox

ur. 1982, kończy 37 lat

Adam Brody

Adam Brody

ur. 1979, kończy 40 lat

Michael Shanks

Michael Shanks

ur. 1970, kończy 49 lat

Camilla Luddington

Camilla Luddington

ur. 1983, kończy 36 lat

Rachel Brosnahan

Rachel Brosnahan

ur. 1990, kończy 29 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV