Przeczytaj w weekend

Wstrząs (2015)

Concussion

Wstrząs

Wstrząs to dramat, którego powstanie zainspirował artykuł w magazynie GQ przedstawiający dowody na powiązanie mikrowstrząsów oraz urazów głowy sportowców z ich późniejszymi samobójstwami. Na związek między tymi zdarzeniami wpadł dr Bennett Omalu (Will Smith), który połączył urazy, na jakie narażeni są sportowcy, z Przewlekłą Traumatyczną Encefalopatią, której objawy często doprowadzają do depresji i śmierci samobójczej.

Trailery i materiały wideo

Wstrząs - trailer

Najnowsza recenzja redakcji

Niektóre kręcone w Hollywood filmy określa się mianem „oscarowych”, czyli w domyśle tworzonych pod gusta Akademii. W nich to gwiazdy na co dzień grające w komediach romantycznych czy fantastycznych blockbusterach wcielają się w postacie historyczne, bohaterów cenionych przez krytyków powieści czy też po prostu ludzi, których życia ilustrują ważne społecznie tematy. Aktorzy i aktorki przechodzą w nich metamorfozy, chudną, tyją, uczą się innych akcentów, nakładają mnóstwo makijażu – generalnie wtapiają się w postacie, które grają. Przykładem dokładnie takiego kina jest Concussion, w którym Will Smith gra doktora Bennetta Omalu, a więc człowieka, który przed laty stoczył nierówną walkę z ligą NFL, wymuszając na niej przyznanie, że gra w futbol amerykański powoduje uszkodzenia mózgów zawodników, i stosowanie profilaktyki.

Źródło: Imperial-Cinepix
Źródło: Imperial-Cinepix

W teorii mamy tu świetny materiał na kinową historię: nieugięty naukowiec kontra bezduszny koncern, medyczna prawda w starciu z popieranym pieniędzmi zakłamaniem, ludzkie dramaty przeciw zagrożeniu utraty wpływów z reklam i transmisji, a wreszcie nigeryjski imigrant, który walczy z systemem w imię swojego idealistycznego wyobrażenia o Ameryce. Tyle jednak teorii, bo gdy przyjrzeć się Omalu bliżej, to – choć nie można zaprzeczyć jego odwadze i uporowi – opowieść o nim trzeba było nieźle podrasować, pociąć, podkręcić momentami szybkim montażem (żenująca scena „pościgu” za żoną Omalu), skondensować wiele lat i wieloetapowość walki w kilkadziesiąt minut oraz nadmiernie wyeksponować wątek wspomnianego snu o USA. Podczas seansu nie sposób oprzeć się wrażeniu, że reżyser na siłę stara się wmówić widzowi grozę i dramatyzm sytuacji, uczynić z Omalu prześladowanego bojownika, co sprowadza się do kilku telefonów z pogróżkami, obsmarowywaniem w gazetach i tego, że raz ktoś kawałek jechał autem za autem jego żony. Powtórzmy: problemem nie jest Omalu i to, że jego dokonania nie są ważne - problemem byli filmowcy, którzy uznali, że koniecznie jest ich podkręcenie.

Tę niesensacyjną opowieść ratują aktorzy, choć po prawdzie nikt z obsady nie miał zbyt wiele okazji do pokazania swojego kunsztu – wszyscy grają co najmniej dobrze, ale też to po prostu nie tego typu role, w których można błysnąć. (Smith protestował, twierdząc, że nominacji do Oscara nie dostał ze względu na kolor skóry – nieprawda, Concussion po prostu jest przeciętny, a on sam nie wzniósł się w nim na wyżyny.) Jeżeli już, to najwięcej pokazać mógł w swojej małej rólce David Morse, który wcielał się w cierpiącego z powodu urazu głowy byłego zawodnika, lokalną legendę, którego problemy zaprowadziły na dno i zmusiły do samobójstwa.

O Concussion w zasadzie można powiedzieć tyle, że się go obejrzało. I trudno mu wiele zarzucić w warstwie realizacyjnej, bo choćby wizualnie wygląda bardzo dobrze, obsadę ma utalentowaną, temat podjął ważny… ale też pozostawia widza obojętnym, a co bardziej zaznajomionych z prawidłami kręcenia pod Oscary może wręcz irytować tak frontalnym atakiem na wszystkie stereotypowe wymagania „kina pod nagrody”.

Może w przypadku tej historii, zamiast bawić się w jej "usensacyjnianie", trzeba było nakręcić film dokumentalny? Jakiś przedsmak tego dostajemy w wydaniu DVD, gdzie (jedynym, poza komentarzem reżysera) materiałem dodatkowym jest właśnie dokument o doktorze Omalu, lepiej przybliżający nam tę postać.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Dave Bautista

Dave Bautista

ur. 1969, kończy 51 lat

Sam Strike

Sam Strike

ur. 1994, kończy 26 lat

Wojciech Smarzowski

Wojciech Smarzowski

ur. 1963, kończy 57 lat

Laura Breszka

Laura Breszka

ur. 1988, kończy 32 lat

David Ayer

David Ayer

ur. 1968, kończy 52 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV