Wszyscy chcą cudu! Każdy boi się jednak konsekwencji, które za nim stoją. Za każdym świętym stoi cud! Za każdym cudem stoi człowiek. W każdym człowieku jest mrok, z którym musi się zmierzyć. Konsekwencje, które niesie ze sobą cud, mogą okazać się mroczne i niebezpieczne. Czy jesteś w stanie podjąć ryzyko? Konsekwencje, które niesie ze sobą cud, mogą okazać się inne, niż oczekujesz. Czy jesteś w stanie zmierzyć się z mrokiem, który w sobie nosisz? Cud nie zawsze jest tym, czego się spodziewasz.
Premiera (Świat)
12 czerwca 2017Premiera (Polska)
6 czerwca 2018Polskie tłumaczenie
Piotr KucharskiLiczba stron
360Autor:
Maggie StiefvaterKraj produkcji:
PolskaGatunek:
FantastykaWydawca:
Polska: Uroboros
Najnowsza recenzja redakcji
Maggie Stiefvater to amerykańska powieściopisarka, która na swoim pisarskim koncie ma głównie powieści dla młodzieży. Zadebiutowała w 2008 roku powieścią Lament. Intryga królowej elfów, która otworzyła jej pierwszą serię Faerie. Od tamtej pory ukazała się trylogia Wilkołaki z Mercy Falls oraz cykl The Raven King. Jej pojedyncza powieść Wyścig śmierci w 2011 roku została uhonorowana nagrodą im. Michaela L. Printza dla najlepszej powieści dla młodzieży.
All the Crooked Saints to historia o maleńkim miasteczku Bicho Raro. Jego mieszkańcami jest rodzina Soria, wśród której od lat rodzą się Święci. Do tajemniczej osady przybywają pątnicy, aby otrzymać swój cud. Niestety Soriów dręczy przeszłość i rodzinna legenda, którą próbuje przezwyciężyć troje najmłodszych członków. Czy uda im się zanim nad Bicho Raro nadciągnie mrok?
Z początku trzeba odnaleźć się w dość specyficznym klimacie, który autorka buduje już od pierwszych stron powieści. Wydarzenia rozgrywają się w latach 60. XX wieku, gdzieś w Kolorado. Co za tym idzie – od samego początku otaczają nas pustynne krajobrazy, które Stiefvater opisuje tak, że czuje się jakby samemu się tam było. Dodatkowo przez całą historię towarzyszy nam atmosfera cudu. Czytelnik zastanawia się, na czym on dokładnie polega, a autorka nie daje odpowiedzi od razu. Cała historia zbudowana jest z metafor, a tajemnice odkrywane są stopniowo, co jeszcze potęguje wszechobecną magię.
Bohaterów z Przeklętych świętych podzielić można na dwie grupy. Pierwszą z nich jest rodzina Soria, druga to z kolei osobliwa grupa pątników, którzy przybyli do wioski po cud. Chociaż autorka każdego bohatera stara się jakoś zarysować, przybliżyć jego historię, to na pierwszy plan wysuwają się wątki związane z trojgiem kuzynów – Danielem, Beatriz oraz Joaquinem. Dodatkowo bliżej poznajemy również Petera – jedynego człowieka, który w Bicho Raro nie poszukuje cudu, a pracy. Plusem Przeklętych świętych jest to, że każdy zaprezentowany tam bohater jest zupełnie inny – zarówno wśród Soriów, jak i pątników.
O najnowszej powieści Stiefvater trudno zdradzić coś więcej, aby nie psuć czytelnikom zabawy podczas lektury. Przeklęci święci to z pewnością dobra propozycja dla tych, którzy jeszcze nie znają innych powieści spod pióra autorki. Książka może nie przypaść do gustu tym, którzy lubią wartką akcję, natłok wydarzeń. Tutaj autorka skupia się na wewnętrznych refleksjach bohaterów. To historia, która pokazuje jak zmierzyć się z własnymi słabościami. Zmusza do refleksji nad własnym losem i nad tym, jak się z nim pogodzić.