Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "  

Advertisement
 

Ocena recenzenta:
7/10

Przeklęci święci – recenzja książki

Nielegalna rozgłośnia radiowa, tajemnicza ciężarówka i czający się na horyzoncie mrok. Czego jeszcze możemy spodziewać się po najnowszej powieści Maggie Stiefvater – Przeklęci święci?

Maggie Stiefvater to amerykańska powieściopisarka, która na swoim pisarskim koncie ma głównie powieści dla młodzieży. Zadebiutowała w 2008 roku powieścią Lament. Intryga królowej elfów, która otworzyła jej pierwszą serię Faerie. Od tamtej pory ukazała się trylogia Wilkołaki z Mercy Falls oraz cykl Król kruków. Jej pojedyncza powieść Wyścig śmierci w 2011 roku została uhonorowana nagrodą im. Michaela L. Printza dla najlepszej powieści dla młodzieży.

Przeklęci święci to historia o maleńkim miasteczku Bicho Raro. Jego mieszkańcami jest rodzina Soria, wśród której od lat rodzą się Święci. Do tajemniczej osady przybywają pątnicy, aby otrzymać swój cud. Niestety Soriów dręczy przeszłość i rodzinna legenda, którą próbuje przezwyciężyć troje najmłodszych członków. Czy uda im się zanim nad Bicho Raro nadciągnie mrok?

Z początku trzeba odnaleźć się w dość specyficznym klimacie, który autorka buduje już od pierwszych stron powieści. Wydarzenia rozgrywają się w latach 60. XX wieku, gdzieś w Kolorado. Co za tym idzie – od samego początku otaczają nas pustynne krajobrazy, które Stiefvater opisuje tak, że czuje się jakby samemu się tam było. Dodatkowo przez całą historię towarzyszy nam atmosfera cudu. Czytelnik zastanawia się, na czym on dokładnie polega, a autorka nie daje odpowiedzi od razu. Cała historia zbudowana jest z metafor, a tajemnice odkrywane są stopniowo, co jeszcze potęguje wszechobecną magię.

Przeklęci święci - okładka
Źródło: Uroboros

Bohaterów z Przeklętych świętych podzielić można na dwie grupy. Pierwszą z nich jest rodzina Soria, druga to z kolei osobliwa grupa pątników, którzy przybyli do wioski po cud. Chociaż autorka każdego bohatera stara się jakoś zarysować, przybliżyć jego historię, to na pierwszy plan wysuwają się wątki związane z trojgiem kuzynów – Danielem, Beatriz oraz Joaquinem. Dodatkowo bliżej poznajemy również Petera – jedynego człowieka, który w Bicho Raro nie poszukuje cudu, a pracy. Plusem Przeklętych świętych jest to, że każdy zaprezentowany tam bohater jest zupełnie inny – zarówno wśród Soriów, jak i pątników.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

O najnowszej powieści Stiefvater trudno zdradzić coś więcej, aby nie psuć czytelnikom zabawy podczas lektury. Przeklęci święci to z pewnością dobra propozycja dla tych, którzy jeszcze nie znają innych powieści spod pióra autorki. Książka może nie przypaść do gustu tym, którzy lubią wartką akcję, natłok wydarzeń. Tutaj autorka skupia się na wewnętrznych refleksjach bohaterów. To historia, która pokazuje jak zmierzyć się z własnymi słabościami. Zmusza do refleksji nad własnym losem i nad tym, jak się z nim pogodzić.

Źródło: fot. Uroboros

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Michalina Reda
-

Avengers: Koniec gry – pełny zwiastun…

Kevin Smith wypowiedział się na temat promocji filmu Avengers: Koniec gry. Jego zdaniem, Marvel nie…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.