Przeczytaj w weekend

W pogoni za wielką rybą (2018)

Catching the Big Fish

W pogoni za wielką rybą

Reżyser filmowy David Lynch dzieli się refleksjami na temat kreatywności, medytacji i rozwijania w sobie procesu twórczego. W swojej książce słynny reżyser opowiada o tym, jak rodzą się pomysły i w jaki sposób zabrać się do ich realizacji. Wszystkie rozmyślania Lynch opiera na przykładach własnych doświadczeń jako artysty – skąd biorą się jego wizje, które najbardziej do niego przemawiają, a w końcu jak kreatywną myśl przełożyć na czyny.

 • Premiera (Świat)

  25 stycznia 2018
 • Premiera (Polska)

  25 stycznia 2018
 • Polskie tłumaczenie

  Bartłomiej Kotarski
 • Liczba stron

  200
 • Autor:

  David Lynch
 • Kraj produkcji:

  Polska
 • Gatunek:

  non-fiction
 • Wydawca:

  Polska: Samsara

Najnowsza recenzja redakcji

David Lynch to reżyser trzykrotnie nominowany do Oscara, zaliczany do grona czołowych filmowców naszej ery. Jego obrazy, takie jak: Eraserhead, The Elephant Man czy Twin Peaks do dnia dzisiejszego cieszą się ogromną popularnością i są docenianie zarówno przez widzów, jak i krytyków.

Reżyser podzielił swoją autobiografię na kilkanaście krótkich rozdziałów, przez co można przeczytać ją przy jednym podejściu. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jaki związek w życiu Lyncha ma malarstwo i przemysł filmowy, to ta pozycja będzie dla was idealną odpowiedzią. Wbrew pozorom, początkowo Lynch wcale nie myślał o karierze filmowca. Reżyser w swojej autobiografii dzieli się z czytelnikami swoim doświadczeniem, refleksjami odnośnie procesu twórczego i wreszcie przytacza anegdoty z planu. Całość opowieści, którą roztacza przed czytelnikiem, podporządkowana jest odniesieniami do medytacji transcendentalnej, przez co nie jest to typowa autobiografia. Całą książkę można określić mianem – złotych myśli reżysera.

Reżyser w tej krótkiej publikacji dużo miejsca poświęca swoim ulubionym aktorom. Za jego muzę można uznać Laurę Dern, którą uwielbia obsadzać w swoich produkcjach. Z sentymentem wspomina również pracę na planie z Kylem MacLachlanem. Na łamach książki Lynch ujawnia, że aktorów do swych produkcji dobiera spontanicznie. Gdy idealnie pasują do jego artystycznej koncepcji, po prostu muszą u niego wystąpić.

W pogoni za wielką rybą - okładka
Źródło: Samsara

Filmowiec na każdym kroku podkreśla wielką rolę, jaką w rozwoju jego kariery odegrała medytacja transcendentalna. Pokazuje czytelnikowi jak dzięki stosowaniu medytacji wyostrzamy zmysł intuicyjny, zanurzamy się w jaźń. To stąd Lynch czerpie większość swoich filmowych pomysłów. Oczywiście nie wyczerpuje on tematu względem zagadnienia medytacji. Lynch ledwie je zarysowuje, traktuje jako inspiracje do osobistych refleksji.

Catching the Big Fish to  pozycja nie tylko dla każdego fana twórczości Lyncha, ale także dla wszystkich miłośników kina. Każdy kto chce pogłębić swoją wiedzę o rady i pomysły reżysera z pewnością będzie usatysfakcjonowany z lektury.

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV