Audiobook nagrany na bazie drugiego, poprawionego wydania zawierającego szesnaście opowiadań, jedną powieść i obszerny esej, opisujące przygody Conana z Cymmerii, uzupełnione o obszerne posłowie poświęcone autorowi, bohaterowi, historii powstawania dzieła i dyskusjom jakie wokół niego się toczą. Teksty, z pewnymi wyjątkami, zostały umieszczone w takiej kolejności, w jakiej ukazywały się w czasopiśmie „Weird Tales”. Tłumaczenie i opracowanie literackie zostało oparte na oryginalnych, pierwszych opublikowanych wersjach Conana, nad którymi Howard miał pieczę i ukazywały się one z jego błogosławieństwem. Esej: „Era hyboryjska” („The Hyborian Age”, luty-listopad 1936) Opowiadania: „Feniks na mieczu” („The Phoenix on the Sword”, grudzień 1932) „Szkarłatna cytadela” („The Scarlet Citadel”, styczeń 1933 „Wieża słonia” („The Tower of Elephant”, marzec 1933) „Czarny kolos” („Black Colossus”, czerwiec 1933). CZYTA: WOJCIECH MASIAK
Premiera (Świat)
21 grudnia 2018Premiera (Polska)
21 grudnia 2018Liczba stron
0Autor:
Robert E. HowardKraj produkcji:
PolskaGatunek:
Audiobook, FantasyWydawca:
Polska: Storyside
Najnowsza recenzja redakcji
Platforma Storytel rozpoczęła publikowanie w formie audiobooków przygód chyba najsłynniejszego herosa fantasy, czyli Conana Barbarzyńcy. Na Conan Barbarzyńca. Część 1 poszło pięć tekstów autorstwa Robert E. Howard. W rolę narratora wciela się Wojciech Maślak i sprawdza się w tej roli bardzo dobrze.
Zanim jednak przyjdzie nam posłuchać o przygodach Conana Barbarzyńcy, możemy odsłuchać interesującego eseju pt. Era hyboryjska, w której opisane są losy świata wykreowanego przez Howarda – zresztą sam autor przyznaje, że zamieszczone w tym tekście informacje stanowiły podstawę do opisywania tła dla przygód Conana. To zwięzły, ale jednocześnie rozbudowany przewodnik po wielotysięcznej historii świata, obejmujący nie tylko czasy słynnego barbarzyńcy.
Dalej mamy dwa opowiadania z czasów, kiedy Conan jest już królem Aquilonii i boryka się z innymi problemami, niż te, które powinny być udziałem typowego barbarzyńcy. W Feniksie na mieczu musi zmierzyć się ze spiskiem i zamachem na swoje życie ze strony podwładnych, musi pokonać demona, ale ma też nadnaturalne wsparcie. Bardziej rozbudowany jest kolejny tekst, czyli Szkarłatna cytadela. I tutaj Conan zetknie się z czarną magią i demonicznymi wynaturzeniami, ale w opowiadaniu mamy też intrygę i solidną bitwę.
Kolejne dwa utwory przedstawiają wcześniejsze wydarzenia z życia Conana. Wieża słonia prezentuje inną twarz tego bohatera, czyli młodego i ambitnego złodzieja, któremu niestraszne magiczne zabezpieczenia. Oczywiście znów napotyka na swojej drodze potężne i straszne istoty, ale też mamy świadectwo jego specyficznego (ale jednak!) poczucia sprawiedliwości. W ostatnim opowiadaniu, Czarnym kolosie, poznajemy Conana jako najemnika, który zostaje dowódcą armii i staje w obronie królewny przeciwko zakusom złego maga. W tym tekście mamy też po raz pierwszy coś na kształt wątku romantycznego…a przynajmniej dowiadujemy się jak bohater Howarda działa na płeć piękną.
Teksty o Conanie, mimo upływu lat, nadal świetnie się bronią. Stanowią kwintesencję heroic fantasy, którą wielu później próbowało naśladować, ale niewielu udało się osiągnąć ten sam poziom. Ponadto, paradoksalnie, obecnie opowiadania te mają pewien powiew świeżości – a to dlatego, że obecnie pisze się zupełnie inaczej, obudowując fabułę mnóstwem szczegółów, opisów i pobocznych wątków. Tymczasem Howard pisał prosto, szybko zmierzając do celu, choć jednocześnie nie zapominając o budowaniu tła. Efekt jego twórczości nadal jest świetny.
Warto sięgnąć po Conana nie tylko ze względu na sentyment czy chęć zapoznania się z pierwowzorem tak popularnej obecnie postaci. To nadal dobre, choć na wielu płaszczyznach proste teksty. A jeśli nie ma się czasu na ich ponowne czytanie, to czemu ich nie posłuchać w trakcie wykonywania mniej absorbujących czynności? U mnie sprawdziło się to doskonale.