Przeczytaj w weekend

Fala upału (2012)

Fala upału

Nowojorski potentat nieruchomości zostaje znaleziony martwy na chodniku na Manhattanie. Z napaści cudem uchodzi z życiem jego młoda żona z przeszłością. Gangsterzy i magnaci, z których każdy miał motyw do popełnienia zbrodni, podają fałszywe alibi. I wtedy, w duszącym uścisku rekordowej fali upałów, dochodzi do jeszcze jednego szokującego morderstwa, powodującego nagły zwrot w pełnej napięcia podróży do mrocznych sekretów świata możnych. Sekretów, które okażą się śmiertelne. Sekretów, które leżą ukryte w ciemnościach, dopóki pewna nowojorska policjantka nie wydobędzie ich na światło dzienne.

Najnowsza recenzja redakcji

Bez przydługiego wstępu i argumentowania, dlaczego "Fala Upału" jest warta uwagi, chciałabym stwierdzić, że jest to absolutnie obowiązkowa pozycja dla fanów duetu Castle & Beckett. I obawiam się, że niestety tylko dla nich. Dlaczego? Podczas czytania znający serial, w swojej świadomości widzą nie Nikki Heat, a Kate Beckett. Z kolei pozostałych bohaterów w bardzo łatwy sposób są w stanie przypasować do tych, świetnie znanych z serialu stacji ABC. Czy jest to atut? Jak najbardziej, ale tylko dla fanów. Nieznający produkcji telewizyjnej mogą czuć się nieco zagubieni, nie wyłapią wszystkich smaczków i puszczania oka do czytelnika.

Śledztwo przedstawione w "Fali Upału" jest bardzo podobne do znanych spraw kryminalnych, którymi przez ostatnie sezony zajmowali się główni bohaterowie Castle. Zostało ono oparte na śmierci nowojorskiego dewelopera, który w przeszłości naraził się ludziom z wielu środowisk, nawet tych gangsterskich. Dojście do prawdy jak zwykle jest trudne, bo podejrzanych jest wielu, ale wszyscy doskonale kłamią, nawet świadkowie. Wypisz wymaluj – jeden z odcinków Castle, dlatego podczas czytania "Heat Wave" można poczuć trochę, że czytamy jeden ze scenariuszy odcinka serialu ABC, który jeszcze nie został wyemitowany. A wszystko przez to, że w głowie widzimy aktorów z serialu, przez co takie postacie jak Nikki Heat, czy Jameson Rook nie są dla nas obce.

Tak jak jednym z głównych atutów Castle są bohaterowie i świetnie wykreowana chemia między nimi, podobnie jest w książce. Nikki Heat to seksowna, doświadczona policjantka, która pokryta wyłącznie pianą potrafi rozbroić włamującego się do jej mieszkania bandziora. Rook wzorowany na głównym bohaterze z serialu w stu procentach przypomina Castle’a. Jest irytujący, dowcipkujący, potrafi wymyślać niestworzone teorie, a do tego nie słucha się innych. Mimo to, między Heat i Rookiem wywiązuje się identyczna chemia jak w serialu. Nie jest ona tak bardzo dawkowana jak w telewizyjnej produkcji, a warto pamiętać, że jest to dopiero pierwsza część książki, w której bohaterowie się poznają. Napięcie seksualne, które prowadzi do wielu poważnych, ale też zabawnych sytuacji obecne jest niemal od pierwszych stron.

Jak na sensacyjną powieść z serialowym odniesieniem, "Falę upału" czyta się naprawdę przyjemnie. Potrafi ona wciągnąć na kilka wieczorów, które na pewno nie będą zmarnowane. Historia wymyślona i przedstawiona została całkiem sensownie, nie brakuje zwrotów akcji, momentów pełnych emocji i napięcia. Nie ma w niej też nudnych chwil, akcja gna do przodu, rozwija się całkiem ciekawie i ciężko kolejne strony odłożyć "na później".

Castle nie jest w Polsce tak popularnym serialem jak np. House M.D., ale mimo to nieznane (dotąd) wydawnictwo "12 posterunek" zdecydowało się wydać pierwszą część w formie drukowanej. "Fala upału" to pozycja obowiązkowa dla fanów Castle, a dla nieznających serialu solidna powieść sensacyjna, która nieszczególnie wyróżnia się spośród wielu podobnych pozycji na rynku (dla nich od oceny polecam odjąć przynajmniej jedno oczko).

Ocena: 8/10

Autorka: Aleksandra Woźny


Format: 124 x 194 mm

Stron: 328

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Seria: Nikki Heat

Wydanie 1

ISBN: 978-83-63737-00-9

EAN: 9788363737009

Premiera: 7 listopada 2012

Sugerowana cena det.: 34,90 zł

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV