Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Fala upału (2012)

Śr. ocena 6

Znasz tę książkę? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Najnowsza recenzja redakcji

Oglądając serial dramatyczny ABC – Castle, zapewne zwróciliście uwagę, że co jakiś czas przejawiały się w fabule kolejne książki napisane przez głównego bohatera. Miło jest nam poinformować, że nareszcie w polskich księgarniach pojawiła się „Heat Wave” a właściwie „Fala Upału” autorstwa Richarda Castle’a.

Bez przydługiego wstępu i argumentowania, dlaczego „Fala Upału” jest warta uwagi, chciałabym stwierdzić, że jest to absolutnie obowiązkowa pozycja dla fanów duetu Castle & Beckett. I obawiam się, że niestety tylko dla nich. Dlaczego? Podczas czytania znający serial, w swojej świadomości widzą nie Nikki Heat, a Kate Beckett. Z kolei pozostałych bohaterów w bardzo łatwy sposób są w stanie przypasować do tych, świetnie znanych z serialu stacji ABC. Czy jest to atut? Jak najbardziej, ale tylko dla fanów. Nieznający produkcji telewizyjnej mogą czuć się nieco zagubieni, nie wyłapią wszystkich smaczków i puszczania oka do czytelnika.

Śledztwo przedstawione w „Fali Upału” jest bardzo podobne do znanych spraw kryminalnych, którymi przez ostatnie sezony zajmowali się główni bohaterowie Castle. Zostało ono oparte na śmierci nowojorskiego dewelopera, który w przeszłości naraził się ludziom z wielu środowisk, nawet tych gangsterskich. Dojście do prawdy jak zwykle jest trudne, bo podejrzanych jest wielu, ale wszyscy doskonale kłamią, nawet świadkowie. Wypisz wymaluj – jeden z odcinków Castle, dlatego podczas czytania „Heat Wave” można poczuć trochę, że czytamy jeden ze scenariuszy odcinka serialu ABC, który jeszcze nie został wyemitowany. A wszystko przez to, że w głowie widzimy aktorów z serialu, przez co takie postacie jak Nikki Heat, czy Jameson Rook nie są dla nas obce.

Tak jak jednym z głównych atutów Castle są bohaterowie i świetnie wykreowana chemia między nimi, podobnie jest w książce. Nikki Heat to seksowna, doświadczona policjantka, która pokryta wyłącznie pianą potrafi rozbroić włamującego się do jej mieszkania bandziora. Rook wzorowany na głównym bohaterze z serialu w stu procentach przypomina Castle’a. Jest irytujący, dowcipkujący, potrafi wymyślać niestworzone teorie, a do tego nie słucha się innych. Mimo to, między Heat i Rookiem wywiązuje się identyczna chemia jak w serialu. Nie jest ona tak bardzo dawkowana jak w telewizyjnej produkcji, a warto pamiętać, że jest to dopiero pierwsza część książki, w której bohaterowie się poznają. Napięcie seksualne, które prowadzi do wielu poważnych, ale też zabawnych sytuacji obecne jest niemal od pierwszych stron.

Jak na sensacyjną powieść z serialowym odniesieniem, „Falę upału” czyta się naprawdę przyjemnie. Potrafi ona wciągnąć na kilka wieczorów, które na pewno nie będą zmarnowane. Historia wymyślona i przedstawiona została całkiem sensownie, nie brakuje zwrotów akcji, momentów pełnych emocji i napięcia. Nie ma w niej też nudnych chwil, akcja gna do przodu, rozwija się całkiem ciekawie i ciężko kolejne strony odłożyć „na później”.

Castle nie jest w Polsce tak popularnym serialem jak np. House M.D., ale mimo to nieznane (dotąd) wydawnictwo „12 posterunek” zdecydowało się wydać pierwszą część w formie drukowanej. „Fala upału” to pozycja obowiązkowa dla fanów Castle, a dla nieznających serialu solidna powieść sensacyjna, która nieszczególnie wyróżnia się spośród wielu podobnych pozycji na rynku (dla nich od oceny polecam odjąć przynajmniej jedno oczko).

Ocena: 8/10

Autorka: Aleksandra Woźny


Format: 124 x 194 mm

Stron: 328

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Seria: Nikki Heat

Wydanie 1

ISBN: 978-83-63737-00-9

EAN: 9788363737009

Premiera: 7 listopada 2012

Sugerowana cena det.: 34,90 zł

Pokaż całą recenzję

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.