
ZARA JONES wierzy w magię, ponieważ myśl, że jej zamordowana siostra odeszła na zawsze i nic już tego nie zmieni, jest zbyt bolesna. Postanawia, że zrobi wszystko, co w jej mocy, by wyszarpać siostrę ze szponów śmierci – nawet jeśli oznacza to zgłębienie tajników okultyzmu. JUDE WOLF może i jest córką miliardera, ale jest też niezaprzeczalnie przeklęta. Zawarcie paktu z demonem było najgorszą decyzją w jej życiu. Ból, choroby i potwory, które przychodzą w nocy, sprawiły, że dziewczyna desperacko próbuje odnaleźć kogoś, kto odkręci jej marny los. EMER BYRNE, osierocona czarownica z mroczną przeszłością i śmiertelną mocą, może pomóc zarówno Zarze, jak i Jude. Chociaż życie jej nie oszczędza, Emer chętnie rozdaje swoje najcenniejsze skarby – inwokacje – kobietom tkwiącym w rozpaczliwej sytuacji, które gotowe są za nie oddać część swojej duszy. Pragną ich również Zara i Jude, które odnajdują czarownicę w momencie, kiedy jej klientki zaczynają jedna po drugiej ginąć w Londynie. Jednak ta, zanim zechce udzielić im pomocy, musi zapolować na zabójcę. Cała trójka zawiązuje kruchy sojusz i razem zaczynają podążać tropem morderstw. Nie wiedzą, na co trafią, ale muszą działać szybko… Nawet jeśli Emer nie jest w stanie dać Zarze i Jude tego, czego pragną najbardziej: siostry i duszy.
Premiera (Świat)
29 stycznia 2025Premiera (Polska)
29 stycznia 2025Polskie tłumaczenie
Artur ŁukszaLiczba stron
400Autor:
Krystal SutherlandGatunek:
MłodzieżowaWydawca:
Polska: We need YA
Najnowsza recenzja redakcji
Krystal Sutherland to pisarka pochodząca z Australii. Pracowała w Sydney, Amsterdamie, Hongkongu i Palo Alto w Kalifornii. Pierwszą powieść napisała krótko po swoich 18. urodzinach. Obecnie jest cenioną, nagradzaną autorką książek dla młodzieży. W Polsce ukazały się jej tytuły, takie jak Chemia serc, Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów, Dom sióstr marnotrawnych i Inwokacje.
W najnowszej powieści Krystal Sutherland opowiada historię trzech kobiet: Zary, Jude oraz Emery. Jedna próbuje wskrzesić zmarłą siostrę, druga chce zerwać pakt z demonem. Emery ma coś, co obu może pomóc – inwokacje. Zara i Jude odnajdują czarownicę w momencie, gdy zaczynają ginąć kobiety, które wcześniej skorzystały z jej usług. Jednak Emery, zanim udzieli im pomocy, musi zapolować na zabójcę. Cała trójka zawiązuje kruchy sojusz i razem zaczynają podążać tropem morderstw. Nie wiedzą, na co trafią, ale muszą działać szybko.
Powieść Domu sióstr marnotrawnych spodoba się osobom, które wcześniej miały styczność z fantastyczną stroną autorki i jej Domem sióstr marnotrawnych. W nowej historii pełno jest demonów, okultyzmu oraz magii krwi. To idealna lektura dla wszystkich wielbicieli czarownic. Trzeba jednak być gotowym na to, że nie jest to milutka historia. Jest tutaj mrocznie i klimatycznie. Wiedźmy nie są miłe i korzystają z czarnej magii, której użycie ma swoją cenę. W dodatku autorka nie stroni od obrazowych, makabrycznych opisów.

W tej niepokojącej wizji świata prym wiodą tytułowe inwokacje, czyli zaklęcia, które tworzy jedna z bohaterek i odsprzedaje kobietom. To ciekawy koncept, który pokazuje między innymi działania języków, w tym tych starożytnych we współczesnym świecie. Inwokacje pomagają paniom w potrzebie, a warto nadmienić, że są one w stanie ciągłego zagrożenia. Autorka wprowadziła silny wątek feministyczny. Mężczyźni to najgorsze zło, a kobiety są zmuszane sięgać po magię, aby się przed nimi uchronić.
Sutherland udało się stworzyć powieść z trzema bohaterkami, które całkowicie się od siebie różnią, mają inne cele. W Inwokacjach nie musiała tworzyć obszernych opisów postaci. Wystarczyły jej do tego dialogi pomiędzy poszczególnymi bohaterami, które idealnie pokazują jaki charakter mają kolejne osoby. Od razu też, nawet gdy nie jest to wprost zaznaczone, można zgadnąć, kto wypowiada daną kwestię.
W przypadku tej autorki warto zwrócić uwagę na dbałość o szczegóły. Podobnie jak w Domu sióstr marnotrawnych, trudno wymienić jakiś konkretny przykład, aby nie psuć zabawy czytelnikowi, który dopiero sięgnie po tę powieść. Sutherland nie zostawia niczego przypadkowi, a cała historia jest skrupulatnie skonstruowana. Nie ma tutaj wątków wciśniętych na siłę. Wszystko się ze sobą zazębia i daje rozwiązanie, którego do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć.
Inwokacje to książka młodzieżowa, ale z pewnością sprawdzą się jako propozycja dla starszych czytelników. Szczególnie że jest tu dość krwawo. Trzy wyjątkowo charakterne bohaterki sprawiają, że płynie się przez tę opowieść błyskawicznie.
Pokaż pełną recenzję


