Elizabeth Ann Hawley to amerykańska dziennikarka i kronikarka wypraw w Himalaje. Postać legenda, dzięki której świat poznał najważniejsze wydarzenia światowego himalaizmu. W latach czterdziestych XX wieku pracowała jako researcher dla magazynu Fortune. Szybko jednak opuściła Stany, by podróżować po świecie i ostatecznie osiąść w Nepalu. Była korespondentem agencji prasowej Reuters, kiedy relacjonowała pierwszą udaną amerykańską wyprawę na Mount Everest w 1963. Pomimo tego, że sama nigdy nie zdobyła żadnego ośmiotysięcznika stała się inspiracją, skarbnicą wiedzy i autorytetem w dziedzinie wypraw i opowieści o największych osiągnięciach, a także skandalach i katastrofach, które działy się w Himalajach i Karakorum. Elizabeth Ann Hawley skrupulatnie dokumentowała kolejne górskie ekspedycje, budując renomę i popularność wspinaczy, takich jak choćby Edmund Hillary, Reinhold Messner, Chris Bonington, Tomaž Humar i Ed Viesturs. Rozstrzygała wszelkie wątpliwości związane ze zdobywaniem himalajskich szczytów, a tworzone przez nią archiwum powstawało w oparciu o osobiste rozmowy ze wspinaczami. Wielokrotnie pomagała polskim wyprawom w zdobyciu informacji o szczytach, które planowali zdobyć. Zmarła w styczniu 2018 roku w Katmandu pozostawiając po sobie archiwum "Himalayan Database" opisujące 9,5 tys. ekspedycji, na 450 znaczących nepalskich szczytów oraz około 70 tysięcy uczestników tych wypraw, począwszy od 1905 roku.
Premiera (Świat)
29 sierpnia 2018Premiera (Polska)
29 sierpnia 2018Polskie tłumaczenie
Andrzej GórkaLiczba stron
320Autor:
Bernadette McDonaldKraj produkcji:
PolskaGatunek:
BiografiaWydawca:
Polska: Agora SA
Najnowsza recenzja redakcji
Napisać dobrą biografię to wielka sztuka. Trzeba przyznać, że Bernadette McDonald, jak zwykle, poradziła sobie z tym zadaniem w sposób koncertowy. W Strażniczce gór prezentuje nam losy Elizabeth Hawley. Była to kobieta co najmniej niezwykła. Wykształcenie uczyniło z niej dziennikarkę, jednakże niepojęte ścieżki losu koniec końców doprowadziły ją do Katmandu i uczyniły kronikarką wypraw wysokogórskich. Oprócz prowadzenia archiwum i rejestrów była osobą, której zdanie było decydujące w kwestii czy ktoś zdobył szczyt czy jest zwyczajnym oszustem. Barwności jej życia z pewnością nie można odmówić, ale warto tymczasem pochylić się nad samą książką. Biografia jest czymś niezwykle wymagającym.
Gdy piszę recenzję tego rodzaju książek, zawsze czuję się trochę niezręcznie, bo oceniać ludzkich losów nie da się. Co innego ze sposobem przekazania wiedzy o bohaterze przez biografa. Autor, który chce utrwalić na kartach książki ludzkie losy musi wykazać się niesamowitą skrupulatnością, a także zmysłem obserwacji i wnioskowania.
Bernadette McDonald i jej książki jest szeroko znana w świecie wielbicieli wspinaczek, jej książek nie trzeba nikomu polecać. A co jeśli ktoś nie interesuje się wspinaczką? No cóż, przyznam, że ten temat mnie nigdy specjalnie nie fascynował, co innego, jeśli chodzi o czynnik ludzki.
Biografia Elizabeth Hawley nie jest zapisem wspinaczek, ale udokumentowaniem losów niezwykłej kobiety, która miała decydujący głos przed wypuszczeniem wyprawy w góry. Kobiety, której skrupulatności i dziennikarskiemu talentowi zawdzięczamy informacje i artykuły wypuszczane z Katmandu w świat, dzięki którym postacie wspinaczy nie zostały zapomniane.
McDonald dokładnie analizuje życie Elisabeth, jak na wytrawnego biografa przystało, stara się zachować dystans i obiektywizm, jednakże ciężko nie wyczuć pewnej dozy sympatii do bohaterki książki. Trzeba dodać, że autorka była jedną z tych osób, które miały przyjemność poznać Królową Gór osobiście.
Keeper of the Mountains: The Elizabeth Hawley Story napisana jest językiem barwnym, przyjemnym dla czytelnika. Książkę czyta się błyskawicznie i z zapartym tchem. Podczas lektury nie sposób jest nie żywić podziwu dla bohaterki. Ta biografia spodoba się także czytelnikom lubiącym postacie silnych kobiet. Podsumowując, warto się zapoznać z tą pozycją, nawet jeśli nie jest się miłośnikiem Himalajów. Jest to bardzo dobra książka o niezwykłej kobiecie.