Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
10/10

Elizabeth Hawley. Strażniczka gór – recenzja książki

Czy można być legendą świata wspinaczy, nigdy nie stając nawet na najniższym szczycie Himalajów? Strażniczka gór to książka napisana w hołdzie dla niezwykłej kobiety. Mimo iż nie jest najeżona mrożącymi w żyłach przygodami i opisami docierania do granic ludzkiej wytrzymałości, książkę tę czyta się jednym tchem.

Napisać dobrą biografię to wielka sztuka. Trzeba przyznać, że Bernadette McDonald, jak zwykle, poradziła sobie z tym zadaniem w sposób koncertowy.  W Strażniczce gór prezentuje nam losy Elizabeth Hawley. Była to kobieta co najmniej niezwykła. Wykształcenie uczyniło z niej dziennikarkę, jednakże niepojęte ścieżki losu koniec końców doprowadziły ją do Katmandu i uczyniły kronikarką wypraw wysokogórskich. Oprócz prowadzenia archiwum i rejestrów była osobą, której zdanie było decydujące w kwestii czy ktoś zdobył szczyt czy jest zwyczajnym oszustem. Barwności jej życia z pewnością nie można odmówić, ale warto tymczasem pochylić się nad samą książką. Biografia jest czymś niezwykle wymagającym.

Gdy piszę recenzję tego rodzaju książek, zawsze czuję się trochę niezręcznie, bo oceniać ludzkich losów nie da się. Co innego ze sposobem przekazania wiedzy o bohaterze przez biografa. Autor, który chce utrwalić na kartach książki ludzkie losy musi wykazać się niesamowitą skrupulatnością, a także zmysłem obserwacji i wnioskowania.

Bernadette McDonald i jej książki jest szeroko znana w świecie wielbicieli wspinaczek, jej książek nie trzeba nikomu polecać. A co jeśli ktoś nie interesuje się wspinaczką? No cóż, przyznam, że ten temat mnie nigdy specjalnie nie fascynował, co innego, jeśli chodzi o czynnik ludzki.

Strażniczka gór - okładka
Źródło: Agora

Biografia Elizabeth Hawley nie jest zapisem wspinaczek, ale udokumentowaniem losów niezwykłej kobiety, która miała decydujący głos przed wypuszczeniem wyprawy w góry. Kobiety, której skrupulatności i dziennikarskiemu talentowi zawdzięczamy informacje i artykuły wypuszczane z Katmandu w świat, dzięki którym postacie wspinaczy nie zostały zapomniane.

McDonald dokładnie analizuje życie Elisabeth, jak na wytrawnego biografa przystało, stara się zachować dystans i obiektywizm, jednakże ciężko nie wyczuć pewnej dozy sympatii do bohaterki książki. Trzeba dodać, że autorka była jedną z tych osób, które miały przyjemność poznać Królową Gór osobiście.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Strażniczka gór napisana jest językiem barwnym, przyjemnym dla czytelnika. Książkę czyta się błyskawicznie i z zapartym tchem. Podczas lektury nie sposób jest nie żywić podziwu dla bohaterki. Ta biografia spodoba się także czytelnikom lubiącym postacie silnych kobiet. Podsumowując, warto się zapoznać z tą pozycją, nawet jeśli nie jest się miłośnikiem Himalajów. Jest to bardzo dobra książka o niezwykłej kobiecie.

Źródło: fot. Agora

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

Michał Kujawiński
-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.