W wyniku eksperymentu Griffin staje się niewidzialny. Chcąc ukryć swój stan, szalony naukowiec owija się bandażem, lecz wywołuje tym niepokój mieszkańców wioski, do której przybywa, aby pracować nad odwróceniem procesu. Pragnie znów stać się normalnym człowiekiem, a zarazem wykorzystać swój wynalazek i zdobyć fortunę. Niestety kolejne próby nic nie dają, a sfrustrowany Griffin zaczyna terroryzować mieszkańców… „Niewidzialny Człowiek” Herberta George’a Wellsa („Wojna światów”, „Wyspa doktora Moreau”, „Wehikuł czasu”) to arcydzieło science fiction i jedna z najsłynniejszych powieści prekursora tego gatunku. Książka ukazuje się w nowym tłumaczeniu Krzysztofa Sokołowskiego, ilustrowana przez Jana Wojciechowskiego.
Premiera (Świat)
8 marca 2023Premiera (Polska)
8 marca 2023Polskie tłumaczenie
Krzysztof SokołowskiLiczba stron
232Autor:
Herbert George WellsGatunek:
Fantastyka, Literatura światowaWydawca:
Polska: Vesper
Najnowsza recenzja redakcji
Herbert George Wells jest pisarzem, który wyprzedził swoje czasy o lata świetlne i dał czytelnikom tak wizjonerskie powieści, jak Wojna światów, Wyspa doktora Moreau czy właśnie Niewidzialny człowiek. Zanim sięgniemy po tę lekturę, należy uświadomić sobie, że powstała ona 126 lat temu i jest wznawiana w niezmienionej formie. Unikniemy przez to czytelniczych pretensji dotyczących języka czy treści. Czy warto sięgać po książki, które są starsze od naszych dziadków? Moim zdaniem tak. Wartościowe jest zetknięcie się z nieco zapomnianą już estetyką języka. Ponadto sama możliwość zerknięcia na obraz czasów utrwalony na kartach powieści jest ciekawa. Możemy się przekonać, że wiele powieści z XIX wieku wciąż chętnie jest czytanych i przenoszonych na ekran.
Do małego, nieco klaustrofobicznego miasteczka przybywa tajemniczy, zabandażowany nieznajomy. W dalszych częściach dowiadujemy się, że jest naukowcem i szuka spokoju, żeby kontynuować swoje badania.
Niewidzialnego człowieka można podzielić na dwie części. Pierwsza to ta, w której współczujemy Griffinowi tego, że jest odrzucony przez społeczność, niezrozumiany, niechciany itd. Druga natomiast stanowi ciekawe studium człowieka, który z różnych powodów jest niedopasowany do norm społecznych. Co więcej, nie ma ochoty, żeby coś w tym kierunku zmienić. Można śmiało powiedzieć, że mamy w tym przypadku do czynienia ze studium charakterologicznym psychopaty.
Nauka u Wellsa jest narzędziem do realizacji marzeń, ale także źródłem kłopotów. Pisarz przestrzega czytelnika przed tym, do czego może doprowadzić zabawa w Pana Boga i szalone eksperymenty. Pisze o trudnych sprawach językiem bardzo lekkim i obrazowym. Książkę czyta się doprawdy błyskawicznie, jak tylko poddamy się rytmowi opowieści.
Niewidzialny człowiek od wydawnictwa Vesper jest także szalenie klimatyczny. Cieszy oko i potęguje przyjemność czytania. Książka jest bardzo krótka – przeczytanie jej to kwestia kilku wieczorów – jednakże pozostaje z czytelnikiem na dłużej. Jedna z tych pozycji, o których myśli się po zakończeniu lektury.