Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Od Ibsena do Aho (2015)

Od Ibsena do Aho. Filmowe adaptacje literatury skandynawskiej

Śr. ocena 8

Znasz tę książkę? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Najnowsza recenzja redakcji

„Od Ibsena do Aho” to profesjonalnie zredagowany zbiór wnikliwych artykułów, które zainteresują każdego miłośnika kinematografii oraz literatury skandynawskiej.

Od Ibsena do Aho” to kolejna pozycja z serii „Literatura na Ekranie” pod naukową redakcją Alicji Helman, uznanej filmoznawczyni. Dotychczas ukazały się takie tytuły, jak „Od Cervantesa do Pereza-Reverte’a: Adaptacje literatury hiszpańskiej i iberoamerykańskiej” oraz „Od Jane Austen do Iana McEwana: Adaptacje literatury brytyjskiej”. Na „Od Ibsena do Aho” składa się prawie trzydzieści artykułów autorstwa polskich naukowców oraz tłumaczeń tekstów autorów skandynawskich. Najwięcej miejsca poświęcono literaturze szwedzkiej, jednak czytelnik znajdzie również rozdziały traktujące o Danii, Norwegii, Finlandii, Islandii, a nawet Wyspach Owczych (choć z racji znikomej liczby produkowanych tam filmów w książce zamieszczono tylko jeden artykuł z tego kraju, omawiający adaptację „Barbary” w reżyserii Nila Malmrosa).

od ibsena do aho okładka
Źródło: słowo/obraz terytoria

Antologia pod redakcją Tadeusza Szczepańskiego obejmuje produkcje zarówno kina niemego („Banici” Victora Sjöströma czy „Skrzydła” Mauritza Stillera), jak i najnowszego (adaptacje trylogii „Millenium” Steiga Larssona, „101 Reykjavik” w reżyserii Baltasara Kormákura). „Od Ibsena do Aho” nie jest zbiorem kompletnym – bardziej zachętą do dalszych poszukiwań i pogłębiania wiedzy na temat skandynawskiej kultury – jednak na uwagę zasługuje to, że nie ograniczono się do jednego okresu w kinie opisywanych krajów, tylko postarano się o to, aby czytelnik miał ogląd szerszy, bardziej całościowy.

Jednym z najciekawszych artykułów, jakie znalazły się w tomie, jest tłumaczenie tekstu Petera Schepelerna „Od książki do filmu. Cechy charakterystyczne duńskich adaptacji”, ponieważ chociaż autor skupia się na filmach duńskich, artykuł zawiera wiele informacji mówiących o tym, jakie istnieją strategie adaptacji literatury, jak modyfikowana jest fabuła oraz jak różna jest specyfika książki i filmu – a to sprawia, że tekst może zaciekawić nie tylko miłośnika kinematografii duńskiej, ale również każdego innego kinomana, którego interesuje teoretyczna strona zagadnienia adaptacji.

Od Ibsena do Aho” pod redakcją Tadeusza Szczepańskiego to profesjonalna książka napisana nie tylko dla profesjonalistów i studentów piszących prace naukowe na temat kultury skandynawskiej, ale również dla laików, którzy fascynują się adaptacjami. Język, chociaż naukowy, jest dość przystępny, zaś treść zachęca do dalszych poszukiwań wiedzy, a to w książkach naukowych jest jedną z najcenniejszych zalet.

Pokaż całą recenzję

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.