Ocena recenzenta:
8/10

„Od Ibsena do Aho”: Naukowo o adaptacjach literatury skandynawskiej – recenzja

"Od Ibsena do Aho" to profesjonalnie zredagowany zbiór wnikliwych artykułów, które zainteresują każdego miłośnika kinematografii oraz literatury skandynawskiej.

Od Ibsena do Aho” to kolejna pozycja z serii „Literatura na Ekranie” pod naukową redakcją Alicji Helman, uznanej filmoznawczyni. Dotychczas ukazały się takie tytuły, jak „Od Cervantesa do Pereza-Reverte’a: Adaptacje literatury hiszpańskiej i iberoamerykańskiej” oraz „Od Jane Austen do Iana McEwana: Adaptacje literatury brytyjskiej”. Na „Od Ibsena do Aho” składa się prawie trzydzieści artykułów autorstwa polskich naukowców oraz tłumaczeń tekstów autorów skandynawskich. Najwięcej miejsca poświęcono literaturze szwedzkiej, jednak czytelnik znajdzie również rozdziały traktujące o Danii, Norwegii, Finlandii, Islandii, a nawet Wyspach Owczych (choć z racji znikomej liczby produkowanych tam filmów w książce zamieszczono tylko jeden artykuł z tego kraju, omawiający adaptację „Barbary” w reżyserii Nila Malmrosa).

od ibsena do aho okładka
Źródło: słowo/obraz terytoria

Antologia pod redakcją Tadeusza Szczepańskiego obejmuje produkcje zarówno kina niemego („Banici” Victora Sjöströma czy „Skrzydła” Mauritza Stillera), jak i najnowszego (adaptacje trylogii „Millenium” Steiga Larssona, „101 Reykjavik” w reżyserii Baltasara Kormákura). „Od Ibsena do Aho” nie jest zbiorem kompletnym – bardziej zachętą do dalszych poszukiwań i pogłębiania wiedzy na temat skandynawskiej kultury – jednak na uwagę zasługuje to, że nie ograniczono się do jednego okresu w kinie opisywanych krajów, tylko postarano się o to, aby czytelnik miał ogląd szerszy, bardziej całościowy.

Jednym z najciekawszych artykułów, jakie znalazły się w tomie, jest tłumaczenie tekstu Petera Schepelerna „Od książki do filmu. Cechy charakterystyczne duńskich adaptacji”, ponieważ chociaż autor skupia się na filmach duńskich, artykuł zawiera wiele informacji mówiących o tym, jakie istnieją strategie adaptacji literatury, jak modyfikowana jest fabuła oraz jak różna jest specyfika książki i filmu – a to sprawia, że tekst może zaciekawić nie tylko miłośnika kinematografii duńskiej, ale również każdego innego kinomana, którego interesuje teoretyczna strona zagadnienia adaptacji.

Od Ibsena do Aho” pod redakcją Tadeusza Szczepańskiego to profesjonalna książka napisana nie tylko dla profesjonalistów i studentów piszących prace naukowe na temat kultury skandynawskiej, ale również dla laików, którzy fascynują się adaptacjami. Język, chociaż naukowy, jest dość przystępny, zaś treść zachęca do dalszych poszukiwań wiedzy, a to w książkach naukowych jest jedną z najcenniejszych zalet.

Poznaj recenzenta

Kamila Hladisz

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
breaking
0 -

Zdjęcia z filmu Pitbull. Ostatni pies.…

Dystrybutor Kino Świat ujawnia nowe informacje o filmie Pitbull. Ostatni pies. Za kamerą stoi Władysław…

Adam Siennica
breaking
0 -

Nowe Gwiezdne Wojny – oto oficjalny…

Zakończyły się zdjęcia do filmu , którego bohaterem będzie młody Han Solo. Ron Howard zdradził…

Norbert Zaskórski
0 -

Łowca umysłów: sezon 1 – recenzja

Mindhunter to nowy serial, którego producentem jest legendarny reżyser, David Fincher. Produkcja opowiada o początkach…

Ocena recenzenta:
9
Magda Muszyńska
0 -

Michael Fassbender – najlepsze role

Michael Fassbender to jeden z najbardziej utalentowanych aktorów swojego pokolenia. Co roku gra w kilku…

Adam Siennica
0 -

Gra o tron – Marc Rissmann…

Marc Rissmann jest pierwszym nowym aktorem, który dołącza do obsady 8. sezonu serialu Gra o…

Michalina Reda
0 -

Reklamy Botoksu kłamią? Do urzędu trafia…

Portal OKO.press składa oficjalną skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rady Etyki Mediów.…

Co o tym sądzisz?