Pierwsza część napisanej z ogromnym rozmachem trylogii, na podstawie której nakręcono głośny serial Północ–Południe z Patrickiem Swayze i Jamesem Readem. Epicki obraz amerykańskiego społeczeństwa w przeddzień najbardziej krwawego konfliktu w dziejach tego narodu. Losy dwóch dynastii na przestrzeni trzech pokoleń. Poruszająca historia o podzielonym narodzie, o przyjaźni i lojalności, o miłości, która może przetrwać wiele, i namiętnościach, które mogą mieć niszczycielską siłę. Dzieje dwóch przyjaciół i ich rodzin postawionych przez historię po przeciwnych stronach barykady. Nowoczesna Północ, która z rozmachem wkracza w epokę rozwoju przemysłu i zmian obyczajowych, i senne Południe, którego dobrobyt opiera się na pracy niewolników, a ich właściciele nie chcą, by cokolwiek się zmieniło. George Hazard, syn bogatego przemysłowca z Pensylwanii, i pochodzący z rodziny plantatorów z Karoliny Południowej Orry Main poznają się w drodze do Akademii Wojskowej West Point i już pierwszego dnia czują do siebie sympatię. Wydaje się, że nic nie może zniszczyć przyjaźni młodych kadetów, co więcej – bliskie stosunki nawiązują również ich rodziny. Niestety, kiedy George i Orry opuszczają uczelnię, wybuchem grożą nawarstwiające się konflikty między żądającą zniesienia niewolnictwa Północą a Południem, gdzie coraz częściej mówi się o secesji. Dla George’a i Orry’ego, a także ich bliskich nadchodzą ciężkie czasy i coraz bardziej realna staje się da nich perspektywa wyboru między lojalnością wobec przyjaciela a wiernością własnym przekonaniom.
Premiera (Świat)
26 października 2022Premiera (Polska)
26 października 2022Polskie tłumaczenie
Mieczysław DutkiewiczLiczba stron
832Autor:
John JakesGatunek:
Literatura światowaWydawca:
Polska: Albatros
Najnowsza recenzja redakcji
Jak nietrudno się domyślić, Miłość i wojna jest kontynuacją powieści Północ i Południe. Przejście do kolejnego tomu jest bardzo płynne. Spotkamy dobrze znanych nam bohaterów z pierwszej części. Będziemy przeżywać ich perypetie z wojną w tle, która w tym tomie rozpętała się na dobre.
Trzeba przyznać, że John Jakes bardzo szanuje czytelnika i swoją pracę, bo trzyma poziom poprzedniej części. Widać, że nie odcina kuponów od poprzedniego sukcesu. Podczas lektury byłam pod dużym wrażeniem żmudnego researchu, który musiał wykonać autor, zanim przystąpił do pisania. Jakes wprowadza nas z niezwykłą plastycznością i precyzją w sam środek wojennych działań. Prezentuje okropieństwa wojny od strony żołnierzy, którzy mordują swoich pobratymców, i tych, którzy cierpią na polu bitwy. Widzimy postępujący regres człowieczeństwa. Jakes stara się też wprowadzić czytelnika w meandry wielkiej polityki, która przecież doprowadziła do tego dramatu.
W tym tomie Orry i George schodzą nieco na plan dalszy, aby oddać pole młodszemu pokoleniu. Charlie nie jest już uroczym rozrabiaką. Widzimy, jak bardzo zmieniła go wojna. Nasz bohater twardnieje i gorzknieje. Można powiedzieć, że niejako wyzbywa się ludzkich uczuć. Ratunek dla jego człowieczeństwa przychodzi niespodziewanie w postaci miłości do wdowy Augusty.
Zmiany także nie ominęły Billa. Nie dane było mu cieszyć się szczęściem małżeńskim z Brett i musiał iść walczyć. Trafił do obozu jenieckiego, który go wyniszczył psychicznie i fizycznie. Zmienił też nieco jego pogląd na sprawy związane z czarnoskórymi. Bracia Brett wstępują do wojska po stronie konfederatów. Jak widać, wojna secesyjna to dramat i szaleństwo, który poniekąd Amerykanie sami sobie zafundowali.
Jakes stara się pisać o wojnie bez stereotypów. Odbrązawia heroiczną Północ, która wielu nam kojarzy się z wojownikami o wolność i wyzwolenie niewolników. Pisarz nie waha się pokazać, że to nie do końca tak było. Mówi o poważniejszych przyczynach wojny.
Moim zdaniem jest to bardzo dobra i bardzo ważna książka. To wielka radość, że jest obecnie wznawiana.