Spustoszenie. Bitwa pod Porto, 1809 (2013)

Spustoszenie. Bitwa pod Porto, 1809

Napoleon błyskawicznie przemierza północną Portugalię, by przejąć kontrolę nad całym Półwyspem Iberyjskim. Richard Sharpe otrzymuje zadanie odnalezienia córki angielskiego handlarza wina. W tym samym czasie Francuzi atakuję Porto, gdzie rozpoczyna się rzeź. Uwięziony za liniami wroga Sharpe kontynuuje misję. Poszukiwania Kate Savage, prócz Francuzów, komplikuje tajemniczy i groźny pułkownik Christopher. Sharpe dołącza do przyszłego księcia Wellingtona i razem przechodzą do kontrataku. Ze ściganego, staje się myśliwym. Na gruzach francuskiej armii dokonuje okrutnej zemsty…

Żołnierz, bohater, czarujący drań – Richard Sharpe to człowiek, którego dobrze mieć po swojej stronie. Urodzony w ubóstwie, wstępuje do wojska, by uciec z więzienia. Awansuje w szeregach armii dzięki odwadze i brutalności. Nie zna innej rodziny niż 95. Pułk Strzelców, którego kurtkę z dumą nosi.

Spustoszenie. Bitwa pod Porto, 1809 to opowieści o zdradzie i zemście, która mistrzowsko łączy trzymającą w napięciu militarną przygodę z historycznymi detalami. I to jest właśnie to co uczyniło książki Bernarda Cornwella światowymi bestsellerami!

Najnowsza recenzja redakcji

Bernard Cornwell płodnym autorem jest, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Ma na koncie ponad pięćdziesiąt powieści, w tym dwadzieścia cztery (sic!) wpisane są w cykl Kampanie Richarda Sharpe’a. Taki wynik budzi podziw, ale z pewnością znacie powiedzenie: liczy się jakość, a nie ilość. Jak jest w przypadku brytyjskiego pisarza? Moim zdaniem Cornwell mógłby napisać kolejne pięćdziesiąt pozycji i nie straciłby nic a nic ze swojej pomysłowości i dynamiki, a rzesze fanów nadal kupowałyby jego książki.

We wstępie niestety zdradziłam już mój stosunek do recenzowanej tu powieści - Spustoszenie. Bitwa pod Porto, 1809 jest w moim mniemaniu tekstem, po który naprawdę warto sięgnąć. Dlaczego? Po pierwsze, za świetną opowieść. Tym razem przebywający w Portugalii Richard Sharpe musi odnaleźć córkę angielskiego handlarza wina, Kate Savage. Z tym że w międzyczasie sprawy "nieco" się komplikują: Francuzi atakują Porto, głównemu bohaterowi po piętach depcze enigmatyczny pułkownik Christopher, a w szeregach brytyjskiej armii czuć spisek. Wszystko to okraszone zostaje solidną porcją historii, jak to na Cornwella przystało. Czego można chcieć więcej? Jest przygoda, jest charyzmatyczny bohater, jest jego zagadkowy antagonista, a w tle prawdziwe zdarzenia 1809 roku – lektura palce lizać!

Po drugie, za warsztat pisarski autora. Podczas czytania "Spustoszenia…" czuć, że nie obcuje się z książką naturszczyka ledwie co odrośniętego od ziemi. To książka dojrzałego pisarza, którego język i styl budzą respekt. Nie bez powodu sam George R.R. Martin powiedział o jego powieściach: "Najlepsze sceny batalistyczne, jakie kiedykolwiek czytałem – w przeszłości lub obecnie. Cornwell naprawdę sprawia, że historia ożywa!". Brytyjczyk znakomicie prowadzi akcję, w odpowiednich momentach to ją przyspieszając, to retardując. Opisy są przednie, a dialogi dobrze skonstruowane; w konsekwencji książkę czyta się z zapartym tchem. Do tego należy dorzucić jeszcze odważnego, a zarazem zabawnego i pełnego wdzięku, głównego bohatera. Można zarzucać Cornwellowi jedynie to, że świat przedstawia w czarno-białych barwach, nie różnicując go zbytnio. Moim zdaniem jest to jednak element stylizacji; dzięki takiemu tłu Richard Sharpe staje się wyrazistszy, a jego charakter może dominować nad pozostałymi postaciami.

Po trzecie wreszcie, za to, że pomimo tego, iż "Spustoszenie…" jest książką przynależącą do cyklu Kampanie Richarda Sharpe’a, to czytelnik nie musi znać pozostałych części, żeby świetnie się bawić przy lekturze tego tomu. Owszem, w powieści pojawiają się postacie znane z innych woluminów, jednak stanowi ona odrębną historię, dlatego też bez obaw można po nią sięgnąć, nawet jeśli nie czytało się innych części.

Podsumowując, Spustoszenie. Bitwa pod Porto, 1809 Bernarda Cornwella to świetna powieść historyczno-przygodowa, na której nie zawiodą się pasjonaci początku XIX wieku. Z przyjemnością mogą ją przeczytać miłośnicy nieprzeciętnych historii i nieoczekiwanych przygód, a fani cyklu Kampanie Richarda Sharpe’a po prostu nie powinni przegapić. Polecam gorąco na gorące dni.

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

D.J. Cotrona

D.J. Cotrona

ur. 1980, kończy 39 lat

Joan Collins

Joan Collins

ur. 1933, kończy 86 lat

Melissa McBride

Melissa McBride

ur. 1965, kończy 54 lat

Ryan Coogler

Ryan Coogler

ur. 1986, kończy 33 lat

Lea DeLaria

Lea DeLaria

ur. 1958, kończy 61 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV