Przeczytaj w weekend

Szwindel (2019)

Szwindel

Jeśli myślisz, że uśmiechnęło się do ciebie szczęście, to znaczy, że wzięli cię na cel. W zakładzie opiekuńczym umiera jeden z przywódców legendarnej grupy oszustów. Synowi, którego opuścił, zostawia w spadku zeszyt. Są w nim nie tylko spowiedź, ale również pieniądze i obietnica fortuny. Tyle że aby ją zdobyć, musi wejść w konszachty z byłym wspólnikiem ojca w niechlubnym fachu i jego wciąż działającą grupą. Krąg to artyści przekrętu. Wiedzą, jak za pomocą darmowej kawy wyłudzić z konta kilka tysięcy, jak zgarnąć czynsz i kaucję za wynajęcie nieswojego mieszkania, a także jak ugrać grube pieniądze na lęku przed uchodźcami. Numer, który ma im wszystkim zapewnić pieniądze, to życiowa okazja. Każdy będzie musiał dać z siebie wszystko. Jak zwykle dobrzy ludzie staną się narzędziami, marzyciele ofiarami, a cała akcja odbędzie się w świetle reflektorów. Rzecz w tym, że robiąc ten numer, oszuści nie wiedzą wszystkiego... Szwindel to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia, która uświadamia, jak działają oszuści i jak łatwo paść ich ofiarą. I że znajomość trików wcale przed niczym nie chroni.

 • Premiera (Świat)

  15 maja 2019
 • Premiera (Polska)

  15 maja 2019
 • Liczba stron

  392
 • Gatunek:

  Kryminał
 • Wydawca:

  Polska: Marginesy

Najnowsza recenzja redakcji

Jakub Ćwiek w swoim dorobku ma głównie powieści fantastyczne, ale – szczególnie ostatnio – nie ogranicza się wyłącznie do tego gatunku. Nie tak dawno mogliśmy wszak przeczytać Bezpańskiego, czyli zapis wspomnień emerytowanego policjanta. Widać, że tematyka okołokryminalna pociąga autora, gdyż jego najnowsza powieść, Szwindel, również zahacza o te klimaty.

Bohaterami Szwindla są tak zwani con artists, czyli zawodowi oszuści specjalizujący się w mniejszych i większych przekrętach. Początkowo poznajemy ich przy mało znaczących „operacjach”, ale szybko na horyzoncie pojawia się potencjalnie wielki łup – a to za sprawą jednego z „ojców założycieli” grupy, który w spadku pozostawił swojemu porzuconemu przed laty synowi informacje o kamratach, a jednocześnie dokładne wskazówki, kogo i jak można naciągnąć na grubą kasę. Rozpoczynają się prace nad przekrętem, ale, jak to w takich wypadkach bywa, całość ma więcej niż jedno dno.

Tematyka wielkich przekrętów, połączenia iluzji i sprytu pojawiała się już wcześniej w twórczości Ćwieka, jak choćby w wydanej dekadę temu Ofensywie szulerów. Tym razem jednak autor odciął się całkowicie od elementów fantastycznych i pokazał, jak można wykorzystać łatwowierność innych za pomocą połączenia aktorstwa, nowoczesnych technologii, bezczelności i brawury. W Szwindlu zaprezentowano całą gamę mniejszych i większych sztuczek, które mają za zadanie wystrychnąć nas na dudka. I niestety są one na tyle wiarygodnie opisane, iż sami pewnie na część z nich byśmy się nabrali. Pozostaje mieć nadzieję, że w realnym życiu nigdy nie natrafimy na oszusta, który będzie umiał uderzyć w naszą czułą nutę. Tym bardziej, że Ćwiek opisuje całą gamę różnych sposobów na naciągnięcie „gapa”, w większości znacznie trudniejszych do przejrzenia niż słynny już nigeryjski przekręt.

Szwindel - okładkaŹródło: Marginesy
Akcja powieści utrzymana jest w wysokim tempie, zarówno dzięki ciągle zmieniającym się okolicznościom i opisom nowych etapów przekrętu, jak i dynamice relacji między postaciami. Dodatkowo, jako przerywniki, pojawiają się wydarzenia z przyszłości nadające całości bardziej dramatycznego charakteru.

Niestety Szwindel nie jest pozbawiony także mankamentów. Finałowy twist mimo wszystko wydaje się być wprowadzony na siłę – owszem, można doszukać się poszlak nakierowujących na niego, ale jego finałowa postać nieco rozczarowuje. W natłoku wydarzeń cierpią też odrobinę bohaterowie – ich wątki, wzajemne relacje, nie zawsze mogą w pełni wybrzmieć.

Pomijając powyższe, Szwindel to przyjemna, dynamiczna lektura doskonale nadająca się na zbliżający się okres urlopowy. Sprawnie napisana dostarczy solidnej dawki rozrywki, a jednocześnie może skłoni przynajmniej do odrobiny refleksji i uważniejszego przyglądania się ludziom, którzy np. proponują nam okazję życia.

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV