Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

http://bs.serving-sys.com/serving/adServer.bs?cn=display&c=19&mc=imp&pli=26632444&PluID=0&ord=1542385599.5543&rtu=-1

 

9-1-1 (2018)

Śr. ocena 7.5

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

9-1-1 - trailer

Najnowsza recenzja redakcji

Seriale pokazujące pracę policjantów i strażaków wciąż cieszą się w Stanach Zjednoczonych ogromną popularnością. Nic dziwnego, że telewizja FOX przygotowała kolejny.

Gdy twórcy serii American Horror Story, Brad Falchuk i Ryan Murphy zabierają się za serial o pracy straży pożarnej i policji, to z góry wiadomo, że czeka nas ciekawy projekt. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że Murphy uwielbia tworzyć scenariusze oparte na faktach, czego przykładem może być świetne American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona.

Fabuła 9-1-1 dotyczy codziennej pracy jednostek ratunkowych w Los Angeles. Obserwujemy, jaki wpływ dane wydarzenia mają na osoby w centrali, które jako pierwsze odbierają zgłoszenie, a jaki na strażaków czy policjantach. Jak stres wynikający z pracy tych trzech grup zawodowych odbija się na ich życiu prywatnym. Niby nic nowego, widzieliśmy to przecież w dziesiątkach podobnych seriali, jednak twórcom już w pilocie udało się w intrygujący sposób wprowadzić kilku bohaterów. Na pierwszy plan wybija się szef jednostki strażackiej Bobby Nash (Peter Krause), który pod wpływem nieznanych nam jeszcze wydarzeń z przeszłości stał się tak mocno wierzącą osobą, że każdy dzień zaczyna od spowiedzi. Chce także, by jego błędów nie powielał najmłodszy członek załogi „Buck” (Oliver Stark), chłopak, który pracę traktuję jako sposób na podrywanie dziewczyn i dla którego wszystko jest rozrywką, co nie raz jest podłożem konfliktu chociażby z policją. W tym wypadku z porucznik Athena Grant (Angela Bassett).

NeEmbed url=”https://www.youtube.com/watch?v=i0WxvT6EMBE”]

Osobiście bardzo przypadł mi do gustu wątek z operatorką Abby Clark (Connie Britton), która zazwyczaj jest pierwszą osobą, do której obywatele, wybierając na telefonie 9-1-1, zwracają się o pomoc. Inne seriale pomijają ten zawód. Ciekawie obserwuje się osoby, które muszą opanować np. rozhisteryzowaną matkę, która właśnie wyciągnęła z basenu topiącego się syna, i wytłumaczyć jej, jak przeprowadzić pomyślnie resuscytację. Są to zazwyczaj osoby, które dla większości ofiar pozostają anonimowe, są jedynie głosem w słuchawce, z którym się momentalnie rozłączamy, gdy przyjedzie policja, pogotowie lub straż.

Twórcy, pisząc scenariusz i wplatając tam różnego rodzaju wydarzenia, opierali się na tym, co naprawdę się wydarzyło. To nie są zmyślone przypadki. Oglądając pilotowy odcinek, trudno w to uwierzyć. Zwłaszcza w przypadek noworodka spuszczonego w toalecie.

Każdy odcinek ma składać się z kilku różnych przypadków, z którymi dane jednostki będą musiały się zmierzyć. W pierwszym naliczyłem ich sześć. Podoba mi się podejście, że jeden przypadek nie jest rozciągnięty na cały odcinek. To dodaje serialowi pewnej dynamiki.

9-1-1 pod względem wizualnym prezentuje się naprawdę imponująco. Widać, że Fox nie oszczędzał na rekwizytach. Widz ma poczucie, że z bliska obserwuje pracę jednostek porządkowych. Zresztą tego można było się spodziewać, wiedząc, że za reżyserię odpowiada Bradley Buecker, który także pracował przy serii American Horror Story. Jest to jeden z tych reżyserów, dla którego bardzo istotne są detale. Zależy mu na tym, by widz wierzył w to, co widzi na małym ekranie.

Nowa produkcja Fox to znakomita alternatywa dla osób, którym znudziło się Chicago Fire czy Chirurdzy.

9-1-1 - banner
Pokaż całą recenzję

Obsada

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

 

 

Powiązane Artykuły

Aleksander Mazanek
-

Czy warto obejrzeć serial 9-1-1?

Na rynku jest obecnie sporo produkcji podejmujących temat służb ratowniczych, a wśród nich serial 9-1-1.…

Michał Kujawiński
-

Nowe seriale i kolejne sezony na wrzesień 2018

Po spokojniejszym - jeśli chodzi o serialowe produkcje - miesiącu czas na wrzesień, w którym…

Michalina Reda
-

Seriale, które warto obejrzeć w wolny wieczór. Sprawdź nasze propozycje

Nadchodzi majówka, a wraz z nią dużo wolnego czasu, który można spożytkować na oglądanie dobrych…

Norbert Zaskórski
-

Premiery seriali 2018 (styczeń-czerwiec). Daty w USA i w Polsce

Zaczynamy 2018 rok, co w telewizji oznacza nowe seriale oraz powracające sezony popularnych tytułów. W…

Co o tym sądzisz?