Przeczytaj w weekend

Adwokat diabła (1990)

The Devil’s Advocate

Adwokat diabła

Kiedy Kevin Taylor dołącza do wziętej, ekskluzywnej firmy prawniczej na Manhattanie, specjalizującej się w prawie karnym spółki John Milton i Wspólnicy, oznacza to dla niego długo wyczekiwaną poprawę losu. Wreszcie może się wraz z żoną cieszyć wszystkimi luksusami, jakich oboje pragnęli — pieniędzmi, limuzyną z szoferem, a nawet olśniewającą siedzibą w strzelistym apartamentowcu w samym sercu Nowego Jorku. Kevin nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że związał się właśnie z podejrzanym, mrocznym stowarzyszeniem…
Jego nowy szef, John Milton, z miejsca przydziela mu zapowiadającą się na jedną z najgłośniejszych spraw roku, wręczając mu w tym celu dokumentację sporządzoną jeszcze przed popełnieniem zbrodni. Kevin rzuca się w wir pracy, lecz rychło dostrzega niepokojące, wręcz złowrogie szczegóły, jakie stopniowo wyłaniają się spod atrakcyjnej fasady jego nowej firmy. Gdy zauważa, że jego współpracownicy zwyciężają w każdej potyczce na sali sądowej, a wszyscy ich klienci zostają oczyszczeni z zarzutów, jego narastające podejrzenia przeobrażają się w autentyczny strach. Kevin, nie wiedząc o tym jeszcze, został ADWOKATEM DIABŁA i nie ma dla niego ratunku przed światem potępionych…

 • Premiera (Świat)

  15 maja 1990
 • Premiera (Polska)

  17 lipca 2019
 • ISBN

  978-83-7731-333-6
 • Polskie tłumaczenie

  Maciej Machała
 • Liczba stron

  336
 • Autor:

  Andrew Neiderman
 • Gatunek:

  Horror
 • Wydawca:

  Polska: Vesper

Najnowsza recenzja redakcji

Powieść Adwokat diabła autorstwa Andrew Neidermana jest literackim pierwowzorem słynnego filmu z 1997 roku pod tym samym tytułem, w którym wystąpili między innymi Keanu Reeves, Al Pacino i Charlize Theron. Starsza o siedem lat powieść przyniesie osobom znającym film przynajmniej kilka zaskoczeń.

Fabuła powieści koncentruje się na młodym prawniku, Kevinie Taylorze. Gdy doprowadza do wygranej w trudnej sprawie poprzez zdyskredytowanie świadka oskarżenia, zwraca na siebie uwagę kancelarii z Nowego Jorku. Propozycja jest jak z bajki: świetna pensja, inteligentni współpracownicy, luksusowe mieszkanie. Jest tylko jedno małe ale: Kevin musi całkowicie wyzbyć się sumienia, bo bronić będzie zbrodniarzy z wykorzystaniem wszelkich możliwych kruczków i sztuczek.

Kevin początkowo jest zafascynowany nową pracą i szefem, ale wkrótce w jego otoczeniu zaczyna dochodzić do tajemniczych i niewytłumaczalnych wydarzeń: widzi rzeczy, które (według innych) się nie zdarzyły, nie pamięta o niektórych wydarzeniach (łącznie z namiętnym seksem z żoną), osobom z jego otoczenia zaczynają się przytrafiać wypadki.

Adwokat diabła - okładkaŹródło: Vesper

Fabuła powieści przyniesie kilka zaskoczeń osobom znającym ekranizację. Niektóre wątki zostały poprowadzone inaczej, część elementów zmieniono lub pominięto, inaczej rozłożono akcenty. Przede wszystkim jednak inaczej poprowadzona została rozgrywka pomiędzy Miltonem i Kevinem, co bezpośrednio prowadzi do odmiennego zakończenia. Trudno stwierdzić czy lepszego, czy też gorszego niż w filmie – niemniej prowadzona konsekwentnie i stanowiąca logiczny koniec wcześniejszych wydarzeń.

Adwokat diabła bazuje na klasycznym wątku diabła, który kusi i sprowadza na złą drogę. Przed młodym prawnikiem otwiera się ścieżka kariery, o której wcześniej mógł tylko marzyć. Na jednej szali jest dobrobyt i spełnienie zawodowych marzeń, na drugiej życie prywatne i moralność. Kevin musi zdecydować co jest dla niego ważniejsze i czy jest w stanie podążyć obraną drogą.

Adwokat diabła Neidermana to nieco inna opowieść, niż ta znana z filmu. Znajdziemy w niej sporo klasycznych dla literatury grozy pomysłów, choć czasem podanych w nietypowy sposób lub prowadzących w innym niż zwykle kierunku. Udana pozycja, nie tylko dla fanów opowieści z elementami grozy.

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV