Adwokat diabła – recenzja książki

Większość z nas zapewne dobrze kojarzy film pt. Adwokat diabła. A jak wypada powieść Andrew Neidermana, na podstawie której nakręcono ten obraz? Sprawdzamy.

Ocena recenzenta:
7/10

Większość z nas zapewne dobrze kojarzy film pt. Adwokat diabła. A jak wypada powieść Andrew Neidermana, na podstawie której nakręcono ten obraz? Sprawdzamy.

Powieść Adwokat diabła autorstwa Andrew Neidermana jest literackim pierwowzorem słynnego filmu z 1997 roku pod tym samym tytułem, w którym wystąpili między innymi Keanu Reeves, Al Pacino i Charlize Theron. Starsza o siedem lat powieść przyniesie osobom znającym film przynajmniej kilka zaskoczeń.

Fabuła powieści koncentruje się na młodym prawniku, Kevinie Taylorze. Gdy doprowadza do wygranej w trudnej sprawie poprzez zdyskredytowanie świadka oskarżenia, zwraca na siebie uwagę kancelarii z Nowego Jorku. Propozycja jest jak z bajki: świetna pensja, inteligentni współpracownicy, luksusowe mieszkanie. Jest tylko jedno małe ale: Kevin musi całkowicie wyzbyć się sumienia, bo bronić będzie zbrodniarzy z wykorzystaniem wszelkich możliwych kruczków i sztuczek.

Kevin początkowo jest zafascynowany nową pracą i szefem, ale wkrótce w jego otoczeniu zaczyna dochodzić do tajemniczych i niewytłumaczalnych wydarzeń: widzi rzeczy, które (według innych) się nie zdarzyły, nie pamięta o niektórych wydarzeniach (łącznie z namiętnym seksem z żoną), osobom z jego otoczenia zaczynają się przytrafiać wypadki.

Adwokat diabła - okładkaŹródło: Vesper

Fabuła powieści przyniesie kilka zaskoczeń osobom znającym ekranizację. Niektóre wątki zostały poprowadzone inaczej, część elementów zmieniono lub pominięto, inaczej rozłożono akcenty. Przede wszystkim jednak inaczej poprowadzona została rozgrywka pomiędzy Miltonem i Kevinem, co bezpośrednio prowadzi do odmiennego zakończenia. Trudno stwierdzić czy lepszego, czy też gorszego niż w filmie – niemniej prowadzona konsekwentnie i stanowiąca logiczny koniec wcześniejszych wydarzeń.

Adwokat diabła bazuje na klasycznym wątku diabła, który kusi i sprowadza na złą drogę. Przed młodym prawnikiem otwiera się ścieżka kariery, o której wcześniej mógł tylko marzyć. Na jednej szali jest dobrobyt i spełnienie zawodowych marzeń, na drugiej życie prywatne i moralność. Kevin musi zdecydować co jest dla niego ważniejsze i czy jest w stanie podążyć obraną drogą.

Adwokat diabła Neidermana to nieco inna opowieść, niż ta znana z filmu. Znajdziemy w niej sporo klasycznych dla literatury grozy pomysłów, choć czasem podanych w nietypowy sposób lub prowadzących w innym niż zwykle kierunku. Udana pozycja, nie tylko dla fanów opowieści z elementami grozy.
Księgarnia internetowa

Adwokat diabła

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Paul Rudd

Paul Rudd

ur. 1969, kończy 51 lat

Michael Rooker

Michael Rooker

ur. 1955, kończy 65 lat

Billy Dee Williams

Billy Dee Williams

ur. 1937, kończy 83 lat

Peyton List

Peyton List

ur. 1998, kończy 22 lat

Sofia Boutella

Sofia Boutella

ur. 1982, kończy 38 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV