
Od momentu, kiedy jako ludzkość spojrzeliśmy w niebo, zadawaliśmy sobie pytanie, czy życie na Ziemi jest jedynym, jakie istnieje. Pytanie to znalazło się w centrum naszych doświadczeń, napędzając debaty naukowe i odkrycia, kształtując wierzenia i skłaniając do rozważań egzystencjalnych nieograniczonych granicami państw ani czasem. Choć to jedno z ulubionych zagadnień naszej kultury, myśl o pozaziemskiej inteligencji została w dużej mierze sprowadzona do rangi fantazji i teorii spiskowych. To porywająca opowieść o nauce, zimnej wojnie, nazistowskich badaniach, niepokojach atomowych, tajnych samolotach szpiegowskich i wyścigu kosmicznym. UFO przedstawia prawdziwą historię polowania rządu USA na „niezidentyfikowane zjawiska powietrzne” tutaj na Ziemi, od Roswell po Rendlesham Forest, a także historię małej grupy myślących przyszłościowo naukowców – astronomów takich jak J. Allen Hynek, Frank Drake, Carl Sagan i Jill Tarter – którzy rozpoczęli poszukiwania pozaziemskiej inteligencji z dala od naszej planety. Opierając się na oryginalnych badaniach archiwalnych, odtajnionych dokumentach i wywiadach z wysokimi rangą urzędnikami wywiadu i wojska, Garrett M. Graff śledzi nasze długotrwałe usiłowania, by odpowiedzieć na jedno z najgłębszych i najpopularniejszych pytań wszech czasów: czy jesteśmy sami?
Premiera (Świat)
13 listopada 2024Premiera (Polska)
13 listopada 2024Polskie tłumaczenie
Grzegorz GajekLiczba stron
704Autor:
Garrett M. GraffGatunek:
non-fictionWydawca:
Polska: SQN
Najnowsza recenzja redakcji
Czy jesteśmy sami we wszechświecie? To pytanie od wieków nurtuje ludzkość, pobudzając wyobraźnię i prowadząc do naukowych spekulacji. UFO Garretta M. Graffa to wciągająca książka popularnonaukowa, która łączy historię, naukę i tajemnice. Przedstawia wysiłki rządów i badaczy w poszukiwaniu pozaziemskiej inteligencji.
Ta książka wciągnęła mnie bez reszty. Poznałam dzięki niej fascynujące fakty historyczne, wojskowe tajemnice i naukowe odkrycia. To nie tylko opowieść o „latających spodkach” i teoriach spiskowych, ale przede wszystkim o rzeczywistych wydarzeniach i próbach wyjaśnienia niezidentyfikowanych zjawisk powietrznych.
Graff prowadzi czytelnika przez dekady badań nad UFO od słynnego incydentu w Roswell, przez zimnowojenne obawy przed sowiecką technologią, aż po współczesne programy rządowe analizujące tajemnicze obiekty na niebie. Autor opiera się na archiwalnych dokumentach, odtajnionych raportach i wywiadach z wojskowymi oraz naukowcami, pokazując, jak bardzo temat UFO splata się z geopolityką i wyścigiem zbrojeń. Książka ujawnia, że wiele doniesień o kosmitach mogło być efektem testów tajnych projektów wojskowych, takich jak samoloty szpiegowskie U-2. Jednak UFO. Rząd USA, CIA i Pentagon. NASA i SETI. Archiwalne, odtajnione dokumenty. Historia i teraźniejszość to nie tylko dzieje wojskowych dochodzeń, ale także wnikliwa analiza naukowa. Graff przedstawia sylwetki astronomów, takich jak J. Allen Hynek, Frank Drake czy Carl Sagan, którzy próbowali podejść do tematu w sposób racjonalny. Ich badania nad możliwością istnienia inteligentnego życia poza Ziemią doprowadziły do powstania takich inicjatyw jak projekt SETI, który do dziś nasłuchuje sygnałów z kosmosu.

Autor wplata również liczne ciekawostki, które czynią lekturę jeszcze bardziej fascynującą. Na przykład w 1947 roku Bulletin of the Atomic Scientists, organizacja założona przez naukowców zaniepokojonych rozwojem energii nuklearnej, stworzyła tzw. Zegar Zagłady, prostą graficzną reprezentację odliczającą czas do potencjalnego końca świata. Wówczas wskazywał 23:53, sugerując, że ludzkość ma zaledwie siedem minut do globalnej katastrofy. Innym intrygującym faktem jest to, że według szacunków w kosmosie może istnieć bilion bilionów światów nadających się do zamieszkania. Liczba tak ogromna, że niemal niemożliwe wydaje się, byśmy byli sami.
Książka Garretta M. Graffa jest jedną z niewielu pozycji, które potrafią zarówno bawić, jak i dostarczać solidnej dawki wiedzy. Choć temat UFO często kojarzy się z fantastyką i spiskami, autor udowadnia, że jest to zagadnienie o realnym znaczeniu naukowym i historycznym. UFO to fascynująca podróż przez dekady badań, tajnych operacji i nieustającego pytania: "czy jesteśmy sami?".
Pokaż pełną recenzję

