Jeden z największych fenomenów czytelniczych ostatniego roku. Książka, która zebrała świetne recenzje w najważniejszych światowych mediach, poczynając od „Wall Street Journal” i „Rolling Stone'a”, a na „Wired” kończąc. Zadebiutowała na 1 miejscu listy bestsellerów non-fiction „New York Timesa” i utrzymywała się w jej czołówce przez pół roku. Jedna z ulubionych lektur Billa Gatesa. W ciągu zaledwie 24 godzin od premiery osiągnęła status bestsellera na Amazonie. „What If?” Randalla Munroe to zbiór naukowych odpowiedzi na hipotetyczne i absurdalne pytania, ilustrowany przezabawnymi komiksami. Książka pełna jest uszczypliwego humoru, a przy tym, naprawdę zaskakująco dużo można się z niej nauczyć. Munroe z naukowym zacięciem odpowiada nawet na najgłupsze pytania, cierpliwie tłumaczy jaką moc może wygenerować Yoda, czy co by się stało, gdyby każdy z nas miał naprawdę przeznaczoną tylko jedną drugą połówkę.
Premiera (Polska)
7 października 2015Polskie tłumaczenie
Sławomir ParuszewskiLiczba stron
320Autor:
Randall MunroeKraj produkcji:
PolskaGatunek:
non-fictionWydawca:
Polska: Czarna Owca
Najnowsza recenzja redakcji
Ciekawość świata jest dla dzieci najlepszym motorem rozwoju intelektualnego. Ta sama ciekawość świata u dorosłych powoduje, że ludzkość ciągle się rozwija, zmienia i ewoluuje. Większość z nas kiedyś tam, niekoniecznie wczoraj czy dzisiaj, ale na przykład w ostatnim tygodniu, zastanawiała się nad czymś, co obudziło w nas ową dziecięcą chęć poznania. Często te pytania, zadawane samemu sobie, pozostają bez odpowiedzi, chyba że ktoś jest na tyle dociekliwy, aby zapytać wujka Google (ale czasem i on nie znajdzie nam odpowiedzi). Jest jednak w Internecie takie miejsce, gdzie pewien facet odpowiada na dziwaczne i pozornie nikomu niepotrzebne pytania zadawane przez internautów i czyni to z wdziękiem, erudycją i lekkością. Owocem kilkuletniej pracy tego człowieka jest książka, którą warto przeczytać, czyli What if?.
Randall Munroe jest twórcą jednego z najpopularniejszych komiksów internetowych na świecie - XKCD. Pracował kiedyś w NASA, ale że niekoniecznie mu się to podobało, zdecydował się na zmianę profesji. Jego wykształcenie ścisłe nie dawało mu jednak spokoju – kilka dziwacznych pytań zadanych na jednym z przyjęć dało impuls do stworzenia strony What if?, na której internauci zadawali czasem dość absurdalne i bardzo hipotetyczne pytania, a Randall, podchodząc do problemu w sposób rzetelny i naukowy, starał się odpowiedzieć wyczerpująco i zgodnie z najnowszą wiedzą. Książka, która ukazała się niedawno także w Polsce, jest kompilacją najciekawszych pytań, jakie w ostatnich latach pojawiły się na stronie.
Dla kogo jest ta książka? W zasadzie dla każdego, kto nie zatracił w sobie ciekawości. Dla wszystkich tych, którzy czasem, widząc lecący w górze samolot, zastanawiają się, czy człowiek sam mógłby tak latać. Dla tych, którym nie daje spokoju pytanie – a co jeśli zgaśnie Słońce? Dla tych, którzy widząc ziarnko piasku na swojej dłoni, zastanawiają się, jak dużo czasu potrzeba, aby stało się tym, czym jest. A także dla tych, którzy chcą wiedzieć, czym jest „mol kretów”. Uwierzcie mi - odpowiedź Was zaskoczy, ale i zaniepokoi.
Książka jest bardzo ciekawie i przystępnie napisana. Autor stara się wyjaśnić wszystkie wątpliwości, jakie można mieć, szukając odpowiedzi na tak egzotyczne pytania jak to, czy łódź podwodna i jej załoga miałaby szanse przetrwać na orbicie okołoziemskiej, albo gdyby na świecie zostały tylko dwie osoby, w jaki sposób mogłyby się znaleźć. Wyjaśnia także, jaką moc w kilowatach generuje Yoda. Wszystko jest okraszone niezłym poczuciem humoru, a całości dopełniają rysunki Randalla.
Internauci zadający pytania, ograniczeni tylko swoją wyobraźnią, postawili przed odpowiadającym naprawdę trudne zadanie. Niektóre zagadnienia brzmią całkiem poważnie, niektóre (pytanie o suszarkę na przykład) są kompletnie abstrakcyjne, ale są fajnym ćwiczeniem intelektualnym. Autor traktuje wszystkie zadania poważnie, nie dzieli ich na mądre i głupie (z małymi wyjątkami), tylko rzetelnie je analizuje i wyjaśnia.
Książka What if? jest dobrym przykładem na to, że popularyzować nauki ścisłe można najróżniejszymi drogami, a im więcej wkłada się w to zapału i wyobraźni, tym lepszy osiąga się rezultat. Warto sięgnąć po nią, kupić dla siebie czy w prezencie komuś, kogo się lubi. W końcu wiedza o tym, co by było, gdyby wszyscy ludzie żyjący na Ziemi zgromadzili się w jednym miejscu i jednocześnie podskoczyli, niekoniecznie jest niezbędna, ale pytanie jest ciekawe, a odpowiedź - znacznie bardziej zaskakująca, niż by się wydawało.