What If? – recenzja książki
Data premiery w Polsce: 7 października 2015Książka What if? jest dobrym przykładem na to, że popularyzować nauki ścisłe można najróżniejszymi drogami. Oceniamy.
Książka What if? jest dobrym przykładem na to, że popularyzować nauki ścisłe można najróżniejszymi drogami. Oceniamy.
Ciekawość świata jest dla dzieci najlepszym motorem rozwoju intelektualnego. Ta sama ciekawość świata u dorosłych powoduje, że ludzkość ciągle się rozwija, zmienia i ewoluuje. Większość z nas kiedyś tam, niekoniecznie wczoraj czy dzisiaj, ale na przykład w ostatnim tygodniu, zastanawiała się nad czymś, co obudziło w nas ową dziecięcą chęć poznania. Często te pytania, zadawane samemu sobie, pozostają bez odpowiedzi, chyba że ktoś jest na tyle dociekliwy, aby zapytać wujka Google (ale czasem i on nie znajdzie nam odpowiedzi). Jest jednak w Internecie takie miejsce, gdzie pewien facet odpowiada na dziwaczne i pozornie nikomu niepotrzebne pytania zadawane przez internautów i czyni to z wdziękiem, erudycją i lekkością. Owocem kilkuletniej pracy tego człowieka jest książka, którą warto przeczytać, czyli What if?.
Randall Munroe jest twórcą jednego z najpopularniejszych komiksów internetowych na świecie - XKCD. Pracował kiedyś w NASA, ale że niekoniecznie mu się to podobało, zdecydował się na zmianę profesji. Jego wykształcenie ścisłe nie dawało mu jednak spokoju – kilka dziwacznych pytań zadanych na jednym z przyjęć dało impuls do stworzenia strony What if?, na której internauci zadawali czasem dość absurdalne i bardzo hipotetyczne pytania, a Randall, podchodząc do problemu w sposób rzetelny i naukowy, starał się odpowiedzieć wyczerpująco i zgodnie z najnowszą wiedzą. Książka, która ukazała się niedawno także w Polsce, jest kompilacją najciekawszych pytań, jakie w ostatnich latach pojawiły się na stronie.
Dla kogo jest ta książka? W zasadzie dla każdego, kto nie zatracił w sobie ciekawości. Dla wszystkich tych, którzy czasem, widząc lecący w górze samolot, zastanawiają się, czy człowiek sam mógłby tak latać. Dla tych, którym nie daje spokoju pytanie – a co jeśli zgaśnie Słońce? Dla tych, którzy widząc ziarnko piasku na swojej dłoni, zastanawiają się, jak dużo czasu potrzeba, aby stało się tym, czym jest. A także dla tych, którzy chcą wiedzieć, czym jest „mol kretów”. Uwierzcie mi - odpowiedź Was zaskoczy, ale i zaniepokoi.
Książka jest bardzo ciekawie i przystępnie napisana. Autor stara się wyjaśnić wszystkie wątpliwości, jakie można mieć, szukając odpowiedzi na tak egzotyczne pytania jak to, czy łódź podwodna i jej załoga miałaby szanse przetrwać na orbicie okołoziemskiej, albo gdyby na świecie zostały tylko dwie osoby, w jaki sposób mogłyby się znaleźć. Wyjaśnia także, jaką moc w kilowatach generuje Yoda. Wszystko jest okraszone niezłym poczuciem humoru, a całości dopełniają rysunki Randalla.
Internauci zadający pytania, ograniczeni tylko swoją wyobraźnią, postawili przed odpowiadającym naprawdę trudne zadanie. Niektóre zagadnienia brzmią całkiem poważnie, niektóre (pytanie o suszarkę na przykład) są kompletnie abstrakcyjne, ale są fajnym ćwiczeniem intelektualnym. Autor traktuje wszystkie zadania poważnie, nie dzieli ich na mądre i głupie (z małymi wyjątkami), tylko rzetelnie je analizuje i wyjaśnia.
Książka What if? jest dobrym przykładem na to, że popularyzować nauki ścisłe można najróżniejszymi drogami, a im więcej wkłada się w to zapału i wyobraźni, tym lepszy osiąga się rezultat. Warto sięgnąć po nią, kupić dla siebie czy w prezencie komuś, kogo się lubi. W końcu wiedza o tym, co by było, gdyby wszyscy ludzie żyjący na Ziemi zgromadzili się w jednym miejscu i jednocześnie podskoczyli, niekoniecznie jest niezbędna, ale pytanie jest ciekawe, a odpowiedź - znacznie bardziej zaskakująca, niż by się wydawało.
Poznaj recenzenta
Beata ZawadzkaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1974, kończy 50 lat