Przeczytaj w weekend

Dzisiaj umrzesz Ty (2019)

Your Turn to Die

Dzisiaj umrzesz Ty

Leah, jak zawsze, okres noworoczny spędza wraz z rodziną w starym wiejskim domku, w którym świętuje Nowym Rok wraz ze swoimi kuzynkami Ivy i Poppy oraz przyjacielem Jakobem. Każdego roku znikają z oczu dorosłych i zaszywają się na strychu, gdzie bawią się w przewidywanie przyszłości. Tym razem jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem… Niewinna zabawa zamienia się w realne niebezpieczeństwo. Przyjaciele odkrywają, że dom, w którym się znajdują, ma mroczną przeszłość, a w pobliskim ogrodzie zostaje odnalezione ciało nastolatki… Leah powoli zaczyna odkrywać, o co chodzi w tej tajemnicy, a niepokojące wydarzenia, które zaczynają się dziać, okazują się być tym, co wywróżyła sobie podczas zabawy w poprzednim roku. Jeśli nie będzie uważna, wydarzenia z przeszłości mogą się powtórzyć, a ten Nowy Rok może być jej ostatnim…

Najnowsza recenzja redakcji

Kilka zaprzyjaźnionych rodzin spędza co roku Sylwestra w tym samym domku, mają swoje utarte zwyczaje, a dzieci – teraz już nastolatki – kumplują się i rok w rok świetnie się razem bawią. Tym razem jednak będzie inaczej: do ich grona dołącza jeszcze jedna dziewczyna, która zupełnie zmienia dynamikę grupy. Coś zaczyna się psuć, ale czy na pewno jest to wina nowej koleżanki?

Dzisiaj umrzesz Ty jest nową na naszym rynku powieścią Sue Wallman. Można ją sklasyfikować jako młodzieżowy thriller: pojawiają się w niej wątki obyczajowe, odrobina grozy, ale przede wszystkim chodzi tu o budowanie narastającego napięcia i rozwikłanie tajemnicy. Tempo wydarzeń jest utrzymane na wysokim poziomie, co nie znaczy, że nie znalazło się miejsca dla spokojniejszych momentów, gdzie możemy lepiej poznać postacie.

Kluczowa kwestia w powieści Wallman, a przynajmniej tak się początkowo wydaje, to tajemnica. Mianowicie w ogrodzie dobrze znanego bohaterom domu odnaleziono zakopane przed laty zwłoki. Dla nastolatków nie ma nic bardziej kuszącego niż próba rozwikłania tajemnicy. Okazuje się, że nie będzie to takie proste, bo mało kto już pamięta wydarzenia sprzed lat. Dodatkowo wokół bohaterów zaczynają się dziać dziwne, a nawet niebezpieczne rzeczy. Zaskakująco dobrze pasują do gry-przepowiedni, którą wygłosili jednego wieczoru. A może czwórka postaci tylko dopasowuje losowe wydarzenia do enigmatycznego proroctwa.

Dziś umrzesz ty - okładkaŹródło: Zielona Sowa

Wallman udało się to, co najważniejsze w thrillerach: stopniowanie napięcia i zaskoczenie czytelnika. Finałowa kulminacja daje satysfakcję podczas lektury, a dodatkowo ukierunkowuje fabułę w zupełnie innym kierunku, niż się początkowo zdawało. Twist jest zaskakujący, a jego efekty dość mroczne i smutne.

Dzisiaj umrzesz ty to niezła propozycja dla młodzieży. Przede wszystkim dla nastolatek, gdyż większość bohaterów to dziewczyny, a i niektóre opisy są charakterystyczne dla literatury przeznaczonej dla przedstawicielek płci pięknej. Jednakże na poziomie fabularnym takie rozróżnienie już nie występuje.

Jeśli macie ochotę na lekki, młodzieżowy thriller na wakacyjne upały, to Dzisiaj umrzesz ty powinno spełnić wasze oczekiwania.

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV