Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Sposób na morderstwo (2014)

How to Get Away with Murder

Śr. ocena 8.2

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Sposób na morderstwo - trailer 1. sezonu

Najnowsza recenzja redakcji

Kolejny odcinek Sposobu na morderstwo jest bardzo tematyczny i skupia się wokół świąt Bożego Narodzenia. Czy wpływa to dobrze na tempo całego sezonu?

Dostajemy kolejny, dość mocno przegadany odcinek serialu Sposób na morderstwo. Przez większość czasu obserwujemy albo przygotowania do wieczerzy wigilijnej, albo właściwy posiłek. Nie ma znaczenia, czy mowa tutaj o kolacji w domu Annalise czy we wspólnym mieszkaniu jej studentów – schemat jest taki sam. Krótkie przygotowanie, posiłek i rozmowy, rozmowy i jeszcze raz rozmowy. Niby stanowią one rozbudowaną część obyczajową, ale szczerze mówiąc jeśli wyciąć je z tego odcinka serial nic by na tym nie tracił. Na ekrany powraca również matka Annalise, a wraz z nią przedziwna relacja pomiędzy paniami. Zazwyczaj więź matka-córka dostarczała kilku ciekawych momentów w prawie każdym sezonie, zwłaszcza że serial wielokrotnie dowiódł, że ten temat ma opanowany bardzo dobrze. Tym razem jednak pojawienie się Ophelii nie było aż tak spektakularne, jak można było mieć nadzieję. Nie wniosło pożądanego bagażu emocjonalnego ani nie wpłynęło widocznie na samą Annalise. Mam wrażenie, że ten motyw nieco się już wypalił i może nastała pora, by zmienić narrację dla wątków rodzinnych pani adwokat.

Odcinek mydli oczy widzom świąteczną atmosferą. Uspokaja ich czujność i dopiero w ostatnim akcie odkrywa szokujące karty. To właśnie w ostatnich minutach odcinka dowiadujemy się wszystkiego, na co tak naprawdę czekaliśmy. Po raz kolejny dostajemy przerzucenie winy na innego podejrzanego. Jeśli ktoś chciał, żeby to właśnie pani gubernator była odpowiedzialna za śmierć Nate’a seniora, to w ten odcinek może bardzo rozczarować. Pada nazwisko Emmeta Crawforda i do rąk Annalise trafia teczka z dowodami w tej sprawie. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, chociażby dlatego, że wielokrotnie sugerowało się nam, że Emmet darzy sympatią Annalise. Tego zwrotu akcji się nie spodziewałam i przyznam szczerze, że ten pomysł nawet zyskuje moją sympatię.

Warto też zaznaczyć, że niekwestionowanym bohaterem odcinka jest Tegan, która wykorzystując swoje (łóżkowe) znajomości w FBI, kupiła trochę czasu Annalise i jej grupie studentów. Z przyjemnością dałam się uwieść dwuznacznym działaniom Tegan i bez większego analizowania jej motywów, obserwowałam zaproponowany bieg wydarzeń. Jej lojalność wobec Annalise, podszyta pewnie bardziej emocjami niż racjonalnym myśleniem, dodaje rumieńców serialowi. Nic nie jest tu powiedziane wprost, nie ma żadnych poważnych deklaracji, a mimo to można wyczuć napięcie między postaciami. A biorąc pod uwagę to, po jak kruchym lodzie stąpa Annalise, ten delikatny wątek romansowy podkręci tylko całą akcję.

W końcu też widzimy wyłam w solidarności pośród młodych studentów. W każdym sezonie jest ktoś, kogo osobiste motywacje i pochopne decyzje prędzej czy później mogą zagrozić całej grupie. Tym razem mowa tutaj o Laurel, która wybiera lojalność wobec dziecka i jego ochronę niż swoich przyjaciół. Osobiście jestem ciekawa, jak ten wątek się potoczy i ile tak naprawdę Laurel może zaszkodzić. Nieco gorzej wygląda sprawa z Bonnie, która dalej żyje w swoistego rodzaju depresji. I o ile jej zachowanie jest zrozumiałe, to jednak ta rozpacz wydaje się przeciągać, jeśli idzie o standardy serialowe. Jej postać zaczyna rozmywać się we własnych łzach i tracić niepowtarzalny charakter, który miała do tej pory. Twórcy straszyli nas trochę ewentualną ciążą, ale na szczęście nie poszli tym tropem. I dobrze, bo ten motyw już został wykorzystany, a serial i tak kilkukrotnie się już powtarzał.

Nie jest to zły odcinek, ale ma zdecydowanie inny charakter niż zazwyczaj. Skupiono się tutaj w dużej mierze na części obyczajowej, a wątek kryminalny dostał marginalne znaczenie. Brakuje tutaj proceduralnego charakteru serialu. Brakuje błyskotliwych rozwiązań na sali sądowej, walki o klientów i charyzmy Annalise jako wyśmienitej pani adwokat. To, co oferuje nam serial jest bez wątpienia angażujące, ale wydaje odległe od tego, co nas urzekło na samym początku. Pozostaje tęsknota i nadzieja, że być może następny odcinek będzie lepszy.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Annalise Keating
Nate Lahey
Wes Gibbins
Connor Walsh
Michaela Pratt
Asher Millstone

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Sezon 3:

Sezon 4:

Sezon 5:

Powiązane Artykuły

Norbert Zaskórski
-

Seriale 2019: wielkie powroty! Daty nowych sezonów styczeń-maj

Seriale 2019 to przede wszystkim wielkie powroty! Gra o tron, Luther, Odwróceni czy Detektyw. Midseason…

Norbert Zaskórski
-

Nowe sezony seriali 2018 – jesień w Polsce i w USA

Wszyscy czekamy na nowe sezony seriali, które uwielbiam oglądać. Jesień w Polsce i w USA…

Norbert Zaskórski
-

Premiery seriali 2018 (styczeń-czerwiec). Daty w USA i w Polsce

Zaczynamy 2018 rok, co w telewizji oznacza nowe seriale oraz powracające sezony popularnych tytułów. W…

Adam Siennica
1-

Premiery seriali – jesień 2017. Daty premiery w USA i w Polsce

Jesień 2017 to okres, na który czekają wszyscy fani seriali. Na ekranach pojawią się dziesiątki…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.