Living Biblically (2018-2019)

Living Biblically

Adaptacja książki A. J. Jacobsa. Serial skupia się na mężczyźnie, który stara się żyć zgodnie z nakazami zawartymi w Biblii.

Najnowsza recenzja redakcji

Pilot Living Biblically ma tak naprawdę jeden w miarę sensownie przedstawiony motyw - czyli informację o tym, co nakłania głównego bohatera do tego, by zaczął żyć zgodnie z Biblią. Co prawda, momentami czuć, że jest to przedstawienie dość przerysowane, ale w obliczu tragedii, jaką jest śmierć najlepszego przyjaciela, ma sens i przekonuje - zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę specyficzne cechy osobowości bohatera. Ma on wyraźne skłonności do obsesyjnego poświęcenia się jakiejś idei. Tym bardziej szkoda, że reszta realizacyjnie prezentuje się tak kiepsko.

Taki pomysł na serial komediowy ma ogromny potencjał humorystyczny, bo w końcu jest to zderzenie czegoś, czego dosłownie nie można traktować ze współczesną rzeczywistością. A bohater żyje zgodnie z zasadami Biblii i to bardzo dosłownie. Takim sposobem dostajemy sceny dość niezręczne - mało w nich humoru, wyczucia komediowego i pomysłu. Czasem można odnieść wrażenie, że być może te żarty na papierze jakoś działały, ale realizacyjnie zostały po prostu spaprane po całości. Na przykład w kwestii żartu rabina w barze o nim, księdzu i wyznawcy Biblii, rozmów bohatera z księdzem (najgorsza, najmniej śmieszna scena) czy znakomitego motywu, w którym bohater zgodnie z Biblią chce ukamienować kolegę, który zdradza żonę? Ba, każdy z tych motywów mógłby gwarantować salwy śmiechu, ale wzbudza jedynie zażenowanie, wzruszenie ramionami czy wręcz niesmak, bo jak można marnować potencjał tak dobrych pomysłów? Są momenty, gdzie to wszystko przypomina kiepskiej jakości sitcom z lat 90., gdzie siermiężnie przedstawiony humor pozbawiony jest ikry, dialogi pogłębiają niezręczność, a puenta odcinka pozostawia w konsternacji. Wymuszone zrządzenia losu mające utwierdzić bohatera w jego decyzji muszą mieć sens i emocje, by mogły być autentyczne czy wiarygodne. A te są po prostu naciągane.

Kiepska jakość scenariusza to jedno, ale to, że dostaniemy tak nudne, nieciekawe i puste postacie, to już grzech twórców, który trudno odpuścić. Mamy chodzące stereotypy bez osobowości, ekranowej charyzmy czy talentu komediowego. Tyczy się to głównego bohatera, który jest nijaki, mdły i trudno w ogóle go polubić. Jego kolega jest rasowym stereotypem, który kompletnie nic nie wnosi do fabuły. Najgorszej wypada dziwna panna z redakcji bohatera, która nagle wyskakuje i coś mówi do danej osoby, a tym samym ją straszy. Ten motyw jest w odcinku wałkowany kilkakrotnie i ani razu nie bawi. Nie ma tu żadnej ciekawej postaci, która sprawiłaby, że jesteśmy w stanie się zaangażować, która potrafiłaby wzbudzić sympatię, rozśmieszyć czy pokazać jakąkolwiek dozę komediowego talentu wychodzącego ponad przeciętność. Czuć, że w scenariuszu nie ma żadnego potencjału na rozwój czy nadziei na to, że to tylko kiepski początek.

Nie lubię serialu skreślać po pierwszym odcinku, ale Living Biblically pokazuje, że jest realizacyjną mielizną. Nie ma w sobie żadnego serca, autentycznych postaci i humoru stojącego przynajmniej na solidnym poziomie. Czuć, że zaprezentowane w pilocie pomysły z lepszym scenariuszem, utalentowaną obsadą i zręczną reżyserią mogłyby stanowić o telewizyjnym hicie, a tak... dostajemy przykład słabości amerykańskiej komedii. Pogłębianej przez sztuczne wkładanie śmiechu z taśmy w każdym miejscu, w którym w scenariuszu jest napisane "żart". Tak się tego nie robi. Szkoda czasu.

Sezony

Sezon 1

 1. Pilot for Air (26 lutego 2018)
 2. False Idols (5 marca 2018)
 3. Love Thy Neighbor (12 marca 2018)
 4. Thou Dhalt Not Steal (19 marca 2018)
 5. Honor Thy Father (26 marca 2018)
 6. Thou Shalt Not Bear False Witness (2 kwietnia 2018)
 7. Let Us Pray (9 kwietnia 2018)
 8. Show Hospitality (16 kwietnia 2018)
 9. Never Let Loyalty Leave You (7 lipca 2018)
 10. Submit to Thy Husband (7 lipca 2018)
 11. Thou Shalt Not Covet (14 lipca 2018)
 12. It’s Better to Give Than to Receive (14 lipca 2018)
 13. David and Goliath (21 lipca 2018)

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Ginnifer Goodwin

Ginnifer Goodwin

ur. 1978, kończy 41 lat

Maggie Q

Maggie Q

ur. 1979, kończy 40 lat

Tao Okamoto

Tao Okamoto

ur. 1985, kończy 34 lat

Molly Ephraim

Molly Ephraim

ur. 1986, kończy 33 lat

Maria Dębska

Maria Dębska

ur. 1991, kończy 28 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV