Leonard Cohen „Księga tęsknoty” w księgarniach
Dom Wydawniczy REBIS proponuje dzisiaj Księgę tęsknoty, autorstwa Leonarda Cohena. To jego dziesiąty tom poetycki. Został przetłumaczony na kilkanaście języków, w tym na perski, chiński i hebrajski.
Dom Wydawniczy REBIS proponuje dzisiaj Księgę tęsknoty, autorstwa Leonarda Cohena. To jego dziesiąty tom poetycki. Został przetłumaczony na kilkanaście języków, w tym na perski, chiński i hebrajski.

Leonard Cohen, cieszący się uznaniem na całym świecie poeta i piosenkarz, należy do legendarnych artystów naszych czasów, a jego twórczość nie przestaje zaskakiwać. Księga tęsknoty, jego najnowszy tom poezji, powstawała w ciągu dwudziestu lat w takich miejscach, jak Mount Baldy w południowej Kalifornii, Los Angeles, Montreal i Bombaj. Książka stanowi kontynuację głośnej Book of Mercy (Księgi miłosierdzia) wydanej w 1984 roku, ale po raz pierwszy prezentuje intrygujące i zabawne rysunki autora. Księga tęsknoty zawiera wszystkie elementy, które sprawiły, że fascynująca twórczość Leonarda Cohena zdobyła światowy rozgłos.
Twórczość Leonarda Cohena spotkała się z większym entuzjazmem w Europie, niż na kontynencie amerykańskim. Polska nie była wyjątkiem – znaczącą rolę w popularyzacji piosenek artysty odegrała działalność Macieja Zembatego. W 1985 roku Leonard Cohen odwiedził Polskę po raz pierwszy. Jego koncertom towarzyszyła atmosfera sensacji i stały się wydarzeniem kulturalnym dekady. Powrócił dopiero w 2007 roku jako gość Anjani, którą wspierał w promocji płyty Blue Alert. Wielkim sukcesem okazało się światowe tournée artysty zapoczątkowane w 2008 roku. Wystąpił w Polsce w latach 2008, 2010 i 2013. Przed koncertem w Warszawie 10 października 2010 roku Leonarda Cohena odwiedził prezydent Lech Wałęsa.
Poeta mieszkał w wielu miejscach: w Montrealu, na greckiej wyspie Hydra, gdzie nadal ma dom, w Nowym Jorku, Nashville, Los Angeles i w Indiach. Wiele lat spędził w klasztorze zen na Mount Baldy (Kalifornia), gdzie przybrał imię Jikan, czyli Cichy. W 1991 otrzymał najwyższe kanadyjskie odznaczenie państwowe, Order Of Canada; w 2011 został laureatem prestiżowych nagród Glenna Goulda (Kanada) i Księcia Asturii (Hiszpania); w 2012 odebrał inauguracyjną nagrodę PEN Klubu Nowej Anglii za "wybitne osiągnięcia w sztuce piosenki poetyckiej".
Jego najnowsza płyta z premierowymi utworami to Old Ideas (2012).
Debiutował jako poeta tomem wierszy Let Us Compare Mythologies (Porównajmy mitologie, 1956), jego powieść Beautiful Losers (Piękni przegrani, 1966) zdobyła rozgłos w wielu krajach świata. Sławę przyniosły artyście piosenki autorskie, wykonywane i nagrywane od 1967 roku, m.in. Suzanne, Bird On A Wire, Dance Me To The End Of Love, Hallelujah, First We Take Manhattan, In My Secret Life.
[image-browser playlist="588893" suggest=""]
Źródło: informacja prasowa



naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1985, kończy 40 lat
ur. 1970, kończy 55 lat
ur. 1987, kończy 38 lat
ur. 1975, kończy 50 lat
ur. 1975, kończy 50 lat

