Titanic (1943)

Titanic z 1943 roku jest propagandowym filmem nazistowskich Niemiec, w którym Brytyjczyków przedstawia się negatywnie, jako odpowiedzialnych za katastrofę, a bohaterskich Niemców pokazuje się w najlepszym świetle. Produkcja częściowo opiera się o wydarzenia z 1912 roku. Warto jednak odnotować, że sceny tonięcia statku były kręcone w porcie w Gdyni. W rolę Titanica "wcielał" się niemiecki statek pasażerski SS Cap Arcona, który w 1945 roku podzielił jego los. Został zatopiony przez siły lotnicze RAF, w wyniku czego zginęło trzy razy więcej ludzi niż podczas katastrofy Titanica. Również sceny z łodziami ratunkowymi były kręcone na Bałtyku.

Titanic (1953)

Titanic z 1953 roku jest remakem niemieckiego filmu. Opowiada historię kobiety, która czując się nieszczęśliwa w małżeństwie, postanawia uciec do Stanów Zjednoczonych wraz z dwójką swoich dzieci. Jej mąż w ostatniej chwili wsiada na Titanica, ale jak się później okazuje, ich problemy wydają się niewielkie, gdy statek uderza w górę lodową. Choć można wiele zarzucić sposobowi, w jaki nakręcono błyskawiczne zatonięcie parowca (statek i łodzie ratunkowe były miniaturowymi modelami), to sama historia broni się w tym filmie. Dowodem na to jest nagrodzenie produkcji Oscarem w kategorii Najlepsze materiały do scenariusza i scenariusz. Ponadto Rotten Tomatoes również ocenia tego Titanica na 91% świeżości, więc koniec końców jest wart uwagi widzów.

S.O.S. Titanic (1979)

S.O.S. Titanic to brytyjsko-amerykański film telewizyjny, w którym śledzimy losy kilku pasażerów pochodzących z różnych klas. Jeden z romansów między nauczycielami przypomina nawet ten z produkcji Jamesa Camerona. I co ciekawe David Warner wcielający się w Laurence'a Beesleya zagrał również w Titanicu z 1997 roku. W obsadzie możemy także odnaleźć takich znanych aktorów jak Helen Mirren w małej roli czy niedawno zmarły sir Ian Holm (w roli J. Bruce'a Ismaya). Wiele scen kręcono na pokładzie słynnego statku R.M.S. Queen Mary. S.O.S. Titanic był pierwszym filmem o tej katastrofie, który powstał w kolorze.

Atlantic (1929)

W 17 lat po słynnej katastrofie nakręcono film Atlantic, który powstawał jednocześnie w dwóch wersjach językowych - angielskiej i niemieckiej. Z powodu pozwu ze strony White Star Line, brytyjskiej firmy transportowej, która była właścicielem Titanica, produkcja jak i statek musiały zmienić nazwę. Również w tym filmie możemy usłyszeć utwór Nearer My God To Thee (po polsku Być bliżej Ciebie chcę) podczas tonięcia parowca, którą śpiewają pasażerowie. Ten hymn w różnych wersjach pojawia się w niemal każdym filmie o Titanicu i był wskazywany przez świadków jako ostatnia piosenka grana przez orkiestrę.

Titanic (2012)

To czteroodcinkowy kostiumowy miniserial o tragicznym rejsie Titanica, który skupia się na zagadnieniu różnic klasowych. Trzy pierwsze odcinki opowiadają różne historie zarówno fikcyjnych pasażerów, jak i tych, którzy żyli naprawdę. Każdy z nich kończy się cliffhangerem, gdy statek zaczyna tonąć, a w ostatnim dowiadujemy się, kto przeżył. Większy nacisk w serialu położono na ludzkie relacje niż na samą katastrofę i walkę o przetrwanie. Titanic zebrał mieszane recenzje, gdyż krytycy zwracali uwagę na mniejszą intensywność emocji, porównując go do filmu Jamesa Camerona.

Titanic II (2010)

Titanic II to film akcji od studia The Asylum, który wbrew tytułowi nie jest sequelem produkcji Jamesa Camerona, lecz jego parodią. Historia rozgrywa się 100 lat po słynnej katastrofie. Statek Titanic II wypływa w tę samą trasę, co jego poprzednik. Z powodu tsunami wpada na górę lodową, a pasażerowie rozpoczynają walkę o przetrwanie. Film porównywany jest bardziej do Tragedii "Posejdona" i jego remake'u niż do Titanica z 1997 roku. Oczywiście zebrał same negatywne opinie, co przekłada się na wyjątkowo niską ocenę, 1,6 w serwisie IMDb. 
Strony:
  • 1
  • 2 (current)
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj