Jak to zwykło w Stanach, nie jest ona rodowitą amerykanką. Urodziła się w rodzinie ukraińskich imigrantów, 6 sierpnia 1973 roku (Passaic County, New Jersey). Jej rodzicami byli Mykola i Lyubov, którzy oprócz przyszłej aktorki doczekali się jeszcze szóstki dzieci.

Owa społeczność ukraińska była tzw. społecznością zamkniętą. Między innymi dlatego Vera dopiero po kilku latach nauczyła się języka angielskiego. W ramach wspólnoty uczęszczała też do szkoły oraz na kursy taneczne. Na początku lat 90. rozpoczęła naukę w szkole średniej (już poza społecznością). Wtedy jeszcze nie śniło się jej nawet bycie aktorką - wolała patrzeć ludziom w oczy jako… okulistka. Jednak przyszedł czas studiów, o których nie od dziś wiadomo, że potrafią zmienić całe życie człowieka.

[image-browser playlist="593385" suggest=""]©2004 USA Network

Zamiast uczyć się we wcześniej wybranym kierunku, Vera udała się na Syracuse University's School, gdzie studiowała aktorstwo. Swoje występy zaczęła jeszcze w czasie nauki. I jak na aktora przystało, od desek teatru. W 1996 pojawiła się na Broadwayu, w sztuce "Taking Sides". Potem były kolejne występy, szczególnie dobrze przyjęta sztuka "Second-Hand Smoke". W 1997 wystąpiła w swoim pierwszym serialu Roar. Na jego planie poznała swojego przyszłego, ale dziś już byłego męża, Sebastiana Roché (Baltazar z Supernatural). Do telewizji wracała stosunkowo często, jednak nigdy na dłużej. Seriale, w których otrzymywała ważne role (UC: Undercover, Touching Evil oraz Roar) miały pecha i były kasowane po pierwszym sezonie.

Dziedziną, w której Vera Farminga odnosiła jak do tej pory największe sukcesy to film. Pierwszym w tej kategorii był obraz telewizyjny z 1997 roku "Rose Hill". Na wielkim ekranie pojawiła się w 1998 roku, w filmie "Powrót do raju". W 2000 wystąpiła w małej roli w filmie "Miłość w Nowym Yorku". Kolejny rok przyniósł poważniejszą kreację - u boku Roberta DeNiro w filmie "15 minut". Pojawiła się także w filmie "Dust", który nie był produkcji amerykańskiej, ale… macedońskiej.

W 2002 otrzymała główną rolę Grety w "Love in the Time of Money". Film jednak nie był przeznaczony do szerokiej dystrybucji, podobnie jak komedia "Dummy" (2003), gdzie zagrała razem z Millą Jovovich i Adrienem Brody. W 2004 pojawiła się w niezależnym obrazie "Down to the Bone", za który zdobyła nagrodę najlepszej aktorki Los Angeles Film Critics Association. W międzyczasie kręciła też krótkie filmiki, które potem wysyłała w różne miejsca jako występy próbne. Jeden z takich dotarł do Martina Scorsese, który zaproponował jej rolę w "Infiltracji".

[image-browser playlist="593386" suggest=""]©2009 Paramount Pictures

Grywała często i różne role, jak chociażby żonę komendanta nazistowskiego obozu w filmie "Chłopiec w pasiastej piżamie" (2006). Największy sukces w jej karierze miał miejsce w 2009 roku za sprawą komediodramatu "W chmurach". Główną rolę zagrał w nim George Clooney. Film zdobył wiele nominacji do różnych nagród, w tym te najważniejsze - do Oscarów. Jedna z nich przypadła Verze - dla najlepszej aktorki drugoplanowej (przegrała z Monique Angela Hicks). Jednak otrzymała inne wyróżnienia za ten film, jak choćby na festiwalu w Vancouver. Ostatnimi czasy można było ją zobaczyć w takich pozycjach kinowych jak "Safe House" czy "Henry's Crime". Zaś wkrótce pojawi się między innymi w filmie o perkusiście zespołu Beach Boys "The Drummer".

Jeśli chodzi o kino jest niewątpliwie aktorką z sukcesami i pokaźnym dorobkiem. Co innego telewizja. Jak do tej pory seriale z jej udziałem nie odnosiły wielkiego sukcesu, nawet gry były dobrze oceniane przez widownię. Może Bates Motel okaże się przełamaniem tego fatum?

Czytaj więcej: ZAPOMNIANY SERIAL: "Bates Motel" - tam, gdzie rodzi się psychoza

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj