Repertuar kin Nowość Program TV

Bates Motel (2013)

Śr. ocena 8.2

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Bates Motel - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Twórcy Bates Motel już wcześniej udowodnili, że nie boją się podążać własną ścieżką, tak różną od tej zaproponowanej w Psychozie. W zakończeniu mamy do czynienia z podobną próbą odejścia od schematu i choć jeszcze parę odcinków temu wydawało się ono zupełnie nieprzewidywalne, teraz nie szokuje już tak bardzo.

Rychła śmierć Normana Batesa zaczyna być wyczuwalna w powietrzu w zasadzie od samego początku trwania odcinka. W momencie, gdy zabija Alexa Romero, nad trupem matki widmowa Norma odłącza się od chłopaka, pozostawiając go samemu sobie. Ta decyzja może zaskakiwać, zwłaszcza że była argumentowana banalnym „nie ma już nic, przed czym mogłabym cię chronić”, ale tak naprawdę to chyba jedyne zaskoczenie, jakie zaoferował nam finał. Potem wszystko zaczyna przypominać upadające kostki domina, prowadząc widza do nieuniknionego finału, który już od tego momentu wydaje się być oczywisty.

Wizje, jakie jawią się Normanowi przed oczami po odejściu matki, są jednocześnie retrospekcjami. Chłopakowi wydaje się, że dopiero przeprowadzają się do White Pine Bay i wykupują motel. Jest to wyraźne zasygnalizowanie jakiegoś nowego początku, którego Norman oczekuje, a w sytuacji, gdzie spalił za sobą wszystkie możliwe mosty, jedynym nowym początkiem w jego przypadku będzie tylko i wyłącznie śmierć. Już w tym momencie stało się dla mnie jasne jakie zakończenie znajdzie ta historia i cóż… rzeczywiście wydaje się ono jedynym rozsądnym. A przy tym, mimo swojej prostoty, naprawdę satysfakcjonującym.

bates motel
fot. A&E

Odcinek numer 10 był bardzo uporządkowany, oszczędny zarówno w wątkach jak i widowiskowej akcji, a mimo to potrafił zagrać na emocjach i przyprawić o ciarki na plecach. Zwłaszcza w kulminacyjnej scenie, w której Dylan odnajduje trupa matki i wreszcie staje do ostatecznego pojedynku z Normanem. Każdy krok, jaki prowadził go do drzwi wejściowych domu Batesów, trzymał w ogromnym napięciu, bo tak naprawdę sytuacja, jakiej za chwilę mieliśmy stać się świadkami, była przeraźliwie trudna i bardzo emocjonalna. To właśnie Dylan, który cały czas troszczył się o swojego młodszego brata i chciał dla niego jak najlepiej, okazał się tym, który zada mu śmiertelny cios. Czy raczej strzał, jak to było w tym przypadku.

Jeśli znaleźli się tacy, którzy nie zostali usatysfakcjonowani finałem, twórcy Bates Motel skierowali do nich dodatkowe sceny już po śmierci Normana. I tak, w rytm przyjemnej, lekkiej piosenki, mogliśmy rzucić okiem na szczęśliwe życie Dylana, Emmy i ich córki, na nowych właścicieli posiadłości Batesów i wreszcie na nagrobek, który symbolizował pośmiertne połączenie syna i jego ukochanej matki. W tym świetle zakończenie wydaje się naprawdę jedynym sensownym i osobiście bardzo się cieszę, że to właśnie w ten sposób wybrnięto z bagna, w jakie z każdym krokiem coraz głębiej ładował się Norman. Wbrew smutnemu wydźwiękowi, tak naprawdę był to finał szczęśliwy, a los Batesa z Psychozy Hitchcocka, który został osadzony w więzieniu, nigdy nie będzie serialowemu Normanowi dany. I bardzo dobrze – to w końcu zupełnie inny bohater, który tak naprawdę stał się tu największą ofiarą, nie katem.

bates motel
fot. A&E

Bates Motel po pięciu sezonach i pięćdziesięciu odcinkach można z całą pewnością nazwać bardzo dobrym serialem dla wszystkich miłośników niebanalnych historii z dreszczykiem. Losy matki i syna, które śledziłam od kilku minionych lat, znalazły najlepsze możliwe zwieńczenie, które mimo swojej prostoty nie wydaje się tu banalne. Odcinek finałowy zasługuje na mocne 8/10, podobnie z resztą jak cały serial.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Norma Louise Bates
Norman Bates
Zach Shelby
Jake Abernathy

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Sezon 3:

Sezon 4:

Sezon 5:

 

 

Powiązane Artykuły

Wiktor Fisz
-

Seriale-horrory warte obejrzenia. Najlepsze współczesne propozycje

Seriale-horrory wydają się prezentować lepiej, niż kinowe odpowiedniki. Jak trudnym gatunkiem jest horror, przekonało się…

Michalina Reda
weekend
-

Wszyscy jesteśmy podglądaczami, czyli o voyeuryzmie słów kilka

Zastanawiało was kiedyś, dlaczego telewizja produkuje kolejne talent shows, reality shows czy paradokumenty, które odzierają…

Adam Siennica
1-

Skasowane seriale 2017 roku. Tych tytułów już nie zobaczymy

W ostatnich dniach amerykańskie telewizji skasowały kilkanaście popularnych tytułów, które dołączają do anulowanych wcześniej seriali.…

Michalina Reda
1-

Mało znane role znanych aktorów

Wszyscy znani aktorzy mają w swoim dorobku role, o których obecnie niewielu widzów pamięta. Przypomnijmy…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.