Zachwyty i rozczarowania 2018 roku – Tymoteusz Wronka

Zachwyty i rozczarowania 2018 roku – Tymoteusz Wronka Zachwyty i rozczarowania 2018 roku – Tymoteusz Wronka

Moje zachwyty i rozczarowania 2018 roku to subiektywne zestawienie książek i komiksów, które wywołały u mnie pozytywne lub negatywne zaskoczenie w ostatnich dwunastu miesiącach.

Do mojego zestawienia zachwytów i rozczarowań 2018 roku nie trafiły pozycje najlepsze lub najgorsze - a raczej te, które zgodnie z nazwą zaskoczyły mnie pozytywnie lub negatywnie. W efekcie jest to przede wszystkim zestawienie subiektywnych odczuć dotyczących książek i komiksów pojawiających się na naszym rynku w mijającym roku. Pominąłem filmy, seriale czy gry - te znajdziecie w zestawieniach innych członków redakcji.

Zachwyty

Vertigo wydawane przez Egmont

Co prawda reedycje komiksów z inprintu Vertigo wydawnictwo Egmont zaczęło już w zeszłym roku, to dopiero w 2018 r. wystartowało pełną parą z kilkoma wartymi uwagi seriami. Kontynuowany jest oczywiście Preacher, vol. 1, ale pojawiły się nowe serie: 100 Bullets, Book One, Ex machinaTransmetropolitan, vol. 1Saga o Potworze z Bagien. Tom 1 czy Sweet Tooth, vol. 1. Świetne komiksy (zarówno na poziomie scenariusza jak i rysunków) dla dojrzalszego czytelnika.

Seria Leviathan Wakes

Na porządne wydanie powieści Jamesa S.A. Coreya (a raczej kryjącego się pod tym pseudonimem duetu) trzeba było parę lat poczekać, ale się doczekaliśmy. Wydawnictwo Mag jak na razie utrzymuje dynamiczne i równe tempo wydawania kolejnych tomów. Podchodziłem trochę jak do jeża z dwóch powodów. Po pierwsze widziałem już serial i czasem niekoniecznie warto potem sięgać po pierwowzór. Po drugie space opery mają bardzo różny poziom i większość mi nie podchodzi. A tu przyjemne zaskoczenie - dynamicznie, interesująco i z wątkami, które rzadko pojawiają się w science fiction.

Audiobooki ze Storytel

Do audiobooków podchodziłem trochę nieufnie - jestem słuchowcem i wcześniejsze podejścia do słuchania trochę mnie zniechęcały. Teraz jednak znacząco poprawiła się jakość nagrań i umiejętności lektorów (bez problemu można przyspieszać odsłuchiwanie bez strat na jakości). Katalog Storytela może nie jest zbyt duży, ale w ramach dość taniego abonamentu spokojnie można odsłuchiwać kilka książek ze swoich zainteresowań. Na dokładkę mają coraz więcej własnych produkcji - kilka naprawdę niezłych.

storytel
fot. storytel

The Omen

Groza nie jest moim preferowanym gatunkiem - zwykle za dużo jest w niej epatowania makabrą czy wymuszoną stylistyką. Jednakże sięgnięcie po klasyczną powieść, jaką jest Omen (film oczywiście widziałem znacznie wcześniej), pozytywnie mnie zaskoczyło. To przede wszystkim dobra historia, klimatyczna i dobrze poprowadzona. Jest też prosta, bez fajerwerków, dzięki czemu przekaz jest jeszcze mocniejszy.

Omen - okładka
Źródło: Vesper

Woda na sicie. Apokryf czarownicy

Zawsze lubiłem utwory Anny Brzezińskiej i żałowałem, że w pewnym momencie przestała pisać. Jej nowa książka zaliczana do fantastyki była więc dla mnie przyjemną niespodzianką, ale po latach miałem też odrobinę niepewności. Na szczęście czytanie powieści będącej de facto zapisami zeznań z procesu inkwizycji było świetnie spędzonym czasem, bo książka jest napisana i pobudza intelektualnie.

Woda na sicie - okładka
Źródło: Wyd. Literackie

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV