Oparty na książce zdobywcy nagrody Pulitzera Lawrence’a Wrighta film dokumentalny 'Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary' przedstawia sylwetki ośmiu byłych członków Kościoła Scjentologicznego, którego wyznawcami są m.in. słynni hollywoodzcy aktorzy. Ich wyznania rzucają nowe światło na praktyki scjentologów. Opowiadają oni o osobistych doświadczeniach, ujawniają także, na jakie poświęcenie są gotowi wyznawcy tego kościoła w imię religii. Dokument opowiada o początkach założonego przez pisarza L. Rona Hubbarda Kościoła Scjentologicznego oraz jego niezwykłej popularności w Hollywood i poza Fabryką Marzeń. 'Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary' to przede wszystkim szokujące wyznania byłych wyznawców Kościoła Scjentologicznego - niektórzy z nich stali wysoko w kościelnej hierarchii lub - tak jak Paul Haggis ('Miasto gniewu') - są znanymi postaciami Hollywood. Każdy z nich opisuje regularne szantaże i nadużycia zaufania, jakich dopuszczają się hierarchowie kościoła. Za scenariusz i reżyserię filmu odpowiada Alex Gibney. Dokument powstał na podstawie książki Lawrence’a Wrighta pod tym samym tytułem. Producentami filmu są Alex Gibney, Kristen Vaurio i Lawrence Wright.
Aktorzy:
Anderson Cooper, Tom Cruise (31) więcejKompozytorzy:
Will BatesReżyserzy:
Alex GibneyProducenci:
Alex Gibney, Lawrence WrightPremiera (Świat):
25 stycznia 2015Kraj produkcji:
USACzas trwania:
119 min.Gatunek:
Dokument
Najnowsza recenzja redakcji
Zacznijmy od tego, że „Going Clear: Scientology and the Prison of Belief” to bardzo dobry dokument - i tego nie można mu odebrać. Mimo że obraca się wokół wielu tematów, potrafi je wszystkie scalić i wyciągnąć z nich najważniejsze aspekty. Dlatego jest on najlepszy dla ludzi, którzy o scjentologii wiedzą same podstawy, a chcieli by się dowiedzieć paru szczegółów. Dla znawców tego wyznania będzie to jedynie powtórka z rozrywki.
Choć „Droga…” opowiada o twórcy tej sekty, jej dowódcy, celebrytach wierzących w scjentologię, „zwykłych ludziach” (bo mimo że nie są to osoby z pierwszych stron gazet, były one wysoko w hierarchii) i finansowych machlojkach, nie jest to dokument chaotyczny ani tym bardziej nudny. Ogląda się go dobrze od pierwszej do ostatniej minuty i tylko czekamy, zaciekawieni, co będzie później, nie gubiąc się w ani jednym szczególe. Poznajemy biografię L. Rona Hubbarda, możemy zobaczyć jego prywatne zdjęcia, oglądamy również fragmenty dokumentów, które stworzył lub podpisał. Tak samo jest z głową kościoła, Davidem Miscavige'em – ludzie znający początki jego kariery i jego współpracownicy opowiadają o tym człowieku, jak z „mister nobody” stał się najważniejszym człowiekiem scjentologii; razem z twórcami dokumentu próbują wejść w jego głowę, w jego myśli i obawy. Goście również opowiadają o sobie, o tym, jak weszli w ten świat, na jakie rzeczy się zgadzali (pewne informacje mogą być naprawdę wstrząsające!), o konsekwencjach odejścia. Mimo jednak wielu ciężkich i poważnych tematów, jak tortury, odcięcie się od rodziny, zaniedbywanie dzieci, ucieczki czy groźby, dokument ogląda się z uśmiechem na ustach, zwłaszcza dzięki oratorskiemu talentowi Jasona Beghe’a. Inni, choć nie są tak zabawni, to widać, że są przyzwyczajeni do blasku kamer - mówią żywo, odpowiadają treściwie, są naturalni na ekranie.
[video-browser playlist="706734" suggest=""]
Inną zaletą, prócz świetnych gości, są pokazane różne nagrania i cytaty, które wcześniej nie wyszły na światło dzienne. Możemy dzięki temu m.in. obejrzeć prywatne nagranie młodego Travolty, który mówi trochę o swojej wierze, czy zebrane najciekawsze fragmenty wywiadów i nagranych wydarzeń, przedstawiające np. rolę Toma Cruise'a w promowaniu scjentologii. Wszystko, oczywiście, oprawione komentarzem byłych wyznawców.
Jednakże to wszystko wydaje się być jedynie potwierdzeniem wcześniejszych dokumentów i wywiadów. Nic dziwnego, skoro o scjentologii mowa jest od dziesięcioleci. "Going Clear: Scientology and the Prison of Belief" nie próbuje pokazać, że wprowadza w ten temat coś nowego czy bardzo kontrowersyjnego. Od początku wydaje się ona stworzona dla ludzi, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie w krótkim czasie i poznać kilka smaczków. W tej roli sprawdza się świetnie.
Czytaj również: Cztery dokumenty HBO Europe na Krakowskim Festiwalu Filmowym
Czy warto obejrzeć ten dokument? Na pewno, ponieważ jest on bardzo dobrze zrobiony, uporządkowany i dynamiczny, a jednocześnie nie przekazuje lawiny informacji. Twórcom udało się coś bardzo trudnego – poruszając wiele tematów, potrafili je usystematyzować, nie zbaczać z kursu i przekazać odpowiednią ilość wiedzy, by widz nie czuł się przytłoczony. Must-see!
Pokaż pełną recenzję
Obsada
-
Anderson Cooper On sam (archive footage)On sam (archive footage)
-
Tom Cruise On sam (materiał archiwalny)On sam (materiał archiwalny)
-
John Travolta On sam (materiał archiwalny)On sam (materiał archiwalny)
-
Paul Haggis On samOn sam