Przeczytaj w weekend

Slow West (2015)

Slow West

'Slow West' opowiada o młodym Szkocie, który podróżuje po Ameryce w poszukiwaniu ukochanej i natrafia na przestępcę chcącego służyć mu za przewodnika.

Trailery i materiały wideo

Slow West - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Towarzyszymy wyprawie młodego szkockiego arystokraty Jaya (świetna rola 19-letniego Australijczyka Kodiego Smit-McPhee), który rusza na Dziki Zachód w poszukiwaniu swojej ukochanej, zmuszonej w dramatycznych okolicznościach do opuszczenia ojczyzny. Jedynym źródłem jego wiedzy na temat krainy, którą przemierza, jest przewodnik West Ho!, pełen dobrych i zupełnie bezużytecznych rad. Nic dziwnego, że Jay wpada w poważne kłopoty. Na szczęście z opresji ratuje go łowca nagród Silas (Fassbender), który zostaje jego przewodnikiem.

Historia podróży Jaya i Silasa opowiedziana jest z dużym poczuciem humoru, które potrafi płynnie przejść w nastrój prawdziwej grozy związanej z przemocą, jakiej pełno w świecie bez zasad. Śmiejemy się z przezabawnych sytuacji, w jakich zostają postawieni nasi bohaterowie, ale za chwilę śmiech zamiera nam na ustach. Kapitalnym tego przykładem jest scena finałowej strzelaniny, w której Jaya czekają niezwykle zabawne, jak i bardzo dramatyczne przejścia. Źródłem komizmu są również różne osobowości bohaterów – z jednej strony chłopak, naiwny idealista, który wiedzę o życiu czerpie z książek, z drugiej trzeźwo stąpający po ziemi mężczyzna, który pozbył się złudzeń. To nic nowego, ale Smit-McPhee i Fassbender tworzą doskonały duet, który ogląda się z przyjemnością.

Cała opowieść sprawia wrażenie wziętej w duży cudzysłów – nowozelandzkie krajobrazy nijak nie kojarzą się z Dzikim Zachodem, tylko z Władcą Pierścieni, co nie zmienia faktu, że są oszałamiająco piękne, a świetne zdjęcia Roby’ego Rayana (m.in. Fish Tank, Tajemnica Filomeny, Wichrowe Wzgórza) wspaniale to piękno podkreślają. Wrażenie zabawy konwencją wzmacnia cała galeria dziwacznych i zabawnych postaci drugoplanowych: małomówny, udający pastora i niezwykle uprzejmy zabójca; paradujący w futrze (niezależnie od pogody), karykaturalny i przebiegły szef bandy; fajtłapowaci Indianie czy wreszcie złodziej i oszust, który twierdzi, że spisuje historię Indian (biorąc pod uwagę jego akcent, nasuwa się od razu skojarzenie z Karolem Mayem, który nigdy na Dzikim Zachodzie nie był, ale na jego książkach wychowały się całe pokolenia).

Jednym słowem Slow West to kolejna bardzo udana próba odświeżenia konwencji westernu. A więc: Go West!… Wild West.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz pełen repertuar >

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Katey Sagal

Katey Sagal

ur. 1954, kończy 66 lat

Logan Lerman

Logan Lerman

ur. 1992, kończy 28 lat

Antoine Fuqua

Antoine Fuqua

ur. 1966, kończy 54 lat

Drea de Matteo

Drea de Matteo

ur. 1972, kończy 48 lat

Damien Chazelle

Damien Chazelle

ur. 1985, kończy 35 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV