TOP 30: Najlepsze westerny wszech czasów
Western to gatunek, który swoje największe tryumfy święcił w latach 50. i 60. Bliżej czasów współczesnych filmy powstawały coraz rzadziej, co nie znaczy wcale, że były gorsze. Potwierdza to również moje przekonanie, że ogłoszenie śmierci westernu jako gatunku było zdecydowanie przedwczesne. Zapraszam do lektury subiektywnego rankingu.
Western to gatunek, który swoje największe tryumfy święcił w latach 50. i 60. Bliżej czasów współczesnych filmy powstawały coraz rzadziej, co nie znaczy wcale, że były gorsze. Potwierdza to również moje przekonanie, że ogłoszenie śmierci westernu jako gatunku było zdecydowanie przedwczesne. Zapraszam do lektury subiektywnego rankingu.
30. Lucky Luke (filmy animowane 1971-2004)
Kowboj z charakterystyczną grzywką eskortuje grupę osadników z Nowego Jorku do Kalifornii i znów trafia na bandę braci Daltonów. Zblazowany i na pozór gamoniowaty, jak zawsze na końcu odjeżdża ku zachodzącemu słońcu, śpiewając, jaki to jest samotny. Zabawna animacja dla małych i dużych wielbicieli walki dobra ze złem na podstawie ikonicznego komiksu, na którym wychowały się pokolenia nie tylko Francuzów. Cenzura w pewnym momencie usunęła mu papierosa, który w komiksowej wersji Luke zawsze trzymał w ustach.
29. Winnetou (1962-68)
Godność, odwaga i szlachetność milicjanta przeprowadzającego staruszkę przez ulicę w plenerach Jezior Plitwickich. Pierre Brice w początkach swojej życiowej roli aktorskiej jako dzielny wódz Apaczów. Koprodukcja RFN i Jugosławii z przygodnym udziałem innych nacji.
Z dzisiejszej perspektywy razi naiwnością, podobnie jak książki Karola Maya, na podstawie których były kręcone filmy. Powiedzmy sobie jednak szczerze: kto nie zaczytywał się nimi w dzieciństwie?
28. Przełomy Missouri (1976)
Marlon Brando (Robert Lee Clayton) jako bezwzględny, strzelający w plecy łowca nagród versus Jack Nicholson (Tom Logan), koniokrad udający farmera. Brando rozprawia o potrzebie higieny, a Nicholson uprawia kapustę. Kpina z westernu, ale pojedynek aktorski wart zobaczenia.
27. Cowboys & Aliens (2011)
Mieszanka westernu i SF, a na dokładkę Harrison Ford i Daniel Craig. Jazda bez trzymanki i zabawa konwencją, którą popełnił Jon Favreau, reżyser filmów o Iron Manie.
26. Lemoniadowy Joe (1964)
Czechosłowacki western o kowboju abstynencie. Przezabawna komedia dla nieortodoksyjnych fanów gatunku.
25. Dances with Wolves (1990)
Przełomowy film dla kariery Kevina Costnera, który również ten obraz wyreżyserował. Rozliczenie z historią podboju Dzikiego Zachodu, która była równoznaczna z zagładą kultury Indian. Piękne zdjęcia i bardzo dobra, zapadająca w pamięć muzyka Johna Barry’ego .
24. Little Big Man (1970)
Dustin Hoffman jako porwany za młodu i wychowywany przez Indian chłopak, który następnie wraca do „swoich”, ale okazuje się, że ci są już dla niego zupełnie obcy. Antywestern Artura Penna, w którym reżyser, posługując się postacią głównego bohatera, pozwala nam spojrzeć na Indian niejako od środka, aby następnie skonfrontować ten wizerunek z tym, jak postrzegali ich walczący z nimi osadnicy i żołnierze. Gorzkie, ale nie pozbawione elementów komicznych przywracanie prawdy o tym, jak wyglądał podbój Dzikiego Zachodu.
23. Pat Garett i Billy Kid (1973)
Billy Kid (muzyk country Kris Kristofferson) to postać autentyczna, jeden z najbardziej znanych przestępców, jakich wielu siało postrach na Dzikim Zachodzie. Pat Garett (James Coburn) to również postać historyczna, były kumpel Kida, który został szeryfem i postanowił go schwytać. Reżyser Sam Peckinpah pokazuje, jak niewiele ich różni, mimo że teoretycznie stoją po dwóch stronach barykady. Kolejny antywestern, w którym upada mit szlachetnego szeryfa.
22. Slow West (2015)
Bardzo udana próba odświeżenia westernu, który wielu (niesłusznie) spisywało na straty. Nowozelandzkie krajobrazy z Władcy Pierścieni oraz komiczno-dramatyczna opowieść o dorastaniu, a do tego świetny (jak zawsze) Michael Fassbender jako łowca nagród Silas oraz Kodi Smit-McPhee jako młody szkocki arystokrata zagubiony na Dzikim Zachodzie w poszukiwaniu swojej, jak mniema, narzeczonej.
21. Silverado (1985)
Powrót do klasyki w wielkim stylu. Kevin Kline, Kevin Costner, Scott Glenn i Danny Glover jako grupa rewolwerowców, która postanawia uwolnić miasteczko od skorumpowanego szeryfa (Brian Dennehy). Mamy jednak rok 1985, więc nie może być już mowy o klasycznym podziale dobry szeryf – jego źli przeciwnicy.
20. Jak zdobyto Dziki Zachód (1962)
Epopeja o pionierach Dzikiego Zachodu i widowisko, do którego zatrudniono 12 tys. statystów oraz kilka indiańskich plemion. Rodzina Prescottów kontra tysiące kilometrów bezdroży, niebezpieczeństw i przeciwności losu w drodze do lepszego życia. Gwiazdorska obsada, także w epizodach.
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1961, kończy 63 lat
ur. 1959, kończy 65 lat
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1962, kończy 62 lat