Repertuar kin Nowość Program TV

Zanim się pojawiłeś (2016)

Me Before You

Śr. ocena 7.4

Znasz ten film? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Zanim się pojawiłeś - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Zanim się pojawiłeś to film na podstawie bestsellerowej powieści Jojo Moyes pod tym samym tytułem. Ten melodramat o dość prostej fabule wywołuje jednak wiele kontrowersji i prowokuje do myślenia.

Dzień, w którym widz poznaje główną bohaterkę, Lou Clark (Emilia Clarke), jest dla niej wyjątkowo pechowy. Mieszka w małym i naprawdę uroczym angielskim miasteczku, ubiera się co najmniej dziwacznie i oryginalnie (jeżeli nie koszmarnie), jest niezdarna, ma trochę specyficznego chłopaka, no i właśnie straciła pracę. Rodzina wywiera na niej gigantyczną presję, co skłania dziewczynę do szybkiego udania się do pośredniaka. Na szczęście (głównie dla jej rodziny właśnie) Lou natychmiast znajduje nowe zajęcie, a mianowicie przez pół roku ma opiekować się, czy raczej towarzyszyć, prawie całkowicie sparaliżowanemu młodemu mężczyźnie, Willowi Traynorowi (Sam Claflin). Ten jest bogaty, przystojny i wyjątkowo rozgoryczony – władzę w nogach i rękach stracił w wyniku wypadku dwa lata wcześniej. Początkowo zajmowanie się Willem będzie dla Lou nieszczególnie satysfakcjonujące, ale z czasem ta oryginalna para zaczyna się ze sobą świetnie dogadywać. I wszystko byłoby dobrze, gdyby Will nie postanowił umrzeć.

Film zawiera kilka irytujących elementów, które dosłownie zgrzytają i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Jednym z nich jest zachowanie rodziców Lou – wieść o utracie pracy przez córkę oczywiście nie jest zbyt radosna (zwłaszcza, że pracowała w jednym miejscu przez ostatnich 6 lat), ale traktowanie jej jako głównego źródła dochodów oraz narzekanie, że samemu nie ma się pracy i jęczenie, co teraz będzie… cóż, denerwuje, mówiąc delikatnie. W trakcie seansu Lou dosłownie jeden raz narzeka, że rodzice w kwestiach finansowych za bardzo na niej polegają. Dziewczyna jest młoda, marzy o studiach, ale zamiast tego siedzi w małej mieścinie i utrzymuje własną rodzinę. Nie ma niczego złego w pomaganiu rodzicom, ale są pewne granice (niewolnictwa). Siostra Lou, Katrina (Jenna Coleman) przejawia z jednej strony podobną postawę – w końcu Will dobrze płaci – a z drugiej sama także marzy o lepszym życiu, zwłaszcza, że jest samotną matką. Ale to nie jest główny temat filmu. Jest nim Will i jego decyzja.

Ciężko nie porównywać Zanim się pojawiłeś do Nietykalnych ze względu na bardzo podobną tematykę. Te filmy jednak sporo różni czy wręcz dzieli. Główną różnicą jest właśnie postawa Willa, będącego przekonanym, że jedyne czego w życiu tak naprawdę pragnie, to je zakończyć. To właśnie najbardziej dzieli widzów po obejrzeniu filmu – ten prawie całkowicie sparaliżowany mężczyzna nie jest śmiertelnie chory, a jednak jego stan przysparza mu dużo bólu i cierpienia. Drugim czynnikiem mającym wpływ na podjęcie decyzji o eutanazji jest ciągłe i ustawiczne porównywanie poprzedniego życia sprzed wypadku do tego obecnego. Wtedy Will był wysportowany, odnosił zawodowe sukcesy, miał piękną dziewczynę, która później wyszła za mąż za jego najlepszego kumpla… Ale czy to wciąż wystarczające powody do odebrania sobie życia wbrew woli własnych rodziców? A także woli Lou, dodajmy. W końcu wydawałoby się, że oboje odnajdują szczęście. Po obejrzeniu tego filmu pierwsze pytanie zadane sobie powinno brzmieć – Czy Will jest tak naprawdę ogromnym egoistą czy może jego decyzja była słuszna?

Zanim się pojawiłeś to produkcja wizualnie wręcz wymuskana (wydanie Blu-ray tylko to podkreśla), powodując przy okazji znaczny kontrast w stosunku do tematyki. Okolica, w której mieszkają Will i Lou jest prześliczna, do tego dochodzą eleganckie wnętrza, następnie dzikie zagraniczne plaże, gdzie para spędza jakiś czas, a to w połączeniu z naprawdę oryginalnymi ubraniami głównej bohaterki powoduje prawdziwy zalew słodyczy. Rozumiem, że twórcy mieli na myśli stworzenie filmu subtelnego, zważając na wydarzenia w nim się odbywające, ale to zbytnie wizualne dopieszczenie każdego kadru trochę odciąga od tego, co najważniejsze, czyli fabuły. Dobrze, że zarówno Emilia Clarke, jak i Sam Claflin grają naprawdę przyzwoicie i co najważniejsze widać, że zwyczajnie dobrze im się ze sobą pracuje. Clarke prezentuje może chwilami zbyt bogatą ekspresję i mimikę twarzy, ale jest do tego stopnia urocza i nierozgarnięta, że jej oglądanie sprawia czystą przyjemność.

fot. Empik
fot. Empik

Trudno jednoznacznie ocenić ten film – nie można jednak zignorować wrażenia, że lekko spłyca tak poważną tematykę, jaką jest eutanazja, a całość ma przede wszystkim wywoływać potoki łez. Prawdopodobnie niejednego widza ‍Zanim się pojawiłeś odrzuci całkowicie, innego z kolei zachwyci ładnie i delikatnie przedstawiona relacja Lou z Willem. Być może przydatne w ocenie filmu będą materiały dodatkowe załączone do wydania Blu-ray – tradycyjne kulisy powstawania produkcji połączone z krótkim opowiadaniem Jojo Moyes o książce, na podstawie której powstało Zanim się pojawiłeś. Dołączono jeszcze gagi, czyli coś, co wielu fanów kina uwielbia, a także sceny usunięte, których jest tu całkiem sporo.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Louisa Clark
William Traynor
Camilla Traynor
Katrina Clark
Steven Traynor
 

 

Powiązane Artykuły

Michalina Reda
weekend
-

Z małego ekranu do Hollywood. Aktorzy, którzy dzięki serialom przeszli do kina

Czasem bywa tak, że początkujący aktorzy zaczynają swoją karierę od popularnego serialu, który staje się…

Paulina Wiśniewska
1-

Charles Dance i jego najciekawsze role

Charles Dance to jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów telewizyjnych ostatnich lat. Wzbudzający respekt swoją postawą…

Krzysztof Spór
-

Premiery DVD i Blu-ray – listopad 2016

Po czym poznać zbliżające się święta z prezentami? Oczywiście po wystawnych premierach DVD i Blu-ray,…

Katarzyna Koczułap
1-

Lato w kinie – zachwyty i rozczarowania Katarzyny Koczułap

Po Marcinie przyszła kolej na mnie, by podzielić się z Wami moimi odczuciami co do…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.