Lucid Dream (2018)

Lucid Dream

Najnowsza recenzja redakcji

Ocena końcowa

7/10


Fabuła

7/10

Rozgrywka

6/10

Oprawa

7/10

W Lucid Dream wcielamy się w dziewczynkę o imieniu Lucy. Bohaterka jeździ na wózku inwalidzkim i mieszka w nieciekawych warunkach jedynie z mamą, która zmaga się z depresją. Pewnego wieczora Lucy trafia do świata snów, w którym dowiaduje się o możliwości uratowania ukochanej mamy – nie pozostaje nam więc nic innego, jak towarzyszyć jej w tej nietypowej i wyjątkowo surrealistycznej przygodzie. Historia jest tu więc bardzo osobista i całkiem interesująca, poruszająca trudne temat, takie jak zmaganie się z depresją i utratą bliskiej osoby.

Fabuła

7 /10

Pod względem mechaniki, jak wspominałem we wstępie, mamy tu do czynienia z klasyczną grą point and click. Zbieramy przedmioty, czasami łączymy je ze sobą i używamy w odpowiednich miejscach, by rozwiązywać zagadki, a od czasu do czasu natrafiamy na łamigłówki innego typu. I tutaj jest pewien problem, bo te są tu naprawdę różne. Zdarzają się zagadki skomplikowane, ale jednak na tyle logiczne, że po chwili zastanowienia można je rozgryźć, ale nie brakuje też kilku, które wydają się być po prostu przekombinowane. W takich sytuacjach zaczynamy nerwowo biegać po lokacjach i metodą prób i błędów dopasowywać poszczególne obiekty. A z pewnością nie pomaga w tym fakt, że wiele z przedmiotów zlewa się tutaj z tłem i trudno jest je dostrzec – nawet po naciśnięciu klawisza odpowiedzialnego za ich podświetlenie. Sam w jednym momencie zaciąłem się na dobrych kilkanaście minut, bo okazało się, że umknął mi kieł, który musiałem wykorzystać do stworzenia prowizorycznej „wędki”.

Teoretycznie pomocą w trudnych zagadkach ma być tu system podpowiedzi, który na papierze brzmi całkiem sensownie. Mamy tu dostęp do notesu z zamazanymi stronami i co jakiś czas dostajemy wirtualną gumkę, którą możemy wykorzystać do odkrycia wskazówki. Niestety, nie zawsze są one dostępne i nie każda z nich faktycznie stanowi pomoc, co w połączeniu z trudniejszymi łamigłówkami nieco frustruje.

Rozgrywka

6 /10

Ciekawe wrażenie robi tu atmosfera – twórcy mogli puścić wodza fantazji dzięki osadzeniu akcji przede wszystkim w świecie snów. Zwiedzane przez nas miejsca  są nietypowe, pokręcone i bardzo niespójne – każda z lokacji wygląda zupełnie inaczej. Taki brak spójności wydaje się być jednak przemyślaną decyzją artystyczną i wpasowuje się w tajemniczą i oniryczną atmosferę. Równie intrygująco wypadają spotykane przez nas postacie, chociaż tu ich wygląd kojarzy się raczej z sennymi koszmarami. Jeśli chodzi o grafikę to trudno jest się tu do czegokolwiek przyczepić – jest ręcznie rysowana i po prostu bardzo ładna, miła dla oka.

Troszkę gorzej wypada jednak muzyka. Utworów jest tu dość mało i często się powtarzają, chociaż nie jest to specjalnie irytujące, bo są one dość neutralne i stanowią jedynie tło. Dla niektórych wadą może być też brak głosów postaci – wszystkie dialogi są tu jedynie w formie tekstowej. Szkoda, bo nawet zaangażowanie jednej osoby do roli lektora mogłoby się tu całkiem nieźle sprawdzić.

Oprawa

7 /10

Lucid Dream to przyzwoita przygodówka point and click dla miłośników klasycznej rozgrywki i łamigłówek wymagających kombinowania, oferująca ciekawą i momentami wzruszającą historię, a także wyjątkowy klimat.

Plusy:
- surrealistyczna atmosfera,
- ręcznie rysowana grafika,
- większość zagadek.

Minusy:
- kilka przekombinowanych łamigłówek,
- niezbyt pomocny system podpowiedzi,
- trudne do dostrzeżenia obiekty,
- brak głosów postaci czy chociażby narratora.

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV