Konkurs zakończył się 17.03.2019 o godz. 00:59.
Michał Jarecki

Michał Jarecki

Historia warszawskich kin – wygraj i cofnij się w czasie!

Od „ruchomych obrazków” do najnowocześniejszych sal kinowych - Historia warszawskich kin prowadzi przez miejsca znane i nieznane, odtwarzając część historii miasta poprzez jego kina. Jest to pozycja, którą doceni każdy kinoman... i którą możecie zgarnąć w naszym konkursie!

Od „ruchomych obrazków” do najnowocześniejszych sal kinowych - Historia warszawskich kin prowadzi przez miejsca znane i nieznane, odtwarzając część historii miasta poprzez jego kina. Jest to pozycja, którą doceni każdy kinoman... i którą możecie zgarnąć w naszym konkursie!

Dawno, dawno temu, w zupełnie innej Warszawie… Tak można by zacząć opowieść o stołecznych kinach. Zaczęło się ponad 110 lat temu, a na dobre rozkręcało po roku 1908, kiedy to pełną parą ruszyła elektrownia na Powiślu. W miarę jak energia elektryczna stawała się coraz powszechniej dostępna, otwierano kolejne iluzjony, zwłaszcza wzdłuż głównych ulic. Tuż przed wybuchem II wojny światowej w mieście działało około 70 kin! Podobną ich liczbę udało się osiągnąć dopiero w latach 60. XX wieku. Dziś przybytków X muzy jest mniej niż przed wojną, za to sal kinowych, ekranów oraz miejsc – znacznie więcej, królują bowiem wielosalowe multipleksy.

Najnowszy i najnowocześniejszy z nich – kino HELIOS – właśnie został otwarty w centrum handlowym Blue City. Ale współczesna Warszawa ma też minipleksy oraz kina studyjne, klubowe i muzealne, cieszące się uznaniem wielu widzów, których nie zadowala popkulturowa średnia półka.

Książka Jerzego S. Majewskiego jest dowodem na to, że warszawskie kina zawsze były i nadal pozostają oknami na świat, w których tylko przez chwilę pojawiły się żelazne żaluzje. Były liczne, bywały piękne i prawie zawsze zatłoczone. Odgrywały też rolę wymarzonego peronu 9 i 3/4 dla warszawiaków, którzy – choćby na moment – pragnęli uciec ze zbyt bolesnej rzeczywistości.
Tomasz Raczek

Naszą recenzję książki - jeśli nie czujecie się wystarczająco zachęceni! - znajdziecie tutaj, tymczasem przejdźmy do samego konkursu, w którym do wygrania jest aż 5 egzemplarzy!

Historia warszawskich kin - okładka
Źródło: Agora

Jeśli chcecie zdobyć ten zbiór opowieści o historii warszawskich kin, który jest prawdziwym rarytasem nie tylko dla kinomanów, ale też dla tych, którzy chcą lepiej poznać Warszawę, ufundowany przez sieć kin Helios, wyślijcie maila na nasz konkursowy adres: [email protected], tytułując go: WARSZAWSKIE KINA, w treści zaś odpowiedzcie na następujące pytanie:

Cofnijcie się w przeszłość - pamiętacie, które kino (nie mówimy o multipleksie!) w Waszym rodzinnym mieście odwiedziliście jakie pierwsze? Co to za miejsce, co możecie o nim powiedzieć, jakie wspomnienia się z nim wiążą i jaki film widzieliście tam po raz pierwszy? Odświeżcie sobie pamięć, powspominajcie i podzielcie się tym z nami! Autorzy najciekawszych maili otrzymają od nas książkę w prezencie!

Do zwycięzców odezwiemy się na maila!
Powodzenia!

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV