Repertuar kin Nowość Program TV

Konkursy

Konkurs zakończył się 16.03.2019, o godz. 23:59.

Historia warszawskich kin – wygraj i cofnij się w czasie!

Od „ruchomych obrazków” do najnowocześniejszych sal kinowych - Historia warszawskich kin prowadzi przez miejsca znane i nieznane, odtwarzając część historii miasta poprzez jego kina. Jest to pozycja, którą doceni każdy kinoman... i którą możecie zgarnąć w naszym konkursie!

Dawno, dawno temu, w zupełnie innej Warszawie… Tak można by zacząć opowieść o stołecznych kinach. Zaczęło się ponad 110 lat temu, a na dobre rozkręcało po roku 1908, kiedy to pełną parą ruszyła elektrownia na Powiślu. W miarę jak energia elektryczna stawała się coraz powszechniej dostępna, otwierano kolejne iluzjony, zwłaszcza wzdłuż głównych ulic. Tuż przed wybuchem II wojny światowej w mieście działało około 70 kin! Podobną ich liczbę udało się osiągnąć dopiero w latach 60. XX wieku. Dziś przybytków X muzy jest mniej niż przed wojną, za to sal kinowych, ekranów oraz miejsc – znacznie więcej, królują bowiem wielosalowe multipleksy.

Najnowszy i najnowocześniejszy z nich – kino HELIOS – właśnie został otwarty w centrum handlowym Blue City. Ale współczesna Warszawa ma też minipleksy oraz kina studyjne, klubowe i muzealne, cieszące się uznaniem wielu widzów, których nie zadowala popkulturowa średnia półka.

Książka Jerzego S. Majewskiego jest dowodem na to, że warszawskie kina zawsze były i nadal pozostają oknami na świat, w których tylko przez chwilę pojawiły się żelazne żaluzje. Były liczne, bywały piękne i prawie zawsze zatłoczone. Odgrywały też rolę wymarzonego peronu 9 i 3/4 dla warszawiaków, którzy – choćby na moment – pragnęli uciec ze zbyt bolesnej rzeczywistości.
Tomasz Raczek

Naszą recenzję książki – jeśli nie czujecie się wystarczająco zachęceni! – znajdziecie tutaj, tymczasem przejdźmy do samego konkursu, w którym do wygrania jest aż 5 egzemplarzy!

Historia warszawskich kin - okładka
Źródło: Agora

Jeśli chcecie zdobyć ten zbiór opowieści o historii warszawskich kin, który jest prawdziwym rarytasem nie tylko dla kinomanów, ale też dla tych, którzy chcą lepiej poznać Warszawę, ufundowany przez sieć kin Helios, wyślijcie maila na nasz konkursowy adres: [email protected], tytułując go: WARSZAWSKIE KINA, w treści zaś odpowiedzcie na następujące pytanie:

Cofnijcie się w przeszłość – pamiętacie, które kino (nie mówimy o multipleksie!) w Waszym rodzinnym mieście odwiedziliście jakie pierwsze? Co to za miejsce, co możecie o nim powiedzieć, jakie wspomnienia się z nim wiążą i jaki film widzieliście tam po raz pierwszy? Odświeżcie sobie pamięć, powspominajcie i podzielcie się tym z nami! Autorzy najciekawszych maili otrzymają od nas książkę w prezencie!

Do zwycięzców odezwiemy się na maila!
Powodzenia!

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.