Historia warszawskich kin – recenzja książki

Od „ruchomych obrazków” do najnowocześniejszych sal kinowych - Historia warszawskich kin prowadzi przez miejsca znane i nieznane, odtwarzając część historii miasta poprzez jego kina.

Ocena recenzenta:
7/10

Od „ruchomych obrazków” do najnowocześniejszych sal kinowych - Historia warszawskich kin prowadzi przez miejsca znane i nieznane, odtwarzając część historii miasta poprzez jego kina.

Kinematografia to sztuka mająca niewiele ponad sto lat, nie da się jednak ukryć, że nawet w tak krótkich czasie wyraźnie odcisnęła swoje piętno na historii. Jednym z przejawów były kina, powstające, bankrutujące, płonące, burzone – ale co najważniejsze, odwiedzane przez osoby, które chciały oderwać się od trosk tego świata i na chwilę, choćby czas trwania seansu, zatopić się w odległym świecie gwiazd kinowych. Warszawa również miała burzliwą historię, jeśli chodzi o przybytki kinematografii i Jerzy S. Majewski zabiera nas w podróż po kinowej Warszawie w swojej Historia warszawskich kin.

Książkę zaczyna ogólna historia kinematografii w Polsce - na początku czytamy o nowościach w postaci „ruchomych obrazków”, a kończymy otwarciem współczesnych multipleksów. Jest to historia wspólna dla wszystkich kin, gdy następowały utrudnienia w zdobyciu taśm czy władze utrudniały życie przy pomocy podatków lub nakazowo-rozdzielczego systemu dystrybucji tytułów. Ogólne trendy, które miały wpływ na rynek w Polsce i przez to w Warszawie. Po takim wprowadzeniu następuje opis kolejnych kin z podziałem na okresy oddzielane ważnymi wydarzeniami – odzyskanie niepodległości, wojna, upadek komunizmu. W ramach każdego okresu kina są wymienione alfabetycznie a ich historia opisana na tyle szczegółowo, na ile autor był w stanie zebrać materiały. Niektóre są opisane w kilku linijkach – informacja wydobyta z planów miasta, wzmiance we wspomnieniach. Niektóre zajmują kilka stron i oprócz opisu powstania czy zamknięcia autor dorzuca wszelkie ciekawostki, a czasem również informacje o filmach, jakie wyświetlano. Miejscami wrzucane smaczki związane z rozwojem polskiej kinematografii również urozmaicają lekturę, podobnie jak fragmenty związane np. z działaniami wojennymi w danym obiekcie.

Historia warszawskich kin - okładka
Źródło: Agora

Publikacja niewątpliwie została dopracowana pod kątem wizualnym – tłoczenia, złocenia, wyklejka przednia inna niż tylna, sporo zdjęć samych kin, czasem ich wnętrz, jeśli były charakterystyczne i warte uwagi. Każde kino ma podany adres, a jeśli obecny układ ulic nie odpowiada przedwojennemu, to również krótki opis obrazujący umiejscowienie budynku. Dzięki temu można odwiedzić te miejsca, chociaż prawdopodobnie w planowaniu wycieczki bardziej przydatna byłaby mapka.

Historia warszawskich kin to publikacja przybliżająca historię Warszawy od strony kin. Nie ma ona ambicji być wyczerpującym kompendium, a dostarczyć pewnej wiedzy, która odkrywa zazwyczaj nieznaną stronę miasta. Pokazuje też, jak ważne było kino dla mieszkańców stolicy – seanse trwały nawet podczas powstania w 1944 roku. Dlatego osoby zainteresowane kinem lub miastem mogą znaleźć wiele ciekawych informacji w tej książce, nawet jeśli fragmenty skupiają się na promocji nowego multipleksu. Z drugiej strony – promowanie kina przy pomocy tego typu publikacji jest pozytywnym zjawiskiem i można życzyć sobie, by był to początek nowego trendu.

Źródło: fot. Agora

Historia warszawskich kin

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV