Repertuar kin Nowość Program TV

Batman. Detective Comics #01: Powstanie Batmanów (2017)

Batman: Detective Comics Vol. 1: Rise Of The Batmen

Śr. ocena 6.5

Znasz tę książkę? Oceń!

0,0

Najnowsza recenzja redakcji

Powstanie Batmanów należy uznać za zupełnie nowe otwarcie kanonicznej serii Detective Comics,  debiutującej (bagatela) w 1937 roku. Amerykański scenarzysta James Tynion IV zaserwował nam zupełnie zaskakujący początek popularnego runu, wchodzącego w skład głośnego wydarzenia, jakim jest DC Odrodzenie.  Mroczny Rycerz tworzy zespół – wydawałoby się – przypadkowo zebranych bohaterów, którzy stają w szranki z legionem doświadczonych zabójców, kierowanych przez tajemniczego złoczyńcę. Szykuje się  spektakularny bój na skąpanych w ciemnościach ulicach Gotham City.

Początek opowieści to sztandarowa konfrontacja Batmana z wrogiem – w tym przypadku z Azraelem. W trakcie pojedynku protagonista komiksu orientuje się, że jego ruchy śledzą tajemnicze drony.  Batman rozpoczyna zatem prywatne śledztwo, mające na celu zidentyfikowanie nowego zagrożenia. W związku z tym obrońca Gotham wdraża szybki proces formułowania specjalnej drużyny, która ma pokonać enigmatycznego napastnika. Nowa ekipa Mrocznego Rycerza jest nad wyraz zaskakująca, a w jej skład wchodzą: waleczna Batwoman, nieustępliwa Spoiler, Red Robin (Tim Drake), Orphan oraz (ku ogólnemu zaskoczeniu) Clayface, czyli jeden z zaciekłych wrogów Batmana. Kluczowe w walce z potężnym adwersarzem okaże się odpowiednie zgranie pomiędzy świeżym oddziałem oraz ich wspólna misja. Nie obejdzie się bez zaskakujących twistów fabularnych oraz heroicznego poświęcenia dokonanego przez jednego z bohaterów serii.

Siłą recenzowanego albumu jest kreacja Katherine Kane alias Batwoman, będącej w rzeczywistości kuzynką Bruce’a Wayne’a. To właśnie ona staje na czele drużyny, a jej zadaniem jest właściwe wyszkolenie naprędce skleconej ekipy Batmana. Dobrze wypadają reminiscencje z dziecięcych lat Bruce’a i Katherine, wojskowe wyszkolenie dzielnej dziewczyny oraz jej relacja z surowym ojcem, pułkownikiem Jacobem Kanem. Amerykańscy scenarzysta równie udanie ukazał Red Robina, uchodzącego za prawdziwego herosa z krwi i kości, a także niezwykle tragiczną postać. Pozostali członkowie drużyny stanowią jedynie tło dla trójki pierwszoplanowych bohaterów (Batmana, Batwoman i Red Robina), a ich sylwetki zostały stało zarysowane. Martwi zwłaszcza potraktowany po macoszemu Clayface, stanowiący wyłącznie komediowy dodatek do dynamicznej fabuły. Przewidywalnie wypada ponadto postać ukrytego w cieniu złoczyńcy oraz motywacje kierujące jego działaniami.

Ilustracje trójki artystów – Brazylijczyka, Eddy’ego Barrowsa, pochodzącego z Hiszpanii, Alvaro Martineza oraz Argentyńczyka, Ala Barrionuevo, mówiąc krótko, nie powalają na kolana. Ot, druga liga komiksu superbohaterskiego, nie wyróżniająca się niczym szczególnym pośród opowieści graficznych o podobnej tematyce. Na uwagę zasługuje wyłącznie okazały wygląd Jaskini Nietoperza, wspomnienia Batwoman oraz atak armii wojowników w deszczowej scenerii. Z dobrej strony prezentuje się także żywa, dobrze dobrana kolorystyka oraz galeria przykuwających oko okładek alternatywnych (przede wszystkim autorstwa znanego z cyklu Amerykański Wampir, Rafaela Albuquerque’a).

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Powstanie Batmanów to niezbyt porywające otwarcie cyklu Detective Comics z DC Odrodzenia. Zdecydowanie zbyt mało mroku i tajemnicy, jak na dobry komiks o Batmanie. Kuleje również przysłowiowa chemia pomiędzy poszczególnymi postaciami, która podniosłaby końcową ocenę rzeczonego dzieła. Czekam na zdecydowanie lepsze przygody Mrocznego Rycerza i jego Bat-rodziny.

Pokaż całą recenzję
 

 

Powiązane Artykuły

Bartek Czartoryski
weekend
-

Wieczny życia krąg. Odrodzenie DC Comics

Jeszcze nie opadł kurz po Nowym DC Comics, a już mamy kolejny głośny event. Odrodzenie…

Co o tym sądzisz?