Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Comanche #01. Red Dust (1969)

Comanche. Red Dust

Śr. ocena 5.5

Znasz tę książkę? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Najnowsza recenzja redakcji

Klasycy europejskiego komiksu przedstawiają pierwszy album z serii Comanche – historii, która nawiązuje do najlepszych standardów westernowych.

Licząca już kilkadziesiąt lat seria Comanche to dzieło dwóch klasyków europejskiego komiksu: scenarzysty Grega i rysownika Hermanna. Razem stworzyli westernowy cykl, który – tak przynajmniej należy wnioskować po jego pierwszym tomie, zatytułowanym Red Dust – mimo pewnych wad nadal powinien przypaść do gustu wielbicielom Dzikiego Zachodu.

Chociaż seria swą nazwę bierze od imienia właścicielki rancha Triple Six, nad której głową zbierają się ciemne chmury, to głównym bohaterem jest tajemniczy kowboj i rewolwerowiec Red Dust. Nie wiadomo, skąd przybywa, nie znamy celu jego podróży, ale gdy natrafia na młodą dziewczynę w potrzebie, bierze sprawy w swoje ręce. Chociaż w teorii jest tylko pracownikiem, to on decyduje o działaniach niewielkiej obsady rancha oraz zwykle jako jedyny jest w stanie przejrzeć kolejne intrygi i zagrożenia, które mają na celu wykurzenie Comanche z jej ziemi. Powiedzmy sobie szczerze, geniusz bohatera jest mocno umowny, a spiski dość przejrzyste, ale w westernowej konwencji sprawdzają się dość dobrze.

Comanche #01. Red Dust - plansza
Źródło: Wyd. Komiksowe

Hermann i Greg – każdy w swojej dziedzinie – garściami czerpią z najlepszych ówczesnych wzorców (Red Dust ukazał się w 1972 roku). Z jednej strony widać silne inspiracje (fabularne, ale także graficzne, choć tutaj już jest to raczej efekt dominującej wtedy stylistyki) o kilka lat starszą serią Blueberry. Z drugiej autorzy wzorują się mocno na filmowych westernach, które święciły triumfy jeszcze kilka-kilkanaście lat przed premierą komiksu.

Oczywiście w tradycyjnie 48-stronicowej historii nie dało się upchnąć wszystkich możliwych wątków charakterystycznych dla westernu – ale spokojnie, przecież to dopiero pierwszy tom serii. A i tak pojawiły się uwielbiane przez fanów tego gatunku motywy i archetypy: rewolwerowiec o dobrym sercu, stary wyga, bezpardonowa walka o ziemię, strzelaniny, dzikie mustangi i rozrzucone po prerii miasteczka. Nie ma co prawda Indian, poszukiwaczy złota czy band koniokradów i rozbójników, ale i bez nich w Red Dust dzieje się naprawdę sporo. Dodatkowym plusem są postacie: wiele z nich pojawia się tylko na chwilę, ale dzięki połączeniu rysunku i scenariusza (sporo jest też bazowania na skojarzeniach z popularnymi wzorcami) okazują się barwni i pełnokrwiści.

Comanche. Red Dust - okładka
Źródło: Wydawnictwo Komiksowe

Jeśli jesteście fanami westernów, szczególnie tych klasycznych, to bez wahania powinniście sięgnąć po otwierający Comanche album. Jest trochę uproszczeń, ale też i całkiem sporo ładnych kadrów, wyrazistych bohaterów i akcji typowej dla Dzikiego Zachodu. Pozostali zapewne poczują się odrobinę rozczarowani archaicznością niektórych rozwiązań.

Pokaż całą recenzję

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.