Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2015)

Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Po piętnastu latach od polskiej premiery „Harry’ego Pottera” Pottermaniacy przygotowują się do wielkiego święta! 6 października 2015 roku w księgarniach na całym świecie pojawi się długo oczekiwane ilustrowane wydanie pierwszej części cyklu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Autorem ilustracji do wydania jest Brytyjczyk Jim Kay, zdobywca nagrody Kate Greenway Medal. "Jestem ogromnie podekscytowany faktem, że mogę zaplanować wygląd bohaterów, odzieży, architektury i krajobrazów z książek serii „Harry Potter”. W powieściach jest zawarte wszystko, chciałbym zatem wnieść to, co potrafię, by w pełni i jak najlepiej ukazać głębię historii stworzonej przez Rowling." Wydanie to, tak jak wszystkie wcześniejsze książki serii „Harry Potter”, owiane jest wielką tajemnicą – poszczególne ilustracje prezentowane są pojedynczo i czytelnicy mieli okazję zobaczyć tylko kilka z nich. Jim Kay zdradził, że każdej ilustracji nie może poświęcić więcej niż kilka dni, bo musi ich stworzyć ponad 100 (ilustrowana jest każda strona książki!). Jim Kay szukał inspiracji wśród ludzi i miejsc, które dobrze zna. Postać Hermiony, na przykład, wzorowana jest na jego siostrzenicy! Ilustrowane przez Jima Kaya, wydanie ukaże się w twardej oprawie, z zakładką-wstążeczką oraz kapitałką.

Najnowsza recenzja redakcji

Najpierw kilka informacji technicznych dotyczących samego audiobooka! Został on zrealizowany na podstawie oryginalnego tłumaczenia Andrzeja Polkowskiego, czyta natomiast Piotr Fronczewski. Co warto nadmienić, audiobook został uzupełniony w roku 2017 o nowe fragmenty, o czym można usłyszeć pod koniec całego nagrania. Samo to powoduje już, warto zasiąść do trwającego niemal dziesięć godzin dzieła Joanne Kathleen Rowling.

Przejdźmy jednak do meritum do samego audiobooka. Od samego początku, od wypowiedzianych przez Piotra Fronczewskiego słów „chłopiec, który przeżył”, udzieli się słuchaczowi ten specyficzny „potterowy” nastrój, który będzie towarzyszył do samego końca opowieści. Nieco bałem się szczerze powiedziawszy, że coś może pójść nie tak, że realizacja dźwiękowa będzie kiepska i psuć będzie wrażenia ze słuchania – nic jednak z tych rzeczy! Udało się twórcom okrasić opowieść delikatnym udźwiękowianiem (słyszanym w zasadzie tylko ma początku i końcu), które doskonale wprowadza nas w magiczny świat opowieści o małym czarodzieju.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny - audiobook
Źródło: Storytel

Jeśli chodzi o samą opowieść, cóż czyta ją Piotr Fronczewski, ciężko więc było się spodziewać, by coś poszło bardzo nie tak. Choć osobiście lektor ten najbardziej kojarzy mi się ze zwrotem „przed wyruszeniem w drogę, należy zebrać drużynę”, ma na swoim koncie wiele sukcesów w tej branży. Miło było więc upewnić się podczas słuchania, że i tym razem Fronczewski stanął na wysokości zadania i jako narrator jest po prostu doskonały! Ze znawstwem dostosowuje głos do snutej przez siebie historii. Tam, gdzie jest potrzeba czyta opisy czy rozmowy powoli, pozwalając słuchaczowi nacieszyć się rysowanym w myślach krajobrazem, gdy zaś opowieść przyśpiesza, Fronczewski doskonale oddaje to szybkością i dynamiką głosu. To samo zresztą dzieje się, gdy odczytuje kwestie poszczególnych bohaterów – tam gdzie trzeba, słowa są spokojne i przyjazne, tam gdzie trzeba gniewne czy przestraszone. Oddaje też doskonale charakter wspomnianych postaci (gdybym miał szukać jakiejkolwiek wady powiedziałbym, że interpretacja Rubeusa Hagrida nie przypadła mi do gustu tak bardzo jak reszta kreacji), ich emocje i nastawienie do świata. Ciężko mi wyobrazić sobie lepszego lektora do tej roli.

Audiobook Harry Potter and the Philosopher's Stone to właściwie pozycja dla wszystkich. Dla osób, które Harry’ego nie znają (jeśli takie są), lub dla dzieci, które dopiero sięgają, książeczka czytana przez Fronczewskiego może tylko zachwycić i wciągnąć, tak jak wciągnęła masy ludzi na całym świecie. Dla tych, którzy świat Harry’ego znają będzie to przyjemna podróż do wspomnień, do świata przyjaźni i magii, w którym wszystko kończy się dobrze, a bohaterowie zwyciężają.

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV